Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Kriminalinės policijos Nusikalstamų veikų registravimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas Arūnas Šilkaitis atskleidė, kad dažniausiai automobilius tenka sulaikyti, kai kyla neaiškumų juos registruojant valstybės įmonėje „Regitra“.
Dalis transporto priemonių paliekama, kol bus atlikta ekspertizė, arba sulaikoma tais atvejais, kai administracine tvarka įstatymas numato konfiskavimą.
Girtų vairuotojų, kuriems nustatomas didesnis kaip 1,5 promilės girtumas, automobiliai saugomi kitoje aikštelėje, esančioje Technikos gatvėje.
Stovi net kelerius metus
Pasak A.Šilkaičio, tyrimas dėl transporto priemonės gali užtrukti vos dieną, o kartais prireikia net kelerių metų. Pastarasis scenarijus galimas tuomet, kai ginčas persikelia į teismą.
Chemijos gatvėje esančios aikštelės kampe galima išvysti senutėlį „Ford Escort“, kuris stovi turbūt kelerius metus, nes spėjo smarkiai apaugti žolėmis.
„Per savaitę atvežamos 1–2 transporto priemonės, o iš viso jų saugoma daugiau kaip pusšimtis“, – kalbėjo A.Šilkaitis. Matyti automobilių, paženklintų Švedijos, Suomijos, Vokietijos, Jungtinės Karalystės numeriais.
Tarp retesnių radinių – visiškai naujas KTM motociklas, vilkikas, keli keturračiai, Pietų Korėjos gamintojo „Kioti“ traktorius. Visas šis turtas saugomas ištisą parą.
Koks šių automobilių likimas?
„Viskas priklauso nuo priimto sprendimo ikiteisminio tyrimo arba administracinio nusižengimo byloje“, – paaiškino A.Šilkaitis.
Tyrėjas su ikiteisminį tyrimą kontroliuojančiu prokuroru gali nuspręsti grąžinti transporto priemonę iki bylos perdavimo teismui arba sprendimą priima teismas. Jeigu teismas nusprendžia transporto priemonę konfiskuoti, vykdymas pavedamas trims šalims – saugotojui, policijai ir Valstybinei mokesčių inspekcijai. Pastaroji rengia aukcioną.
Numatytas rimtas filtras
Valstybės įmonei „Regitra“ pavesta užtikrinti, kad į eismą patektų tik legalios ir saugios transporto priemonės, todėl teikiant transporto priemonių nuosavybės deklaravimo ir registracijos paslaugas atliekami patikrinimai.
Viena tokių užduočių – išsiaiškinti, ar automobilis ir jo dokumentai nėra ieškomi.
„Tokia informacija apie iš užsienio įvežtas transporto priemones tikrinama Interpolo ieškomų transporto priemonių duomenų bazėje ir Šengeno informacinėje sistemoje, o apie registruotas Lietuvoje – Policijos departamento duomenų bazėje,“ – aiškino „Regitros“ atstovė spaudai Emilija Bardauskienė.
Registruojant iš užsienio įvežtas transporto priemones papildomai atliekamas transporto priemonės ir jos identifikavimo numerio autentiškumo patikrinimas, kurio metu tikrinama identifikavimo numerio (VIN), automobilio detalių ir jų pagaminimo datų atitiktis registracijos dokumentams.
Pasak E.Bardauskienės, registracijos metu darbuotojai naudoja ir specialią įrangą, kuri leidžia dar geriau atpažinti identifikavimo numerio klastojimą. Taip pat tikrinama, ar nesuklastoti dokumentai.
„Paaiškėjus, kad registruoti buvo pristatyta ieškoma transporto priemonė ar jos dokumentai, taip pat kilus įtarimų dėl identifikavimo numerio ar dokumentų klastojimo, visais atvejais yra sustabdomas transporto priemonės registracijos procesas ir apie tai informuojama policija, kuri toliau atlieka tyrimą“, – kalbėjo įmonės atstovė.
Kaip galima apsisaugoti?
Nėra išskirtiniai atvejai, kai automobilį įsigijęs ir jį užregistruoti norintis vairuotojas tik „Regitroje“ sužino, kad transporto priemonė ar jos dokumentai yra ieškomi.
„Dėl to kyla didelių sunkumų, nes tokia transporto priemonė negali būti registruojama ir naudojama viešajame eisme“, – atskleidė E.Bardauskienė.
Tai įvertinę „Regitros“ darbuotojai planuojantiems pirkti transporto priemonę visada pataria prieš tai atlikti namų darbus. Tokiu būdu bus ne tik apsaugoti pirkėjo interesai, bet ir smarkiai sumažės tikimybė įsigyti nepatikimą transporto priemonę.
Vienas pirmųjų žingsnių, kuriuos būtina padaryti prieš perkant transporto priemonę, – surinkti kuo daugiau informacijos apie ją. Jei planuojama įsigyti tokią, kuri buvo prieš tai registruota Lietuvoje, „Regitros“ viešoje paieškoje galima patikrinti, ar jai netaikomi tam tikri apribojimai – nėra areštuota, įkeista.
Policijos departamento duomenų bazėje galima išsiaiškinti, ar transporto priemonė nėra ieškoma pareigūnų.
Prieš pasirašant pirkimo ir pardavimo sutartį patariama atkreipti dėmesį ir į kitus svarbius dalykus – ar pardavėjas perduoda visus transporto priemonės dokumentus, ar netrūksta originalaus registracijos liudijimo ar jo dalies, ar dokumentai užpildyti be klaidų.
„Reikėtų įvertinti ir kainą. Jei ji įtartinai maža, tai taip gali būti vienas signalų, kad nėra viskas daroma sąžiningai“, – pabrėžė E.Bardauskienė. Tokiu atveju būtina pasidomėti, ar transporto priemonė nėra parduodama kur kas pigiau negu kitos to paties gamintojo ir modelio bei komplektacijos transporto priemonės.
Teisininkai pataria išsisaugoti ir pardavimo skelbimą, nes tai – viešas pasiūlymas, kuriame pateikiama svarbi informacija. Pavyzdžiui, kad transporto priemonė yra be trūkumų. Kilus ginčui tai gali tapti svarbiu įrodymu dėl pardavėjo nuslėptos informacijos.
Pasidomėjus ir susirinkus informaciją apie perkamą automobilį kitas svarbus žingsnis – teisingas pirkimo ir pardavimo sutarties sudarymas. Tik turint teisingai užpildytus dokumentus ateityje bus išvengta nesusipratimų, o kilus ginčui teisme tiek automobilio pardavėjas, tiek jo pirkėjas galės pateikti teisėtus įrodymus.
Primena didelį laužyną
Sulaikytų automobilių aikštelė Technikos gatvėje – gerokai didesnė, joje stovi apie 300 transporto priemonių. Į ją gabenami automobiliai, kai sulaikytam vairuotojui nustatomas didesnis kaip 1,5 promilės girtumas.
Tokiu atveju pradedamas ikiteisminis tyrimas, o Baudžiamasis kodeksas numato transporto priemonės konfiskavimą.
„Konfiskuojama 95–97 procentai tokių automobilių“, – paskelbė Kauno AVPK Kriminalinės policijos nusikalstamų veikų registravimo skyriaus vyriausiasis tyrėjas A.Šilkaitis.
Šioje aikštelėje surikiuotos transporto priemonės – gerokai kuklesnės, dalis jų – po eismo įvykio ar sudegusios, todėl tinkamos tik metalo laužui.
A.Šilkaičio žiniomis, sulaikyti automobiliai ilgai neužsibūna, nes tokios bylos ištiriamos ir teismo sprendimas paprastai priimamas labai greitai.
Dažniausiai aptinka ieškomus automobilius
Nuo šių metų pradžios iki spalio 1-osios „Regitros“ Kauno padalinio darbuotojai policijos pareigūnams perdavė informaciją apie 49 transporto priemones.
Per visus 2020-uosius tokių pranešimų buvo tik 43.
Tiek praėjusiais metais, tiek šiemet dažniausiai pateikta informacijos apie ieškomus automobilius.
Ieškomos transporto priemonės atkeliauja iš Vokietijos, Italijos, Prancūzijos, Belgijos.