„Lietuvos draudimo“ duomenys rodo, kad stovėjimo aikštelėse durelėmis nudaužytų automobilių nuostolių sumos per metus siekia 115 tūkst. eurų, todėl šventiniu laikotarpiu ekspertai dalinasi patarimais, kaip išvengti papildomų nemalonumų bei išlaidų ir primena, kad jokiu būdu negalima pasišalinti iš įvykio vietos.
„Kai stovėjimo aikštelės yra perpildytos, tai ir nuostolių fiksuojame ženkliai daugiau – prieš šventes žmonės labiau išsiblaškę, mažiau atkreipia dėmesį į atstumus tarp automobilių, nors dėl srauto rizika savaime išauga. Avarijos prekybos centrų aikštelėse dažniausiai nutinka parkuojant automobilį, neatsargiai manevruojant apgadinamos greta stovinčios transporto priemonės.
Šiais metais tokių nuostolių suma didesnė nei 115 tūkst. eurų“, – sako „Lietuvos draudimo“ Operacijų departamento vadovas Artūras Juodeikis.
Per susidūrimus stovėjimo aikštelėse dažniausiai yra pažeidžiamas automobilio dažų sluoksnis, apgadinama, įlenkiamas sparnas arba durelės.
„Svarbu nepamiršti, kad net jei abi transporto priemonės nejuda ir variklis neužvestas, bet atidarant dureles subraižomas, įlenkiamas kitas automobilis – toks incidentas yra laikomas eismo įvykiu. Tokiu atveju būtina pildyti įvykio deklaraciją bei kitus dokumentus. Padaryta žala yra atlyginama pagal privalomąjį transporto priemonių valdytojų civilinės atsakomybės draudimą“, – teigia A. Juodeikis.
Anot eksperto, gali pasirodyti, kad tokių nutikimų sumos yra itin smulkios, tačiau vis dėlto jos nėra pačios mažiausios.
„Šiemet tokių avarijų stovėjimo aikštelėse vidutinė nuostolio suma siekia 385 eurus, o didžiausia nuostolio suma beveik siekė 4 tūkst. Pavyzdžiui, praėjusiais metais fiksavome įvykį stovėjimo aikštelėje, kuri kainavo net 8,5 tūkst. eurų“, – pateikia pavyzdžius draudimo Operacijų departamento vadovas.
Draudimo pranešime perspėjama, kad apgadinus svetimą automobilį ir turtą, niekada negalima pasišalinti iš įvykio vietos, nes tai užtraukia labai rimtas pasekmes. Visgi pasitaiko atvejų, kai stovėjimo aikštelėje žala padaryta, o kaltininkas dingęs.
„Tokiais atvejais pasitarnauja Kasko draudimas, kuris atlygina kliento patirtą žalą. Visada svarbu užfiksuoti įvykio faktą, mobiliuoju telefonu nufotografuoti nuostolius ir iškart kreiptis į draudimo bendrovę.
Dauguma aikštelių prie parduotuvių yra filmuojamos, taip pat visada būna liudininkų, todėl atsakomybės išvengti nepavyksta. Nukentėjusiam asmeniui paliktas raštelis – taip pat ne išeitis, nes nesušvelnina pažeidimo ir nepadeda išvengti administracinės atsakomybės“, – pabrėžia ekspertas A. Juodeikis.
Jis pastebi, kad per apsipirkimo įkarštį gana dažnos situacijos, kai atidaryti ir prilaikyti dureles yra sudėtinga, nes rankose – krepšiai su pirkiniais. Taigi atidarant dureles užtenka neatsargaus judesio ar stipresnio vėjo gūsio, kad nukentėtų svetimas turtas.