Atmintinėje išsamiai pristatomas automobilių stabdymo ir tikrinimo procesas, pateikiama informacija, kaip reikės elgtis vairuotojui, jei aplinkosaugininkai nustatys taršos viršijimo atvejus, atsakoma į kitus aktualius klausimus.
Transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas
Nustačius, kad transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis viršija ribines vertes arba esant bet kokiam skysčio (pvz., tepalų, kuro) nuotėkiui, dėl kurio gali būti padaryta žala aplinkai arba sukeltas pavojus kitiems kelių eismo dalyviams, bus naikinamas privalomosios transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas.
Remiantis atnaujintu ir vakar įsigaliojusiu Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus įsakymu Nr. 2BE-189 (pakeitimas, 2024 m. kovo 19 d. Nr. 2BE-38), techninės apžiūros dokumentas baigs galioti po 48 valandų nuo sprendimo surašymo momento, tačiau jeigu bus nustatytas skysčių nuotėkis – techninės apžiūros dokumentas baigs galioti iš karto ir tokia transporto priemonė nebegalės dalyvauti eisme.
Kaip atpažinti pareigūną ir tarnybinį automobilį?
Transporto priemones stabdančius departamento pareigūnus atpažinti kelyje nebus sudėtinga. Departamento pareigūnai vilkės tarnybinę uniformą su užrašais „Aplinkos apsauga“, siuvinėtomis emblemomis su užrašu „Lietuvos aplinkos apsauga“, o paprašius pateiks aplinkos apsaugos valstybinės kontrolės pareigūno pažymėjimą.
Ekipaže bus ne mažiau kaip du pareigūnai, kurie šviesiuoju paros metu stabdys transporto priemonę modami šviečiančia reguliuotojo lazdele arba šviesą atspindinčiu skrituliu su raudonu atšvaitu skersai judėjimo krypties, arba per garsiakalbį liepdami sustoti ir (arba) įjungę patrulinės motorinės transporto priemonės mėlynos spalvos švyturėlius. Visą informaciją, kaip atpažinti pareigūnus ir jų tarnybinius automobilius, rasite čia.
Pirmieji reidai – prevencinio pobūdžio
Atkreipiame dėmesį, kad pirmieji automobilių taršos kontrolės reidai bus prevencinio pobūdžio. Per šias akcijas bus tikrinama stabdomų automobilių tarša, bet vairuotojams nebus taikoma administracinė atsakomybė ir naikinamas transporto priemonių techninės apžiūros dokumento galiojimas.
Departamento pareigūnai sustabdę transporto priemonę dėl taršos kontrolės, netikrins joje esančių vairuotojo daiktų. Tik turint pagrįstų įtarimų, kad tikrinamame automobilyje esantys daiktai yra susiję su nelegalia medžiokle, žvejyba ir pan., pareigūnai turi teisę daiktus patikrinti.
Transporto priemonės nebus stabdomos tamsiuoju paros metu.
Primename, kad nuo šių metų pradžios departamento pareigūnai įgijo pareigą tikrinti į aplinką išmetamų teršalų – anglies monoksido (transporto priemonių su benzininiais vidaus degimo varikliais), dūmingumo (transporto priemonių su dyzeliniais vidaus degimo varikliais) atitiktį nustatytiems ribiniams dydžiams, pavojingų eksploatacinių skysčių (tepalų, degalų) nuotėkį į aplinką.
Kas bus, jeigu transporto priemonės išmetamų teršalų kiekis viršys ribines vertes arba iš jos tekės tepalai ar kt.?
Pareigūnams nustačius, kad tikrinamos transporto priemonės išmetamų teršalų kiekis viršija ribines vertes, arba pastebėjus, kad iš jos teka skysčiai (pavyzdžiui, tepalai, kuras ar kt.), galintys daryti žalą aplinkai ar sukelti pavojų kitiems kelių eismo dalyviams, bus panaikinamas techninės apžiūros dokumento galiojimas.
Atlikę patikrą pareigūnai vairuotojui įteiks administracinio nusižengimo protokolą, sprendimą panaikinti transporto priemonės techninės apžiūros dokumento galiojimą ir patikrinimo išrašą.
Jeigu transporto priemonės išmetamųjų dujų kiekis ir dūmingumas viršys ribines vertes – techninės apžiūros dokumento galiojimas baigsis po 48 valandų nuo sprendimo surašymo momento (Lietuvos transporto saugos administracijos direktoriaus 2022 m. liepos 28 d. įsakymas Nr. 2BE-189 (pakeitimas, 2024 m. kovo 19 d. Nr. 2BE-38). Jeigu bus nustatytas skysčių nuotėkis, techninės apžiūros dokumento galiojimas baigsis iš karto nuo sprendimo surašymo momento.
Galiojančio techninės apžiūros dokumento neturinti transporto priemonė eisme dalyvauti negali, tą numato Lietuvos Respublikos saugaus eismo automobilių keliais įstatymas (25 str. 2 d.).
Pašalinus techninius gedimus, galima užsisakyti vienos dienos leidimą, suteikiantį teisę nuvykti į transporto priemonių techninės apžiūros įmonę, atlikti techninę apžiūrą. Gavus leidimą, vykstant į apžiūrą turi būti užtikrinama, kad transporto priemonė nesukels pavojaus eismo saugumui, žmonių sveikatai ir aplinkai.
Atlikus techninę apžiūrą, išduodamas techninės apžiūros dokumentas, ir transporto priemonė vėl gali dalyvauti eisme.
Už transporto priemonių, kurių į aplinkos orą išmetamų teršalų kiekis viršija ribines vertes, ar su neveikiančia gamintojo numatyta išmetamųjų dujų neutralizavimo sistema eksploatavimą numatyta atsakomybė: asmenims – 100–300 eurų (už pakartotinį nusižengimą – 300–500 eurų), juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 300–500 eurų (už pakartotinį nusižengimą – 600–900 eurų) (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (307 str.).
Už aplinkos teršimą pavojingosiomis cheminėmis medžiagomis ir mišiniais numatyta atsakomybė: asmenims – 60–120 eurų, juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims – 150–300 eurų. Už pakartotinį nusižengimą – 550–1 200 eurų (Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodeksas (244 str.).
Jeigu vairuotojas arba transporto priemonės valdytojas* nesutinka su techninės apžiūros dokumento galiojimo panaikinimu, gali sprendimą apskųsti Lietuvos Respublikos ikiteisminio administracinių ginčų nagrinėjimo tvarkos ar Lietuvos Respublikos administracinių bylų teisenos įstatymo nustatyta tvarka.
Kaip prižiūrėti transporto priemonę, kad būtų sumažintas išmetamų teršalų kiekis?
Dažniausiai padidėjęs išmetamų teršalų kiekis rodo ne tik aplinkos taršą, bet ir prastą automobilio būklę, todėl labai svarbu yra tinkamai prižiūrėti savo turimą transporto priemonę. Reguliari priežiūra užtikrina sklandų transporto priemonės veikimą ir taupo kurą.
Transporto priemones remontuokite legaliuose servisuose, remontui rinkitės kokybiškas medžiagas.
Daugiau patarimų:
Naudokite kokybišką kurą. Laiku keiskite variklio alyvą (tepalą) ir kuro, tepalo, oro, salono filtrus.
Taip pat rekomenduojame periodiškai tikrinti variklio tepalo skysčio lygį, ar jis normos ribose. Jei tepalo mažėja, ieškokite priežasties.
Tinkamai prižiūrėkite aušinimo sistemą, nes jos gedimai gali lemti problemas variklyje.
Taip pat rekomenduojame periodiškai tikrinti aušinimo skysčio lygį, ar jis normos ribose. Jei aušinimo skysčio mažėja, ieškokite priežasties.
Labai svarbus tinkamas katalizatoriaus veikimas. Esant poreikiui, blogai veikiantį katalizatorių pakeiskite nauju.
Laiku pasirūpinkite užsikimšusiu DPF suodžių filtru.
Padidėjęs dūmingumas gali būti dėl gendančio ar sugedusio EGR (išmetamųjų dujų recirkuliacijos) vožtuvo.
Stebėkite kuro sąnaudas, joms neįprastai padidėjus, ieškokite priežasties.
Atkreipkite dėmesį į variklio skleidžiamus garsus, jei atsiranda neįprastas triukšmas, tai galimas signalas apie transporto priemonės gedimą, kuris galiausiai gali lemti ir padidėjusią taršą.
Didelį transporto priemonės dūmingumą gali lemti ne tik mechaninis jos gedimas, bet ir nekokybiškas programavimas (pavyzdžiui, nekokybiškas ar nelegalus variklio galios didinimas, dar žinomas kaip „čipavimas“). Pasitaiko, kad, perprogramuojant variklio valdymo kompiuterį, nustatomos neproporcingos kuro-oro normos, kurios lemia padidėjusį išmetamų teršalų kiekį.
Norėdami turėti švaresnį orą, transporto priemonę su vidaus degimo varikliu naudokite racionaliai ir taupiai.