Už kelionę susimokėjusį neįgalų šiaulietį kontrolieriai išlaipino iš autobuso ir paskyrė baudą

2022 m. gegužės 3 d. 18:12
„To, ką aš patyriau važiuodamas Šiaulių bendrovės „Busturas“ autobusu, tikrai niekam nelinkėčiau patirti. Jei tu susimoki už kelionę, o tave kontrolieriai išmeta lauk ir dar paskiria baudą, lyg būtum važiavęs be bilieto, tai apie kokią teisinę valstybę galime kalbėti!?“, – retoriškai klausė į portalo lrytas.lt redakciją kreipęsis neįgalus 33 metų šiaulietis Renatas Ž.
Daugiau nuotraukų (8)
Šeštadienio popietę šis šiaulietis maršrutiniu autobusu vyko į ligoninę pasiimti ten paruoštų vaistų. Kelionės tikslo neįgalus vyras nepasiekė, nes į autobusą įlipusios ir bilietus patikrinusios kontrolierės pareikalavo parodyti ir neįgalumo pažymėjimą. Jį Renatas Ž. lyg tyčia buvo pamiršęs pasiimti.
Nors vyras parodė jo tapatybę patvirtinantį vairuotojo pažymėjimą ir paprašė patikrini jo duomenis elektroninėje bilietų sistemoje, kontrolierės nusprendė negaišti laiko – paskyrė neįgaliam vyrui baudą ir lyjant lietui išsodino jį lauk iš autobuso.
Prie zuikiu važiavusių jaunuolių nesikabinėjo
„Turiu judėjimo negalią, todėl keliones tenka riboti. Į darbą važinėju mano poreikiams pritaikytu automobiliu, tačiau penktadienį automobilis sugedo ir jį reikėjo palikti servise. Neturėdamas automobilio tądien po darbo nebespėjau nuvažiuoti į ligoninę pasiimti tik ten parduodamų biologinių vaistų, kurių man reikia.
Šeštadienį iš ryto jaučiausi prastai, tačiau vidurdienį sveikatai pagerėjus nusprendžiau į ligoninę nuvažiuoti autobusu. Turiu elektroninį bilietą, kurį įsigyjant su nuolaida man reikėjo pateikti ir savo asmens dokumentą ir neįgaliojo pažymėjimą.
Įlipęs į maršrutinį autobusą pasižymėjau savo elektroninį bilietą ir atsisėdau. Pavažiavau gal pora stotelių, kai į autobusą įlipo dvi kontrolierės. Prieš mane sėdėjo du jaunuoliai. Jie kontrolierėms neparodė nei bilietų, jei kokių nors jų tapatybę liudijančių pažymėjimų. Tačiau kontrolierės šių jaunuolių nebaudė, o tik liepė išlipti iš autobuso“, – sakė Renatas Ž.
Pamiršo pasiimti neįgaliojo pažymėjimą
Prie jo priėjusiai kontrolierei šiaulietis pateikė savo elektroninį bilietą. Jį patikrinusi kontrolierė liepė parodyti ir neįgaliojo pažymėjimą. Renatas Ž. apieškojo piniginę ir kišenes, tačiau jo nerado. Vėliau paaiškėjo, kad vyras savo neįgaliojo pažymėjimą buvo palikęs į servisą remontuoti nuvežtame automobilyje.
„Tada kontrolierėms pateikiau savo vairuotojo pažymėjimą, kuriame yra mano asmens kodas bei nuotrauka, ir paprašiau, kad juo remiantis būtų patikrinti duomenys elektroninėje bilietų sistemoje, nes perkant lengvatinį bilietą mano tapatybės kortelės ir neįgaliojo pažymėjimo duomenis pardavėja užsirašė.
Nustebau, kai kontrolierės man pareiškė, kad jokių duomenų jos netikrins, o kadangi aš neturiu neįgaliojo pažymėjimo, man teks lipti lauk iš autobuso ir sumokėti baudą“, – šeštadienio popietės įvykius prisiminė Renatas Ž.
Iš autobuso išlaipino lyjant lietui
Šiauliečio prašymui patikrinti jo duomenis elektroninėje bilietų sistemoje ir įsitikinti, kad jis išties yra neįgalus kontrolierės liko kurčios. Jos pareiškė, kad lengvatiniu bilietu besinaudojantis asmuo turi pateikti ir tai pagrindžiantį dokumentą, o jei jo neturi, tai turi lipti lauk ir mokėti baudą.
„Pasakiau, kad už kelionę susimokėjau ir baudos už važiavimą be bilieto tikrai nemokėsiu. Tačiau kontrolierės man surašė protokolą, paskyrė 5 eurų baudą ir išlaipino lauk iš autobuso.
Lauke lijo lietus. Gerai, kad turėjau šiek tiek pinigų – jų pakako kelionei namo taksi. Išgirdęs, kas man nutiko, taksistas taip pat stebėjosi tokiu kontrolierių abuojumu.
Gavosi taip, kad tądien susimokėjau už kelionę autobusu, gavau baudą lyg būčiau būčiau važiavęs be bilieto ir dar susimokėjau už taksi, tačiau į ligoninę vaistų taip ir nenuvažiavau. Be jų prabuvau visą savaitgalį. Vėl ėmė skaudėti kojos“, – guodėsi neįgalus šiaulietis.
Elgėsi ne kaip su klientu, o kaip su nusikaltėliu
Renatas Ž. sakė taip ir nesupratęs, kodėl perkant lengvatinį bilietą reikėjo pateikti savo tapatybės kortelės ir negaliojo pažymėjimo duomenis, jei esant reikalui kontrolieriai negali tų duomenų patikrinti savo elektroninėje sistemoje: „Juk jei būčiau pamiršęs vairuotojo pažymėjimą ir važiavęs automobiliu, tai mane sustabdęs pareigūnas per duomenų bazę būtų greitai nustatęs, turiu aš vairuotojo pažymėjimą, ar jo neturiu“.
Pasak Renato Ž. jį papiktino ir keleiviams taikomi dvigubi standartai.
„Kai kontrolierių paklausiau, kodėl nenubaudė be bilietų važiavusių jaunuolių, jos man atkirto šie yra nepilnamečiai, todėl jų bausti negali“, – stebėjosi Renatas Ž.
Neįgalus šiaulietis sakė, kad jam paskirtą 5 eurų baudą sumokėti tikrai išgalėtų, tačiau jos mokėti nesiruošia, nes jaučiasi teisus – už kelionę jis susimokėjo.
Pasak Renato Ž., jį papiktino ir grubus kontrolierių elgesys: „Aš joms nepuoliau draskyti akių, o tik paprašiau patikrinti mano duomenis ir įsitikinti, kad sakau teisybę. Už kelionę autobusu susimokėjau, tačiau su manimi buvo pasielgta ne kaip su klaidą padariusiu klientu, o kaip su užkietėjusiu nusikaltėliu“.
Kontrolieriai neturi prieigos prie visų duomenų
Parašyta pakomentuoti šią situaciją keleivius Šiauliuose maršrutiniais autobusai vežančios UAB „Busturas“ vadybininkė E.Kosmauskienė sakė, kad naudodamasis lengvatiniu elektroniniu bilietu, tačiau nepateikęs savo neįgalumo pažymėjimo Renatas Ž. pažeidė „Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2019 m. vasario 7 d. sprendimo Nr. T-29 „Dėl Šiaulių miesto savivaldybės tarybos 2015 m. sausio 29 d. sprendimo Nr. T-32“ „Dėl keleivių ir bagažo vežimo autobusais vietinio (miesto) reguliaraus susisiekimo maršrutais Šiauliuose taisyklių patvirtinimo“ punktą kuriame nurodyta, kad „keleivis laikomas važiuojančiu be bilieto, jeigu kontrolės metu jis neturi vienkartinio bilieto arba pateikė bilietą su nuolaida, bet nepateikė dokumento (originalo), suteikiančio teisę į transporto lengvatą“.
Pasak E.Kosmauskienės, keleivių kontrolės darbuotojai turi prieigą tik prie tam tikrų duomenų bazių, todėl nustatyti ar vairuotojo pažymėjimą pateikęs asmuo yra neįgalus, negali.
Atsakydama į lrytas.lt klausimą, ar moralu neišsiaiškinus aplinkybių iš autobuso lyjant lietui išlaipinti į ligoninę vykstantį neįgalų asmenį, UAB „Busturas“ vadybininkė sakė, kad „akivaizdžių vizualių požymių, kad keleivis Renatas Ž. turėtų judėjimo sunkumų, kontrolieriai nepastebėjo“, todėl keleivis buvo pakviestas išlipti iš autobuso ir „pratęsti procedūrą keleivių kontrolės mikroautobuse“.
Pažeidimo protokolas gali būti anuliuotas
Pasak E.Kosmauskienės, UAB „Busturas“ keleivių kontrolės darbuotojai tik surašo Administracinio nusižengimo protokolus, tačiau visos aplinkybės yra tiriamos ir į jas atsižvelgiama kiekvienos bylos nagrinėjimo metu.
„Todėl dar iki šio administracinio nusižengimo bylos nagrinėjimo mūsų bendrovės darbuotojai susisieks su Renatu Ž. ir jeigu jis pateiks reikiamus dokumentus, Renatui Ž. surašytas Administracinio nusižengimo protokolas galimai bus anuliuotas“, – portalui lrytas.lt sakė E.Kosmauskienė.
Pasak UAB „Busturas“ vadybininkės, taip pat bus aiškinamasi, ar išties liko nenubausti be bilieto autobusu važiavę Renato Ž. minėti jaunuoliai. Jei per vidinį tyrimą bus nustatyta, kad atlikdama nepilnamečių keleivių patikrinimą autobuse kontrolierė pažeidė UAB „Busturas“ darbo tvarkos aprašus bei vidines taisykles, jai bus skirta drausminė nuobauda.
kontrolėAutobusasBusturas
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.