Pandemijos akivaizdoje – niuksas medikams: iš Santaros klinikų darbuotojų per metus nulupa 350 tūkst. eurų Padidino parkavimo mokestį

2020 m. lapkričio 10 d. 15:49
Papildyta
Liepsnojantys COVID-19 židiniai šalies gydymo įstaigose apnuogino dar vieną opią problemą. Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų medikai, atvykę nuosavu automobiliu į darbą, už jo stovėjimą aikštelėje turi mokėti 13 eurų per mėnesį.
Daugiau nuotraukų (14)
Vieniems tai menka suma, kitiems – didelė, mat per metus vienas medikas sumoka 156 eurus, o medikams skirtų automobilių stovėjimo vietų yra 2224. Taigi aritmetika paprasta – per metus iš Santaros klinikų medikų kišenės už automobilių stovėjimą sumokami 346,944 eurai.
Medikai, neturintys savo automobilio ar nenorintys mokėti už jo stovėjimą, į darbą vyksta viešuoju transportu arba palieka automobilį atokiose, toli nuo darbo vietos esančiose stovėjimo aikštelėse ar daugiabučių namų kiemuose.
Ne kartą radę savo automobilius apgadintus, pradurtomis padangomis ar net nupiltu kuru, medikai nesulaukė jokio dėmesio iš Santaros klinikų valdžios dėl parkavimo mokesčių lengvatų ar galimybės statyti nemokamai. Priešingai, kovos su COVID-19 protrūkiu fronte dirbantiems medikams mokestis už automobilio stovėjimą prie darbovietės nuo vasario mėnesio netgi pabrango.
Apie tai portalui lrytas.lt prakalbo anonimiškais išlikti panorę VUL Santaros klinikose dirbantys medikai ir gydytojai-rezidentai (visų kalbintų medikų vardai pakeisti, tikrieji vardai lrytas.lt redakcijai žinomi).
„Šiuo metu medikams išduotos parkavimo vietos „Unipark“ parkavimo aikštelėse. Iki 2020 m. vasario 1 dienos mėnesinis parkavimo aikštelės mokestis buvo 11,58 eur. Nuo vasario 1 dienos – 13 eurų per mėnesį. Nemokamai statyti automobilių medikams parkavimo aikštelėse pasiūlyta nebuvo. Šiuo metu nemokamai galima statyti prie netoliese esančios degalinės aikštelėje, tačiau ten parkavimo vietų yra labai nedaug“, – pasakojo Santaros klinikos gydytoja rezidentė Elena.
Anot jos, atvažiavus į darbą 7 val. ryte, vietą mašinai pasistatyti šioje nemokamoje aikštelėje rasti beveik neįmanoma, kartais tenka statyti mašiną po draudžiamais kelio ženklais, dėl to skiriamos baudos.
Taip pat yra buvę atvejų, kad toje nemokamoje aikštelėje iš mašinų yra nupilamas kuras. Neradę toje aikštelėje vietos, personalas ieško vietų gyvenamųjų namų parkavimo aikštelėse, tačiau ir ten kaimynai pyksta, o kartais medikai randa automobilius pradurtomis padangomis.
Kovojantiems su COVID-19 – jokių lengvatų
Kaip teigė gydytoja Elena, prasidėjus COVID-19 pandemijai, jokių nuolaidų ar lengvatų medikams dėl parkavimo vietų mokesčio pasiūlyta nebuvo. Tuo tarpu kai kurie medikai stovi eilėje, kad gautų parkavimo vietą. Tiesa, anot Elenos, per pastaruosius mėnesius „Unipark“ medikams skyrė papildomų parkavimo vietų.
„Mano ir kitų gydytojų-rezidentų parkavimo sutartys yra terminuotos, tad garantijos, kad po sutarties termino pabaigos parkavimo aikštelę vėl bus galima gauti – nėra.
Taip pat nėra jokių garatijų, kad mėnesinė įmoka už parkavimo vietą nepabrangs ir pasirašytos sutarties galiojimo metu (kas nutiko mano atveju, kai keitėsi kaina 2020 m. vasario mėn.). Šiuo atveju man buvo parašytas laiškas, informuojantis apie parkavimo vietos kainos pakeitimą ir galimybė pasirinkti – arba mokėti jų nurodytą sumą, arba parašyti prašymą dėl parkavimo vietos sutarties nutraukimo“, – situaciją detalizavo medikė.
Elena tikino, kad tokias pačias sąlygas dėl automobilio parkavimo turi ne tik gydytojai-rezidentai, bet ir gerai jai pažįstami Santaros klinikų darbuotojai. „Keturi mano kolegos patvirtino, kad moka po 13 eurų per mėnesį, o jų sutartys terminuotos. Tad sąlygos kaip ir tos pačios“, – aiškino Elena.
Pandemijos akivaizdoje medikai į darbą vyksta ir viešuoju trasportu
Pasiteiravus, ar dėl tokių parkavimo sąlygų medikai dažniau naudojasi viešuoju transportu, Elena tikino, kad autobusais ir troleibusais į darbą vyksta nemažai Santaros klinikų personalo, bet dauguma dėl to, kad neturi savo automobilio.
Taigi su pateiktomis parkavimo sąlygomis dažniausiai sutinka visi, turintys savo automobilius ir jais atvykstantys į darbą. „Tokių, kurie džiaugtųsi mokesčiu už parkavimą – nedaug. Tačiau kito pasirinkimo mes neturime – arba subadytos padangos ir nupiltas kuras, arba mokestis už aikštelę“, – sakė Elena.
Vieni mokesčiu nepatenkinti, kiti džiaugiasi saugia vieta
Gydytojas Mindaugas portalui lrytas.lt taip pat tvirtino, kad automobilius medikai priversti statyti arba „Unipark“ aikštelėje, arba ieškoti vietos toliau nuo darbovietės, pavyzdžiui, daugiabučių namų kiemuose.
„Anksčiau buvo daugiau vietų, kur galėjai nemokamai pasistatyti automobilį. Bet ten atsirado „Unipark“ aikštelės ir nebeliko pasirinkimo“, – teigė kalbintas Santaros klinikų medikas.
Tačiau pats Mindaugas jokių problemų dėl to nepatiria, nes gyvena netoliese ir į darbą ateina pėsčiomis.
Tuo metu lrytas.lt kalbintas Vygantas tikino, kad mokamomis parkavimo aikštelėmis džiaugiasi.
„Darbuotojams reikia mokėti 13 eurų per mėnesį, galima pasirinkti dvi iš daugelio aikštelių Santaros miestelyje. Tinka visomis kryptimis atvažiuojantiems. Anksčiau buvo blogiau – statydavome kiemuose, miškeliuose ir pan. Tai ten ir vagysčių būdavo, tos aikštelės duobėtos, susidarydavo grūstys, medikai rasdavo apibraižytus automobilius ir pan.“, – sakė Santaros klinikose dirbantis Vygantas.
VUL Santaros klinikų pateikti atsakymai – aptakūs
Naujienų portalas lrytas.lt pateikė klausimus VUL Santaros klinikų vadovybei:
1. Kodėl COVID-19 pandemijos metu medikams nesuteikiama galimybė statyti automobilį nemokamai ir arti darbo vietos?
2. Ar Santaros klinikų vadovybei atrodo normalu, kad medikai turi mokėti už stovėjimo aikštelę prie savo darbo vietos?
3. Dalis medikų, nesutikusių su parkavimo mokesčių sąlygomis, naudojasi viešuoju transportu. Naudojimasis viešuoju transportu didina tikimybę užsikrėsti COVID-19, tad ar nėra numatyta suteikti medikams galimybę nemokamai statyti automobilius, kad nereikėtų naudotis viešuoju transportu ir medikai turėtų patogesnių ir saugesnių galimybių atvykti į darbą?
4. Medikai, besinaudojantys „Unipark“ aikštele teigia, kad iki 2020 m. vasario 1 d. mėnesinis parkavimo aikštelės mokestis buvo 11,58 eur. Nuo vasario 1 d. – 13 eurų per mėnesį. Kodėl brangsta parkavimo paslauga medikams?
Sutartis: iš medikų kišenės – beveik 350 tūkst. eurų per metus
Atsakymo laiške Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Komunikacijos tarnybos vadovė Jolanta Normantienė teigė, kad parkavimo klausimas Santariškių medicinos miestelyje anksčiau buvo labai opus.
„Dėl aikštelių trūkumo neužteko vietų automobiliams pacientams ir medikams, netvarkingai statomi automobiliai užkišdavo įvažiavimo kelius prie ligoninių priėmimo skyrių, trukdydavo privažiuoti greitosios pagalbos automobiliams.
Todėl 2017 metais sprendimą priėmė LR Sveikatos apsaugos ministerija, pasirašydama koncesijos sutartį dėl naujų parkavimo vietų įkūrimo ir esamų atnaujinimo Santariškių medicinos miestelyje.
Šiuo metu iš viso įrengta daugiau nei 2700 parkavimų vietų, iš kurių VUL Santaros klinikų darbuotojams skirta 1800, Nacionalinio vėžio instituto – 400 ir Inovatyvios medicinos centro – 24 vietos. Už parkavimo vietą darbuotojai moka 13 eurų mėnesio mokestį. Apie mokesčio apskaičiavimą reikėtų teirautis UAB „Santaros parkavimo paslaugos“, – portalui lrytas.lt teigė J. Normantienė.
Taigi, preliminariais portalo lrytas.lt skaičiavimais, už visas užimtas parkavimo vietas per metus medikai iš viso sumoka 346,944 eurus.
Sprendė parkavimo problemą
Kaip 2017 metais, prieš įrengiant stovėjimo aikšteles Santariškių medicinos miestelyje, pranešė Sveikatos apsaugos ministerija, bendradarbiaujant viešajam ir privačiam sektoriui, buvo aktyviai  sprendžiama automobilių statymo problema Santaros klinikų miestelyje, buvo pradėtas naujų automobilių statymo vietų kūrimas.
Rengiant projektą bei atrenkant koncesininką Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) konsultacinę pagalbą teikė Centrinės projektų valdymo agentūros ir „Investuok Lietuvoje“ ekspertai.
„Nuo šiandien (2017 metų gruodžio 1 d. - red. past.) įsigalioja Santariškių parkavimo infrastruktūros sukūrimo ir paslaugų teikimo koncesijos sutartis, kurią SAM balandžio mėnesį pasirašė su viešąjį konkursą laimėjusia bendrove „Latuna“ bei jos įsteigta projekto bendrove  „Santariškių parkavimo paslaugos“. Tai dar vienas valstybės projektas, įgyvendinamas viešojo ir privataus subjektų partnerystės būdu“, – sakė sveikatos apsaugos ministro patarėjas Darius Kazlauskas.
D. Kazlausko teigimu, automobilių stovėjimo vietų problema vienoje didžiausių gydymo įstaigų Lietuvoje buvo aktuali ne vieną dešimtmetį. Santaros klinikose dirba apie 5 761 darbuotojai, iš jų 1 269 gydytojai, 1 944 slaugytojai ir kiti specialistai. Čia per metus vidutiniškai gydoma apie 1 mln. ambulatorinių ir apie 100 tūkst. stacionarinių pacientų. Be to, ten veikia ir kitos medicininio profilio įstaigos bei įmonės.
„Akivaizdu, kad augant automobilizacijos lygiui ir medicinos paslaugų apimtims, šioje teritorijoje tolygiai didėja stovėjimo vietų poreikis ne tik medicinos personalo, bet ir pacientų bei lankytojų automobiliams.
Perpildytose esamose aikštelėse, aplinkinėse gatvėse bei privažiavimuose prie įstaigų, net ant šaligatvių ir želdynų statomi automobiliai trukdo eismą, kelia medicinos darbuotojų bei atvažiavusių pacientų nepasitenkinimą parkavimo vietų trūkumu, aptarnavimo paslaugų kokybe“, – sakė VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktorius plėtrai Justinas Ivaška.
Naujienų portalas lrytas.lt kreipėsi į UAB „Santaros parkavimo paslaugos“ dėl išsamesnio atsakymo rinkodaros klausimais. 
Įmonė UAB „Santaros parkavimo paslaugos“ (SPP) yra viena iš „uniPark“ prekės ženklo įmonių. SPP administruoja automobilių stovėjimo aikšteles Santariškių medicinos miestelyje.
Portalas lrytas.lt pasiteiravo UAB „Santaros parkavimo paslaugos“, kodėl brangsta parkavimo paslauga medikams ir pagal kokius kriterijus ir sąlygas nustatomas mėnesinis mokestis už parkavimo vietą mediko automobiliui?
UAB „Santaros parkavimo paslaugos“ direktoriaus Mariaus Blagnio pateikė tokį atsakymą: „Medicinos įstaigų darbuotojams ir rezidentams skirtoms stovėjimo vietoms yra taikomi lengvatiniai tarifai, numatyti 2017 metais su LR Sveikatos apsaugos ministerija sudaryta koncesijos sutartyje, pagal kurią yra įrengta automobilių stovėjimo aikštelių infrastruktūra Santariškių medicinos įstaigų miestelyje. Tarifų keitimai atliekami atsižvelgiant į minėtoje sutartyje numatytą tvarką“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.