Gyventojai tapo skundiko įkaitais: šis tvarką žada įvesti per dvejus metus

2020 m. rugpjūčio 15 d. 18:35
Sostinės P.Vileišio gatvės 25-ojo namo gyventojai nebežino, ką daryti: savivaldybė neleidžia įrengti aikštelės automobiliams, o pažeidimus pradėjęs fiksuoti aktyvus vilnietis kas savaitę apie tai praneša pareigūnams.
Daugiau nuotraukų (9)
Pusė metų. Tiek laiko prie P.Vileišio gatvės 25-ojo namo vis pasirodo Eduardas Kriščiūnas ir fotografuoja ant vejos ar šaligatvio pastatytus automobilius, o nuotraukas siunčia policijai ar savivaldybės Viešosios tvarkos skyriui.
Tuo E.Kriščiūnas neapsiribojo. Jis pasigamino raudonus lapelius, kuriuose surašytas tekstas, panašus į savivaldybės kontrolierių pranešimą apie pažeidimą. Tuos lapelius jis kaišioja už automobilių valytuvų.
E.Kriščiūnas trauktis neketina. Jis žada kiemą akylai stebėti dvejus metus, kol, jo žodžiais, bus įvesta tvarka. Tai gyventojai jau vadina jų terorizavimu.
Mat savivaldybė nė už ką nesutinka įrengti aikštelės, neleidžia ja savo lėšomis pasirūpinti ir patiems gyventojams.
Tinkliniui pinigų surado
Paskutinė P.Vileišio gatvės 25-ojo namo gyventojų viltis žlugo prieš kelias dienas, kai sunkiasvorė technika ištrupino seną asfaltą. Paaiškėjo, kad toje vietoje, kur buvo galima įrengti kelias dešimtis vietų automobiliams, savivaldybė numačiusi tinklinio aikštelę.
„Kas žais tinklinį rajone, kur dauguma gyventojų pensininkai?“ – klausė tame name gyvenanti Oksana Gutauskienė.
Prieš tai namo gyventojai sulaukė savivaldybės Infrastruktūros skyriaus vedėjo Virginijaus Paužos atsakymo, kad šiemet nenumatyta tvarkyti kiemo ir šalia vaikų darželio esančios infrastruktūros.
Prierašą, kad prašymą įrengti aikštelę vertins pakartotinai lapkričio mėnesį, sudarant 2021 metų infrastruktūros gerinimo planus, gyventojai pavadino paprasčiausiu atsirašinėjimu.
„Trumpai tariant, pinigų aikštelei nėra, bet tinkliniui atsiranda“, – neslėpė apmaudo gyventojai.
Kadaise klojo vamzdynus
O.Gutauskienė pasakojo, kaip atsirado aikštelė, pakliuvusi į E.Kriščiūno akiratį.
Apie 1997-uosius buvo keičiami vamzdynai, tad išrovė medžius, nepaliko akmens ant akmens. Sutvarkyti aplinką niekas nepasirūpino, tad ir dabar negalima pasakyti, kad aikštelėje žaliuoja veja. Tai molynė, kuri kiekvieną rudenį tampa klampi.
Tad ilgai niekam nekliuvo, kad ten stovi automobiliai. Juos gyventojai palieka ir ties įvažiavimu link namo, bet ten jų telpa tik penki ar šeši.
O ir kiemo P.Vileišio gatvės 25-asis namas neturi. Dar prieš ketverius metus gyventojai siūlė savivaldybės architektams tą nesutvarkytą molynę paversti tvarkinga aikštele, ją įteisinti, bet pagalbos nesulaukė.
„Mes juk neprašėme aikštelės asfaltuoti, būtų užtekę ją užpilti skalda, įrengti vadinamuosius žaliuosius korius.
Tačiau kodėl savivaldybė to nesutiko padaryti, liko neaišku“, – pasakojo O.Gutauskienė.
Tiesa paaiškėjo iš laiškų
O prieš pusę metų staiga atsirado E.Kriščiūnas. Jis prie namo pradėjo lankytis kaip darbe. Kai kurie gyventojai per trumpą laiką sulaukė iki 200 eurų baudų už automobilio statymą nenustatytoje vietoje.
Mat E.Kriščiūnas darbavosi itin uoliai.
Tiesa, iš pradžių gyventojai nesuprato, kas siunčia policijai ir savivaldybei pranešimus. Niekas negalėjo pamanyti, kad tai E.Kriščiūnas, nors jis ir gyvena visai kitoje Antakalnio vietoje, kol nepradėjo virti aistros vienoje feisbuko paskyroje.
Paaiškėjo ne tik tai, kad padėtį aplink P.Vileišio gatvės 25-ąjį namą akylai stebi E.Kriščiūnas, bet ir kas jo paprašė tai daryti.
Tai šio namo gyventoja Eleonora.
Moteris viešai susirašinėjo su E.Kriščiūnu, šis jai pažadėjo dar ilgai nesitraukti.
Jau nusprendė, kam gyventi
Daugiabučio namo gyventojai ėmė dairytis aplinkui. Šalia kitų namų padėtis ne ką geresnė, nes automobiliai kiemuose ten taip pat netelpa. Bet ten E.Kriščiūno paliktų lapelių už valytuvų nebuvo.
Eleonora feisbuke svarstė, kad ilgainiui P.Vileišio gatvės 25-ajame name turės likti gyventi tik pensininkai, sąmoningos šeimos, ieškančios ir randančios kitokių susisiekimo priemonių, ir studentai su dviračiais bei paspirtukais.
„Jeigu Edas (E.Kriščiūnas. – Red.) ir toliau taip aktyviai skirs baudas kaip dabar, anksčiau ar vėliau automobilių kiemuose tikrai sumažės, nes savivaldybės požiūris į naujų parkingų statybas kaip ir aiškus: automobilis yra tavo reikalas, o ne savivaldybės“, – rašė Eleonora.
Beje, pati Eleonora taip pat turi automobilį, tačiau kaimynai jo šalia namo nebemato, bet pastebi jį stovintį Šv.Roko ligoninės lankytojams skirtoje vietoje.
E.Kriščiūnas Eleonorai pažadėjo fotografuoti jos namo kiemą. „Tik turėk omenyje, kad tvarkai įvesti prireiks bent dvejų metų“, – įspėjo vilnietis.
Ieškodami pagalbos gyventojai kreipėsi į savivaldybės Viešosios tvarkos skyrių, vadindami tokius E.Kriščiūno veiksmus jų terorizavimu prisidengiant teise, tačiau iš skyriaus darbuotojų jokios pagalbos nesulaukė.
Niokojo ir sunkvežimiai
„Mes įstumti į kampą. Nesulaukę iš savivaldybės pagalbos pasiūlėme aikštelę įrengti už gyventojų pinigus, pagaliau nusipirkti stovėjimo vietas. Bet savivaldybė vis tiek nesutinka“, – atsiduso O.Gutauskienė.
Jai atrodo keista, kad apleista krepšinio aikštelė pradėta versti tinklinio aikštele po to, kai gyventojai ėmė ieškoti vietos automobiliams.
Moteriai net kilo įtarimų, kad savivaldybė tokiu būdu suinteresuota surinkti kuo daugiau baudų.
O.Gutauskienė įsitikinusi, kad tą apleistą krepšinio aikštelę pavertus mašinų stovėjimo aikštele joje tilptų visi gyventojų automobiliai ir vietos dar liktų. Tačiau savivaldybė užsispyrė: bus tinklinis.
Gyventojai pastebėjo, kad aikštele, į kurią sutelktas E.Kriščiūno dėmesys, naudojasi ne tik jie, bet ir vaikų darželio „Atžalėlė“ mažylių tėvai.
Juos piktina, kad tėvai automobilius palieka ne vien aikštelėje, bet ir ant šaligatvių, taip niokodami infrastruktūrą.
Padėtį dar pablogino sunkiasvorė technika, kai „Atžalėlės“ teritorijoje buvo statomas modulinis darželis.
Kada atkeliaus – nežinia
E.Kriščiūnas „Sostinei“ pripažino, kad prie P.Vileišio gatvės 25-ojo namo jis jau pusmetį dažnas svečias, nors šis objektas jam ir ne pakeliui.
Nors automobiliai kiemuose netelpa visame mieste, vilnietis aiškino, jog dažnai dviračiu į P.Vileišio gatvę atvažiuoja dėl to, kad ten pažeidimai, jo nuomone, įžūliausi.
Vilnietis tikino šiuo adresu atvažiuojantis ne dažniau kaip kartą per savaitę: „Nėra prasmės dažniau, nes žmonės nespės gauti baudų. Be to, jei žinos, kuriuo laiku atvažiuoja Kriščiūnas, patrauks automobilius.“
Dėl to E.Kriščiūnas kaitalioja savaitės dienas, skirtas vizitams. Kiemą jis pasirinkęs tęsdamas savo stebėjimą, per kiek laiko galima įvesti tvarką. Pradėjo tokį stebėjimą jis nuo savo namo kiemo. Ten, kaip sakė, užtruko dvejus metus.
„Pasigaminau raudonų lapelių, panašių į tuos, kuriuos dalija savivaldybės kontrolieriai, su kuo ilgesniu ir kvailesniu tekstu. Aišku, jis nėra visai toks pat, nes aš juk neįgaliotas dalyti baudų“, – pasakojo E.Kriščiūnas.
Jis kaltino ir namo gyventojus: daugybę metų automobilius statė, kur pakliuvo, ir nesirūpino civilizuota stovėjimo aikštele: „Kai pradėjo mokėti baudas, atsirado noras kažką galvoti.“
P.Vileišio gatvės 25-ojo namo gyventojai nebežino, ką daryti: savivaldybė neleidžia įrengti aikštelės automobiliams, o pažeidimus pradėjęs fiksuoti aktyvus vilnietis kas savaitę apie tai praneša pareigūnams.
Vicemeras liaupsino žaliuosius korius
Nors savivaldybė skelbia, kad kasmet daugiabučių kiemai vis erdvesni automobiliams, padėtis keičiasi pamažu.
Štai praėjusiais metais savivaldybė įrengė dvigubai daugiau nei 2018-aisiais – 1200 – naujų automobilių stovėjimo vietų 39-iose žaliųjų korių aikštelėse. Tik ar jų užtenka?
Kur įmanoma, savivaldybė išlygina paviršių, sutvirtina skalda ir pakloja specialią korinę dangą. Tokių žaliųjų korių dydis neretai prilygsta krepšinio aikštelei.
„Dešimtmečius miegamųjų rajonų kiemai buvo netvarkingi ir užgrūsti automobiliais. Per trejus metus kone 80 išvažinėtų kiemo vietų padengėme korine danga. Miegamuosius rajonus užsibrėžėme paversti jaukiais, patogiais gyvenamaisiais rajonais.
Vilniuje ir toliau plėsime žaliųjų korių įrengimą tuose kiemuose, kur tai nemažina realiai naudojamų vidinių kiemų ir žaliųjų erdvių. Užtikrinsime, kad automobilio statymo vietos nebūtų įrengiamos mažinant gyvenimo kokybės patrauklumą.
Atnaujinsime ir viešąsias erdves, tiesime pėsčiųjų ir dviračių takus, asfaltuosime gatves, kad kiemai atgytų ir geram poilsiui ar aktyviai veiklai pakaktų ir savo kiemo“, – dėstė vicemeras Vytautas Mitalas.
skundas^InstantAntakalnis
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.