Po pareigūnų paskelbto įrašo su E. Dragūnu-Selu vėl prakalbo apie mobiliuosius telefonus: taisyklėse pastebi neaiškumų

2022 m. birželio 1 d. 06:39
Policija, paviešinusi Egidijaus Dragūno-Selo sulaikymo vaizdo įrašą, visuomenėje vėl sukėlė daugybę klausimų apie naudojimąsi mobiliuoju telefonu vairuojant. Vieni konfliktinėje situacijoje palaikė atlikėją ir tvirtino, kad joje buvo kaltas pareigūnas, o kiti negali atsistebėti Selo elgesiu.
Daugiau nuotraukų (9)
Skandalingas atlikėjas E.Dragūnas su Lietuvos policija jau pusantrų metų aiškinasi teisme. Incidentas, dėl kurio buvo pradėta baudžiamoji byla, įvyko 2020 metų rugpjūtį Vilniuje, kai automobiliu „Bentley“ važiavusį ir, įtariama, telefonu kalbėjusį E.Dragūną sustabdė policija. Tarp atlikėjo ir pareigūnų įvyko konfliktas.
Ilgai tylėjusi policija nusprendė paviešinti nufilmuotą vaizdo įrašą. Jį patalpino oficialioje feisbuko svetainėje.
„Ką pasirinktumėte Jūs? Sutikti su padarytu pažeidimu ir susimokėti baudą, ar neigti kaltę, nevykdyti pareigūnų reikalavimų ir sukelti konfliktą, pasibaigusį sulaikymu? Šis viešo asmens konfliktas su pareigūnais nutiko daugiau nei prieš pusantrų metų ir šiuo metu narpliojamas teisme. Versijų girdėjome daug ir įvairių, matėme kitos pusės viešinamus vaizdus, o jums siūlome pamatyti tikrą ir neiškarpytą vaizdą. Atsiprašome už vairuotojo leksiką“, – rašė Lietuvos policija ir pridėjo vaizdo įrašą.
Atlikėją sulaikiusiems policininkams Livijui Saukevičiui ir Vitalijui Vaitkevičiui patyrus sužalojimus, E.Dragūnui buvo pateikti kaltinimai dėl pasipriešinimo policijai ir nesunkaus policininkų sveikatos sutrikdymo. Už tai jis buvo paduotas į teismą.
Negalima užsiimti pašaline veikla
Vilniuje veikiančios vairavimo mokyklos instruktorė Olga Židovlenkova naujienų portalui lrytas.lt minėjo, kad pagal Kelių eismo taisykles (KET) negalima užsiimti pašaline veikla ir vairuojant naudotis mobiliuoju telefonu.
„Selas pareigūnams minėjo, kad jis prie vairo klausėsi muzikos, o tai jau reiškia naudojimąsi telefonu. Juk telefonas buvo rankose“, – teigė vairavimo instruktorė.
Pasak pašnekovės, „Regitros“ reikalavimuose nurodyta, kad abi rankos turi būti ant vairo – ties trečia ir devinta valanda arba antra ir dešimta. Aišku, Kelių policija to netikrina ir už tai neskiria baudų.
Taip pat O.Židovlenkova pridūrė: „Aš manau, kad šioje situacijoje susitiko du ožiai. Vienas nepagarbiai elgėsi su pareigūnais. Tai negarbinga, negražu bei parodo, kokia yra jo nuomonė apie šalį, valdžią, vietą, kur jis gyvena. 
Pareigūnas buvo nusiteikęs konfliktiškai, jis galėjo pasiimti dokumentus, juk Selas juos buvo padavęs per langą. Jam tik reikėjo išrašyti baudą ir paaiškinti, kokių veiksmų atlikėjas turi toliau imtis, o čia buvo kažkiek peržengta riba“.
Naujienų portalas lrytas.lt primena, kad E.Dragūnui nepaklusus reikalavimams ir neišlipus iš transporto priemonės, pareigūnai jį iš mašinos pradėjo jį traukti jėga.
Kalbinta vairavimo instruktorė mano, kad šioje situacijoje kaltas ir Selas, ir pareigūnas – „vienas negražiai pasielgė, o kitas negražiai atsakė“.
Sostinėje dirbantis vairavimo instruktorius Kastytis Povilaitis portalui lrytas.lt kalbėjo, jog riba tarp mobiliojo telefono naudojimo ir laikymo yra labai slidi.
„Važiuojant ar judant transporto priemonei patartina laikyti rankas ant vairo. Laikant vairavimo praktinį egzaminą, to neatlikus, užskaitoma klaida“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo K.Povilaitis.
Kodėl iš karto filmavo?
K.Povilaičiui ir O.Židovlenkovai kilo klausimas, kodėl iš karto buvo pasiruošta filmuoti E.Dragūną. Sostinėje dirbantis vairavimo instruktorius teigė, kad kamerą dažniausiai įsijungiame, kai kažko tikimės arba norime apsidrausti, o ne visada vaikštome su ja. Tačiau jis svarsto, kad galbūt pareigūnas visada turi vaikščioti su kamera, tik kad ne viskas įkeliama į viešąją erdvę.
Vilniaus apskrities policijos atstovas Tomas Bražėnas naujienų portalui lrytas.lt paaiškino, kad tarnybiniuose automobiliuose visada yra įjungti registratoriai, o sustabdžius automobilį dėl galimai padaryto pažeidimo pareigūnai įjungia nešiojamas kameras.
Automobilių žurnalistas Valdas Juozas Vilūnas nežino, kas šioje situacijoje yra teisus, tačiau jam pasirodė keista, kad vaizdo įrašas buvo patalpintas prieš teismą.
„Selo konfliktai su Kelių policijos pareigūnais yra jo įvaizdžio dalis. Manau, kad atlikėjo pareigūnai neprovokavo, tiesiog vienas kitą pažino... Man tik įdomu, kas būtų Selui, jeigu jis taip sustabdytas elgtųsi, pavyzdžiui, su JAV policininkais“, – svarstė pašnekovas.
Anot pašnekovo, KET pakankamai aiškiai viskas parašyta: „Bet jeigu žmonės pateisindami savo pražangas ieško smegenų, kur jų nėra, tai jų reikalas“.
Reikia daugiau paaiškinimų
Vilniuje veikiančios vairavimo mokyklos instruktorė akcentavo, kad turėtų būti padarytas sąrašas ir plačiau paaiškinta, kas laikoma pašaline veikla.
Daugumai vairuotojų kyla klausimų, kaip galima traktuoti „Start-Stop“ sistemą, nes ji juk išjungia variklio darbą.
Vilniaus apskrities policijos atstovas paaiškino, kad kai automobilis užgęsta sustojęs prie sankryžos, telefonu naudotis draudžiama. Naudotis mobiliuoju telefonu galima, kai stovinčios transporto priemonės variklis išjungtas, t. y., transporto priemonė turi būti ne tik išjungtu varikliu, bet ir stovinti, tuo tarpu laikinas automobilio stabtelėjimas spūsties metu ar prie sankryžos, negali būti prilyginamas stovėjimui, kadangi tokia transporto priemonė nepertraukiamai dalyvauja eisme.
E.Dragūnui, kai jį sustabdė pareigūnai, kilo klausimas, ar galima rankoje laikyti pinigę ir vairuoti transporto priemonę. 
Vairavimo instruktorius pabrėžė, kad paimant piniginę ar kitą daiktą nukreipiame žvilgsnį nuo kelio, todėl paprasčiau būtų sustoti: „Tam veiksmui padaryti sugaišime porą sekundžių, bet bus saugiau. Mokslininkai įrodė, kad žmogus nesugeba daryti kelių darbų vienu metu“.
„Vairuojant transporto priemonę telefonu, jį laikant rankose, naudotis draudžiama. Dėl piniginės rankose draudimo nėra. Transporto priemonių vairuotojai turi vengti bet kokių su transporto priemonės vairavimu nesusijusių veiksmų“, – naujienų portalui lrytas.lt akcentavo T.Bražėnas.
Dėl savivaldžių automobilių dar nėra jokios praktikos, tačiau pareigūnai mano, kad turi galioti bendra taisyklė, kol nebus patvirtinta specialioji norma dėl telefono naudojimo savivaldžiuose automobiliuose.
Vilniaus apskrityje šiais metais iki gegužės 30 d. užfiksuota 4772 vairuotojai, kurie naudojosi mobiliuoju telefonu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.