Šie Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros FRONTEX komandiruoti pareigūnai dirbs sieną su Baltarusija saugančių Kapčiamiesčio ir Druskininkų užkardų ruožuose.
Šeši Prancūzijos, Vengrijos ir Vokietijos pasieniečiai vykdys sienos stebėjimo užduotis. Jie bus skiriami į bendrus patrulius, kurių vyresnieji bus VSAT pareigūnai.
Planuojama, kad tokių FRONTEX Nuolatinio korpuso atstovų vis daugės ir nuo liepos vidurio kartu su VSAT pareigūnais pasienyje su Baltarusija jų dirbs 30. Užsieniečiai į Lietuvą atvyks su savo ekipuote, ginklais, transporto priemonėmis.
Tokios FRONTEX pagalbos Lietuvai prireikė pastaruoju metu labai išaugus atvejų, kai iš Baltarusijos į Lietuvą bando patekti neteisėti migrantai. Iš viso šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 672 neteisėti migrantai. Šis skaičius yra daugiau kaip aštuonis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 m. pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 m. – 104, 2017 m. – 72.
Tarp šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikytųjų daugiausiai yra Irako piliečių ar jais prisistačiusių užsieniečių – 428. Taip pat sulaikyti 51 Irano, 45 Sirijos, 44 Baltarusijos, 28 Rusijos, 12 Turkijos, 10 Šri Lankos bei 54 kitų valstybių piliečiai ar jais prisistatę asmenys. Ši pilietybių statistika tyrimų metų gali kisti.
Dėl to tokio migrantų antplūdžio VSAT sustiprino sienos su Baltarusija apsaugą. Be įvairių organizacinių priemonių, į šį ruožą buvo komandiruoti pareigūnai iš kitų VSAT padalinių bei skirti papildomi techniniai resursai.
Be to, pasieniečiams pagalbon atėjo pajėgos iš Viešojo saugumo tarnybos, Šaulių sąjungos ir kitų institucijų, o nuo šiol – ir FRONTEX pareigūnai.
VSAT aktyviai bendradarbiauja su FRONTEX ir remia jos veiklą nuo pat agentūros įsteigimo pradžios 2004 m.
Lietuvos pasieniečiai patys dalyvauja daugelyje FRONTEX koordinuojamų tarptautinių operacijų ir pareigūnų mokymų.
Tarp FRONTEX užduočių yra pagalba valstybėms ES narėms tais atvejais, kai prie bendrijos išorės sienų reikia operatyvios ir techninės paramos, kai reikia organizuoti bendras migrantų grąžinimo operacijas ir pan.
FRONTEX veiklos tikslai yra ir koordinuoti valstybių ES narių bendradarbiavimą išorinių sienų valdymo srityje, padėti valstybėms narėms mokyti pasieniečius, kelti jų kvalifikaciją, nustatyti bendrus mokymo reikalavimus. Agentūra taip pat atlieka rizikos analizę, stebi su išorės sienų kontrole susijusių mokslinių tyrimų plėtrą.