Mokinių srautas įvairus
Rimtai nusižengus KET ir/ar praradus vairuotojo pažymėjimą į vairavimo mokyklos suolą turi sugrįžti tiek pradedantys, tiek patyrę vairuotojai.
Patyrę vairuotojai į vairavimo mokyklą papildomiems mokymams turi sugrįžti tuo atveju, jeigu jiems buvo atimta teisė vairuoti.
Pradedantiems vairuotojams vairuotojo pažymėjimas gali būti ir neatimtas, tačiau padarius atitinkamą KET pažeidimą ir gavus baudą, jie turi išklausyti kursus.
Vairavimo mokyklos „Dorkanas“ direktoriaus pavaduotoja Ramunė Dobilienė sako, kad nepaisant to, jog „klevukams“ taikomi griežtesni reikalavimai ir patekti atgal į mokinių suolą jiems lengviau, vis dėlto, daugiau ateina patyrusių vairuotojų, kurie neteko vairuotojo pažymėjimo.
„Pradetantiesiems vairuotojams viskas nauja, jie viską žino: kas galima, kas ne, ir pirmuosius du metus vairuoja atsakingiau“, – pasakoja R.Dobilienė.
Kaip teigia vairavimo mokyklos „Rigveda“ vadybininkė Sigita, nusižengusių vairuotojų kiekvienoje paskaitoje būna apie 10–15, o mokymai vyksta reguliariai.
„Sunku pasakyti, bet prasižengusių vairuotojų, kurie ateina į kursus visada yra, sakyčiau, gal net daugėja“, – paklausta apie tokių vairuotojų srautus mokykloje komentuoja pašnekovė.
„Mokymai trunka 3 valandas, o jų metu vairuotojas turi išklausyti dėstytojo paskaitą, psichologo paskaitą ir atlikti praktinį važiavimą“, – sako Sigita.
Vairavimo mokykloje „Dorkanas“ situacija išlieka stabili, grupė susirenka kiekvieną savaitę.
Priklausomai nuo pasirinktos mokyklos, papildomi kursai trunka nuo keleto valandų iki pusdienio ir susideda iš teorinės bei praktinės dalies.
Dažniausios priežastys
Nors yra daug KET pažeidimų dėl kurių gali tekti grįžti į vairavimo mokyklos suolą, vyrauja keli.
„Įvairių yra pažeidimų, bet labai daug dėl alkoholio vartojimo ir greičio viršijimo“, – sako „Rigvedos“ atstovė.
Jai pritaria ir kitos vairavimo mokyklos atstovė. Pasak R.Dobilienės, šiuo metu patyrę vairuotojai dažniausiai lanko mokymus, dėl to, jog vairavo neblaivūs arba lenkė per ištisinę liniją. Pradedantieji – dėl greičio ir naudojimosi telefonu prie vairo.
Dažnai į tokius mokymus vairuotojai ateina su neigiamomis emocijomis. „Dažnai ateina nusiteikę, kad baisu ar vadina nesąmone, bet išeina patenkinti“, – sako R.Dobilienė.
Jos teigimu, yra vairuotojų, kurie piktinasi, kad reikia sugaišti papildomą dieną, klausyti paskaitas, bet jas išklausius, dauguma tokius mokymus vertina teigiamai. Vairuotojai susipažįsta su KET naujovėmis, atnaujina turimas žinias, sužino, ką galėjo lemti jų netinkamas elgesys kelyje.
„Yra tokių, kurie sako, jog gaila, kad baigėsi. Yra ir tokių, kuriuos tenka matyti kelis kartus, tai jiems sakome, kad kainą pakelsime, jei dar prasižengs“, – juokauja R.Dobilienė.
Galimi pažeidimai
Galimybių sąrašas, kada pradedantis vairuotojas turės lankyti papildomus kursus, nemažas.
Numatoma, kad papildomas mokymas reikalingas, kai padaromas pažeidimas susijęs su:
- Vairuotojo pareigų pėstiesiems nesilaikymu;
- Lenkimo taisyklių pažeidimais;
- Draudimo naudotis mobiliojo ryšio priemonėmis nepaisymas;
- Eismo reguliavimo signalų nesilaikymu;
- Netinkamu įspėjamųjų signalų naudojimu;
- Netinkamu važiavimu per sankryžas;
- Saugos diržų ar šalmo nenaudojimu;
- Greičio viršijimu daugiau nei 10 km/h;
- Vairavimu neblaiviam, kai nustatomas lengvas girtumo laipsnis (daugiau nei 0 prom., bet mažiau nei 0,4 prom.);
- Buvo sukeltas eismo įvykis, kurio metu sutrikdyta kitų eismo dalyvių sveikata.
Tokių kursų kaina vidutiniškai svyruoja nuo 80 iki 100 eurų.
Jeigu vairuotojas padarė pažeidimą apsvaigęs nuo alkoholio arba narkotinių medžiagų, turi išklausyti ir Alkoholio ir narkotikų žalos kursus. Jie papildomai kainuoja vidutiniškai 30–40 eurų.