Norėdami būti išskirtiniais vairuotojai negaili pakloti ir tūkstančius: kas dabar ant bangos Lietuvoje galioja 9 tipų numerio ženklai

2020 m. liepos 17 d. 19:13
Dažnai vairuotojas nori išsiskirti iš minios ir turėti kitokį automobilio numerį nei visi kiti. Todėl vis dažniau „Regitroje“ yra užsakomi vardiniai numeriai.
Daugiau nuotraukų (14)
Pirmasis vardinis numeris
Pirmasis vardinis numeris buvo išduotas 2001 m. draudimo bendrovei ERGO. Tais metais iš viso buvo išduota 14 vardinių numerio ženklų. Vardinių numerio ženklų populiarumas 2019 m., nepaisant jų rinkinio kainos, kuri šiuo metu yra 1500 eurų, išaugęs 15 kartų – iki 213.
2020 m. birželio mėnesį buvo išduoti 28 vardiniai numerio ženklai. Tai sietina su po karantino grįžusiu klientų srautu: tikėtina, kad karantino laikotarpiu pageidaujantieji išskirtinių numerių nuo galutinio sprendimo susilaikė, nes nors numerio ženklus galima užsakyti internetu, tačiau jie saugomi ir išduodami kartu registruojant transporto priemonę, o pastarosios paslaugos buvo kurį laiką sustabdytos ir palaipsniui visiškai atnaujintos birželio viduryje.
Mažiausiai įmonės klientams išskirtinumas rūpėjo sunkmečiu – per visus 2009 metus išduoti 6 vardiniai numerio ženklai.
„Vardiniai numeriai tuo ir ypatingi, kad jie unikalūs – kiekvienas vis kitoks. Kaip tendenciją galima paminėti, kad populiarėja asmens inicialai ir skaitmuo. Dauguma sportininkų prašo savo profesinio numerio“, – pasakojo transporto priemonių registracijos skyriaus specialistas Antanas Raudonis.
Vardinius numerius dažniausiai renkasi įmonės. „Regitra“ gauna tokių prašymų, kurie neatitinka reikalavimų. Paprastai jie būna pateikti nakties metu.
Vienas retesnių atvejų yra susijęs su prašomu vardiniu numeriu „SA1NT“ – jo tuo pat metu paprašė tarpusavyje nesusiję fiziniai asmenys.
Kam reikalingi numeriai?
„Regitroje“ išduodamų numerio ženklų esminė paskirtis yra užtikrinti, kad transporto priemonės būtų lengvai atpažįstamos kelyje. Pavyzdžiui, neleistinoje vietoje pastačius automobilį, kliudžius siauroje gatvėje dviratininką ar kitą transporto priemonę, įvykus dar skaudesniam eismo įvykiui labai svarbu galėti identifikuoti automobilio valdytoją ir taip išsiaiškinti, kas už jį yra atsakingas.
Būtent dėl šios priežasties registracijos metu automobiliai yra pažymimi unikaliais numerio ženklais. Pagal juos kelių eismo priežiūrą vykdantys policijos pareigūnai suranda atsakingą už incidentus asmenį ir gali pradėti teisinius procesus dėl jo atsakomybės už Kelių eismo taisyklių nesilaikymą ar kitų įstatymų pažeidimus.
Vis dėlto, iš bendrųjų numerių ženklų tipų išsiskiria vardiniai numerio ženklai, kadangi be jau minėtos paskirties, jie dar užtikrina tokiu numeriu paženklintos transporto priemonės matomumą eisme.
Reikalavimai vardiniui užrašui
Vardinis numeris – tai asmens pageidavimu sudaromas numerio užrašas. Automobiliams jį gali sudaryti nuo 1 iki 6 simbolių, iš kurių bent vienas privalo būti skaičius. Šie numerio ženklai taip pat gali būti išduodami priekaboms bei motociklams. Pastarieji atvejai itin reti.
Kokį užrašą (raidžių, skaičių derinį) pasirinkti, didžiąja dalimi priklauso nuo pareiškėjo poreikių, tačiau jam yra keliami tam tikri specialūs reikalavimai. Pavyzdžiui: vardiniuose numerio užrašuose negali būti naudojami vulgarūs, žargoniniai bei neigiamas asociacijas keliantys žodžiai, keiksmažodžiai, taip pat sąvokos, kurios gali būti suvokiamos kaip niekinimas, neapykantos skatinimas ar kurstymas diskriminuoti žmonių grupes.
Kaip numato taisyklės, užrašas negali sutapti ir su nacistinės Vokietijos, SSRS valstybių, nacistinių ar komunistinių organizacijų pavadinimais, nacistinių ar komunistinių vadovų pavardėmis, jų santrumpomis. Dėl vardinio numerio užrašo tinkamumo sprendžia speciali komisija, kuri yra sudaryta iš skirtingų sričių specialistų.
Vardinių numerių užrašų tinkamumo įvertinimui pasitelkiamos ir viešos paieškos bei kalbų vertimo svetainės. Taip tikrinama, ar numerio derinyje nėra nuostatoms prieštaraujančių lietuvių ar užsienio kalbos žodžių atitikmenų. Atsižvelgiama ir į raidžių ir skaičių bei jų derinių reikšmes, santrumpų atitikmenis.
Pavyzdžiui: skaitmuo „1“ gali būti skaitomas kaip raidė „I“, „2“ kaip skiemuo „DU“, skaitmuo „3“ gali būti skaitoma kaip raidė „Z“ rusiškoje abėcėlėje ir t. t.
Kaip išduodami?
Vardinius numerio ženklus galima užsisakyti tiesiog internetu arba padalinyje. Užsisakius vardinius numerio ženklus, kitas žingsnis – jų priskyrimas turimai transporto priemonei. Jei vis dėlto dar tik planuojama įsigyti automobilį, vardinius numerio ženklus galima užsisakyti iš anksto. „Regitra“ juos nemokamai saugos 1 metus. Vėliau saugojimas kainuos 6,66 Eur.
Kitas žingsnis, kad vardiniai numeriai būtų išduoti, jų priskyrimas turimai transporto priemonei. Tą galima atlikti tiesiog internetu.
Jei įsigijote Lietuvoje registruotą automobilį, reikės perregistruoti jį savo vardu ir prisiskirti užsisakytus vardinius numerio ženklus. Jei asmuo jau turi savo vardu registruotą automobilį, tereikia tik pasikeisti numerio ženklus ir gauti naują registracijos liudijimą.
Lietuvoje šiuo metu galioja 9 tipų numerio ženklai. Tai bendrojo naudojimo, vardiniai, taksi, diplomatiniai, laikinieji prekybiniai ir laikinieji tranzitiniai, skirtieji istoriniams automobiliams ir elektromobiliams bei lentelė, kuri būtina vežant dviračius, kai šie užstoja automobilio numerio ženklus.
Skaičių ir raidžių derinys
Nors „Regitra“ daugiausiai išduoda numerio ženklų, kurie transporto priemonei yra priskiriami eilės tvarka, šiandien vis dažniau pasitaiko atvejų, kuomet klientai pageidauja pasirinkti jiems patinkančius skaičių ir raidžių derinius.
„Regitra“, be vardinių numerių, suteikia galimybę pasirinkti norimus numerius su patinkančia skaičių ir raidžių kombinacija iš jau pagamintų ir esančių sandėlyje numerio ženklų arba numatomų gaminti.
Nors daugiausiai numerių yra išduodamų eilės tvarka, šiandien vis dažniau pasitaiko atvejų, kuomet klientai pageidauja pasirinkti jiems patinkančią kombinaciją. Dažnu atveju tai yra žmonių pamėgti skaičiai, įsimintinos datos, vardo ar įmonės pavadinimo santrumpos.
Kainos
Automobilio savininkai norimą numerio ženklo derinį gali pasirinkti iš tų, kurie jau yra pagaminti ir saugomi bet kuriame įmonės padalinyje. Jų kaina būna apie 35 eurus.
Asmuo taip pat gali užsisakyti numerio ženklus iš planuojamų gaminti sąrašo. Šis sąrašas yra papildomas kas ketvirtį. Raidžių seka parenkama abėcėlės tvarka, o skaičių – didėjimo. Jų kaina – nuo 150 eurų iki 500 eurų.
Vardiniai numerio ženklai skirti tiems, kurie nori dar labiau išsiskirti kelyje. Jų kaina apie 1500 eurų.
 
Gali užsisakyti ir užsieniečiai
Pageidaujamus numerio ženklus gali užsisakyti ir užsieniečiai, jeigu jie turi leidimą gyventi Lietuvoje arba kitaip yra susiję su Lietuva ilgesnį nei pusmečio laikotarpį, pavyzdžiui, turi darbo sutartį, vykdo individualią veiklą, studijuoja ir pan.
Transporto priemonė su vardiniais numeriais dalyvauti eisme gali neribotai – svarbu vykdyti įstatyme numatytas prievoles: periodiškai atlikti techninę automobilio apžiūrą ir apdrausti transporto priemonę.
Taksi vairuotojams – specialūs numerio ženklai
Taksi registracijos numerio ženklai išduodami nuo 2006 m. Tokių numerių ženklo derinį sudaro raidė „T“ ir 5 skaitmenys. Iki 2018 m. taksi numerio ženklai buvo geltonos spalvos. Nuo 2018 m. balandžio pakeistas šio tipo numerio ženklų standartas ir jie yra baltos spalvos. Naujieji – baltos spalvos – numerio ženklai bus išduodami tada, kai pasibaigs turimų, t. y. geltonos spalvos, numerio ženklų atsargos.
Numerio ženklus galima dovanoti ar perleisti
„Regitra“ yra sudariusi galimybę numerio ženklus perleisti ar padovanoti. Norint tai padaryti, abiem asmenims reikia atvykti į padalinį. Atvykus reikės pateikti tik asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir parašyti prašymą dėl numerio ženklų perleidimo kitam asmeniui.
Tuomet asmuo, kuriam buvo perleisti numerio ženklai, galės iš karto perregistruoti savo transporto priemonę ir jai priskirti numerio ženklus arba juos palikti saugoti padalinyje būsimam savo automobiliui.
vardiniai numeriaiergo^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.