Kalašnikovo automato lipdukas išgąsdino vairuotojus: „Ar tai įspėjimas?“

2021 m. birželio 21 d. 09:48
Klaipėdoje moteris išvydo jai nepriimtiną lipduką, kuris buvo užklijuotas ant galinio stiklo. Klaipėdietė nesupranta, ką šis paveikslėlis simbolizuoja ir ar iš viso jį galima klijuoti ant transporto priemonių.
Daugiau nuotraukų (5)
Klaipėdietė Živilė važiavo po darbo namo ir priešais save išvydo automobilį, ant kurio buvo užklijuotas lipdukas, vaizduojantis ginklą „AK47“. Moteris teigė, kad pamačiusi paveikslėlį net išsižiojo.
„Esu šokiruota, net nesitikėjau, kad tokie dalykai vyksta. Po numerio rėmeliu parašyta „Azerbaidžanas“. Tokios šalies atstovui, gal ir normalu toks lipdukas... Bet transporto priemonės numeris juk lietuviškas. Visą kelią važiuodama namo galvojau, ką daryti“, – pasakojo Živilė.
Anksčiau jai tokių lipdukų neteko matyti. Moteris nesupranta, ar Lietuvoje galima ginklų reklama: „Gal tai ne reklama, o įspėjimas, kad prie vairo sėdi ginkluotas vairuotojas?“.
Naujienų portalas lrytas.lt susiekė su lipdukus parduodančia įmone „Lipdukai24.lt“, kurie irgi turi paveikslėlius, kuriuose vaizduojamas ginklas. Įmonės vadovas Vaidotas Krapas teigė, kad jam blogų asociacijų šis lipdukas nekelia. Taip pat pašnekovas atskleidė, kad nedaug žmonių perka tokius paveikslėlius.
„Būna ir baisesnių lipdukų, pavyzdžiui, necenzūriniai. Dabar už tai pradėjo skirti baudas, todėl jų neperka. Ginklai, kiek žinau, nėra draudžiami. Čia tik paveikslėlis... Kodėl jis turėtų būti draudžiamas? Tai nėra svastika bei nieko neįžeidžia“, – tvirtino V.Krapas.
Pašnekovas atskleidė, kad dabar lipdukai automobiliams populiarūs. Juos daugiausia užsisako automobilių sporto mėgėjai, įmonės, norinčios kažką pareklamuoti, ir tėvai, kad įspėtų, jog automobilyje yra vaikas.
„Dabar labai populiarūs paveikslėliai, kurie reklamuoja socialinius tinklus ir vardai su vėliavomis. Anksčiau Vyčius pirkdavo, bet dabar nebelabai“, – minėjo įmonės vadovas.
Galėtų būti priskiriamas prie komunistinio simbolio
Policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis teigė, kad techninių motorinių transporto priemonių ir jų priekabų stiklas neturi būti įtrūkęs, suskilęs, įmuštas ar kitaip pažeistas, jei dėl to gali padidėti vairuotojo, keleivių ar kitų eismo dalyvių sužalojimo pavojus arba, jei tai gali turėti įtakos vairuotojo matymo laukui.
„Atsižvelgdami į tai, manome, kad jokie lipdukai negalimi tik ant transporto priemonės stiklų, patenkančių į priekinį 180 laipsnių vairuotojo matymo lauką.
Ant galinio stiklo lipdukai, manome, yra galimi, kadangi vairuotojas gali stebėti galinį vaizdą per transporto priemonėje įrengtus šoninius veidrodžius“, – aiškino R.Matonis.
Pasak pašnekovo, Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekse nustatyta atsakomybė už už nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, vėliavų, ženklų ar uniformų, kurių sudedamoji dalis yra nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliava ar herbas, nacistinių ar komunistinių organizacijų simbolių ar uniformų, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR vėliavos ar herbo, nacistinės svastikos, nacistinio SS ženklo, sovietinio kūjo ir pjautuvo ženklo, sovietinės raudonos penkiakampės žvaigždės ženklo pagrindu sudarytų vėliavų ar ženklų, atsakingų už Lietuvos gyventojų represijas Vokietijos nacionalsocialistų ar SSRS komunistų partijos vadovų atvaizdų platinimą, naudojimą susirinkimuose ar kituose masiniuose renginiuose arba kitoks demonstravimas, nacistinės Vokietijos, SSRS ar Lietuvos SSR himno viešas atlikimas.
Už šį pažeidimą gali būti skirta bauda nuo 150 iki 300 eurų.
„Atsižvelgdami į tai, manome, kad Kalašnikovo automatas galėtų būti priskiriamas prie komunistinio simbolio, todėl už jo naudojimą galėtų būti taikoma administracinė atsakomybė“, – naujienų portalui lrytas.lt paaiškino policijos departamento komunikacijos skyriaus vedėjas.
Nėra reklamos
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos tarptautinių ir viešųjų ryšių skyriaus vedėja Dalia Malinauskienė tvirtino, kad Lietuvos Respublikos reklamos įstatymo 16  straipsnyje  įtvirtintas draudimas ginklų ir šaudmenų reklamai. Minėtas straipsnis nustato, jog ginklų ir šaudmenų reklama leidžiama tik jų prekybos vietose, ginklų, šaudmenų parodose ir specialistams skirtuose leidiniuose.
„Atsižvelgiant į tai, pirmiausia reikėtų įvertinti, ar nuotraukoje pateiktas lipdukas yra konkretaus prekių ženklo logotipas, skatinantis įsigyti prekes ar paslaugas. Svarbu pažymėti, jog reklama laikoma ne visa skleidžiama informacija, bet informacija, susijusi su asmens ūkine komercine, finansine ar profesine veikla, skatinanti įsigyti prekių ar naudotis paslaugomis“, – minėjo D.Malinauskienė.
Anot pašnekovės, įvertinus pateiktas nuotraukas, pažymėtina, kad ant automobilio užklijuoto paveikslėlio nėra nurodytas prekės ženklas arba kita informacija (pavyzdžiui, intertetinės parduotuvės adresas ir pan.), leidžianti daryti išvadą, kad reklamuojamos tam tikros prekės ar paslaugos.
„Toks lipdukas ant automobilio stiklo, preliminariu vertinimu, nebūtų laikomas reklama, kaip tai yra įtvirtinta Lietuvos Respublikos reklamos įstatyme, todėl nebūtų taikomi ir minėtame įstatyme nustatyti reikalavimai.
Lipdukų klijavimas bei eksponavimas ant automobilių nėra susijęs su draudimais, įtvirtintais Lietuvos Respublikos reklamos įstatyme. Jeigu reklama atitinka įstatyme įtvirtintas nuostatas, ji nėra draudžiama skleisti įvairiomis priemonėmis, taip ir ant automobilių“, – naujienų portalui lrytas.lt teigė D.Malinauskienė.
lipdukaisvastika^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.