Klaipėdos poliklinikos automobiliai sukėlė įtarimų: kodėl jie maskuojami ir ar nėra naudojami asmeniniais tikslais?

2021 m. rugsėjo 19 d. 15:05
Uostamiesčio gyventojas Michailas neatsistebi Klaipėdos poliklinikos darbuotojais. Pasak jo, darbuotojai naudojasi tarnybiniais automobiliais asmeniniais tikslais. Tuo metu viešosios įstaigos darbuotojai atrėžė, kad šis asmuo seka jų transporto priemones, ir patikino, jog automobiliai naudojami tik darbo tikslais.
Daugiau nuotraukų (10)
Klaipėdietis Michailas įžvelgė netikėtą dalyką – Klaipėdos poliklinikos darbuotojai esą naudojasi tarnybiniais automobiliais asmeniniais tikslais. Pasak jo, poliklinikos tarnybiniai automobiliai nuolat (naktimis, savaitgaliais) laikomi prie darbuotojų namų, jais keliaujama į maisto parduotuves ir kitur.
Michailas nesupranta, kodėl Klaipėdos poliklinikos darbuotojai taip elgiasi, jei net Vyriausybės nutarime nurodyta, kad biudžetinėse įstaigose tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimas galimas tik tarnybos reikmėms.
„Aš pastebėjau, kad Klaipėdos poliklinikos pastate yra dar viena įstaiga – socialinės paramos centras, kuris pardavinėjo autobusą už labai mažą kainą – 700 eurų. Pradėjęs domėtis šiuo automobiliu pastebėjau, kad šis automobilis buvo parduotas poliklinikos darbuotojui be aukciono. Vėliau užmaskuotą autobusą pastebėjau Sulupės gatvės kieme, šalia jo stovėjo ir Klaipėdos poliklinikos automobilis“, – naujienų portalui lrytas.lt pasakojo klaipėdietis.
Pasak pašnekovo, jis dažnai pravažiuoja pro Sulupės g. dėl darbo tikslų ir mato, kaip kiekvieną kartą toje pačioje vietoje stovi Klaipėdos poliklinikos automobilis.
„Šiame kieme nėra Klaipėdos poliklinikos ar kitos jų įstaigos, todėl, manau, kad čia gyvena žmogus, kuris dirba šioje poliklinikoje ir naudojasi jos transportu“, – dėstė Michailas.
Pašnekovas taip pat pabrėžė, kad Klaipėdos poliklinika turi tik keturis automobilius, du iš jų jis mato Sulupės g.
„Čia juk miesto pinigai, o ne poliklinikos darbuotojų nuosavybė. Kodėl jie naudojasi įmonės automobiliu asmeniniais tikslais?“ – klausė Michailas.
Jis akcentavo, kad pastaruoju metu Klaipėdos poliklinikos darbuotojai pradėjo maskuoti automobilius specialiomis magnetinėmis juostomis.
„Juk tokia įstaiga negali nudažyti tam tikrą automobilio dalį arba priklijuoti juostas dėl grožio“, – stebėjosi klaipėdietis.
Naudojasi tam tikrais atvejais
Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji gydytoja Loreta Venckienė naujienų portalui lrytas.lt pabrėžė, kad Klaipėdos miesto poliklinika yra viešoji įstaiga, o ne biudžetinė: „Šių įstaigų skiriasi teisinis reguliavimas. O Michailas visuose savo skunduose remiasi nuostatomis, kurios taikomos biudžetinėms įmonėms“.
Ji tvirtino, kad įstaiga turi keturis naudojamus tarnybinius automobilius ir visi naudojami tik tarnybos reikmėms, o po darbo laikomi poliklinikos tarnybinių lengvųjų automobilių naudojimo taisyklėse, patvirtintose vyriausiojo gydytojo įsakymu, nustatyta tvarka – „atliekant darbo funkcijas, kurios gali pareikalauti išvykimo į darbą bet kuriuo paros metu, tarnybinis lengvasis automobilis gali būti laikomas prie darbuotojo namų“.
Anot pašnekovės, šią nuostatą patvirtinto ir VMI: „Darbdaviui priklausančio automobilio laikymas prie namų (kai to reikalauja darbo pobūdis) arba važinėjimas automobiliu tik į darbą ir iš darbo nėra vertinamas, kaip automobilio naudojimas asmeniniais tikslais“.
L.Venckienė taip pat teigė, kad Klaipėdos miesto poliklinikos darbuotojai asmeniniais reikalais gali pasinaudoti tarnybiniu automobiliu, kai organizuojamos kolektyvo kelionės, ekskursijos ar vykstant į kitus laisvalaikio renginius.
„Michailo laiške minimą automobilį vairuoja Klaipėdos poliklinikos tiekėjas. Į jo pareigas įeina visų įstaigos veiklai reikalingų priemonių paieška ir pirkimas. Jam dažnai tenka važiuoti pirkti kai kurių prekių, kurios parduodamos tik prekybos centruose, pavyzdžiui, acto, geriamosios sodos, kurie naudojami fizinės medicinos ir reabilitacijos medicininių prietaisų ir įrangos valymui“, – naujienų portalui lrytas.lt paaiškino pašnekovė.
Vyriausioji gydytoja pridūrė, kad visi keturi poliklinikos automobiliai yra paženklinti įstaigos logotipais ir pavadinimo užrašais ant šoninių durelių: „Jokių maskuojančių detalių ant automobilių nėra. Minimo automobilio stogas, vietoje šalia sujungimo su priekiniu langu, yra truputį prarūdyjęs. Vairuotojas, siekdamas estetiškesnio automobilio vaizdo, laikinai toje vietoje užklijavo lipduką“.
Klaipėdos tarnybiniai automobiliai naudojami vykdant šeimos gydytojų, slaugos personalo pareigas, materialinio aprūpinimo tikslais.
Nuo 2020 m. kovo mėnesio Klaipėdos miesto poliklinika paskirta organizuoti Covid-19 testavimo mobilaus patikros punkto ir komandų darbą.
Testavimai vykdomi įvairiuose objektuose visomis dienomis, įskaitant išeigines ir švenčių dienas, bet kuriuo paros metu, taip pat ir naktį – tarptautiniuose keltuose. Įstaigos tarnybinio transporto vairuotojai kasdien tiek darbo, tiek ir ne darbo metu (apie 20–22 val.) veža tyrimus į laboratoriją, aprūpina būtinomis darbo priemonėmis mobilius punktus.
Nuo 2020 m. gruodžio mėnesio Klaipėdos miesto poliklinika taip pat paskirta viena iš vakcinaciją Klaipėdos mieste organizuojančių įstaigų. Skiepijimo komandos į objektus vyksta įstaigos transportu.
Vykdydami pavestas pareigas ir esant ekstremaliai situacijai, įstaigos darbuotojai ne tik darbo dienomis, bet ir išeiginėmis ar šventinėmis dienomis skubiai vyksta į Vilnių į ESSC (Ekstremalių sveikatai situacijų centro – aut. past.) sandėlį ir NVC laboratoriją.
L.Venckienė naujienų portalui lrytas.lt atskleidė, kad Michailas juos apskundė Klaipėdos miesto savivaldybei, Vyriausiajai tarnybinei etikos komisijai, Valstybės kontrolei ir žiniasklaidai. Pasak pašnekovės, jis seka jų tarnybinius automobilius.
„Poliklinikos darbuotojai nuo praeitų metų kovo mėnesio turi daug papildomų pareigų, kurios susijusios su pandemija, dirba daug valandų ir turi didelius krūvius bei papildomai turi atsakinėti įvairioms institucijoms į niekuo nepagrįstus ir išgalvotus Michailo kaltinimus“, – akcentavo Klaipėdos miesto poliklinikos vyriausioji gydytoja.
Siunčia klausimynus
Klaipėdos Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) Mokestinių prievolių departamento direktorė Laimutė Mačernienė komentavo, kad viešosioms įstaigoms taikomi tie patys mokesčių teisės aktų reikalavimai, susiję su jų vardu įsigytų automobilių naudojimu, kaip ir įmonėms: jei automobilis yra nupirktas įmonės ar VšĮ vardu, jis turi būti naudojamas įmonės veikloje pagal paskirtį – pajamoms uždirbti bei ekonominei naudai gauti.
Toks automobilis gali būti naudojamas ir asmeniniams tikslams, tačiau, tokiu atveju, gaunama nauda yra atitinkamai apmokestinama. Nauda, kurią gauna darbuotojas, laikoma darbo užmokesčiu – skaičiuojamas GPM, „Sodros“ įmokos, PSD.
Anot pašnekovės, kai automobiliai naudojami tiek darbo, tiek ir asmeniniais tikslais galimi du apmokestinimo būdai: pagal patirtas išlaidas arba pagal automobilio rinkos kainą, gauta nauda vertinama šio automobilio tikrosios rinkos kainos procentine dalimi – 0,75 proc. arba 0,70 proc., jeigu pajamų natūra davėjas neapmoka sunaudotų degalų išlaidų. Šiuo atveju, nereikia nustatyti, kiek gyventojas naudojasi automobiliu asmeniniais tikslais, o taikomas nustatytas fiksuotas dydis.
VMI sulaukia gyventojų pranešimų apie pastebėtus atvejus, kai įmonių ar įstaigų automobiliai galimai yra naudojami ne darbo reikmėms, viename iš jų minima ir Klaipėdos poliklinika.
VMI, siekdama nustatyti automobilių naudojimo vadovų ir darbuotojų asmeniniams poreikiams tenkinti mastą, bei įsitikinti, kad tokiais atvejais yra laikomasi atitinkamų teisės aktų reikalavimų (skaičiuojamos gyventojų pajamos natūra bei deklaruojami ir mokami mokesčiai), parengė specialų klausimyną įmonėms ir įstaigoms, kurios turi pateikti informaciją apie turimus automobilius bei tą dalį automobilių, kurie yra naudojami taip pat ir privatiems poreikiams.
Klausimyną VMI išsiuntė 18,6 tūkst. įmonių ir VšĮ. Iš jų 2800 mokesčių mokėtojų papildomai jau deklaravo apie 0,5 mln. eurų PVM ir 95 tūkst. eurų GPM. Be kita ko, kilus įtarimų, kad automobiliai gali būti naudojami asmeninėms reikmėms, VMI yra inicijavusi stebėsenos/kontrolės veiksmus 190 mokesčių mokėtojų.
Klaipėdapoliklinika^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.