Nors šių metų pradžioje vagysčių iš transporto priemonių ir nuo jų Kaune sumažėjo, nusikaltėlių išpuolių padariniai kaskart skaičiuojami šimtais ar net tūkstančiais eurų.
Mažiausiai jų fiksuojama miesto centre, Panemunėje, Šilainiuose, Vilijampolėje, o blogiausia situacija – Žaliakalnyje bei Dainavoje.
Pasak Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato (AVPK) Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininko Aleksejaus Gubenkos, itin budrūs turėtų išlikti BMW savininkai, mat šių automobilių detalės brangios ir paklausios.
Patarimai – labai paprasti
Per pirmuosius tris šių metų mėnesius Kaune ir rajone užfiksuotas 151 toks nusikaltimas, pernai tuo pat metu – 211.
„Daugiausia nusikaltimų įvykdoma tose vietovėse, kuriose yra didžiausia žmonių koncentracija, o kartu – platus pasirinkimas“, – kalbėjo A.Gubenka.
Kriminalistams dažniausiai tenka skubėti į V.Krėvės, Taikos prospektą, Kovo 11-osios gatvę – tai ilgos transporto arterijos, kurių prieigose stovi gausybė daugiabučių.
Ar įmanoma apsisaugoti nuo tokių vagysčių?
Pasak A.Gubenkos, būdai tai padaryti paprasti ir gerai žinomi – tai aikštelių apšvietimas, tvoros, vaizdo stebėjimo kameros.
Pareigūnai norėtų į kovą su vagimis įtraukti kuo daugiau bendruomenės atstovų.
Vos pastebėję įtartinus žmones jie turėtų iškart pasidalyti informacija su policijos pareigūnais, mat įgudę nusikaltėliai veikia greitai – štai išimti priekinius žibintus kartais užtrunka vos porą minučių.
Vagia net anapus Atlanto
Multimedijos, žibintai, katalizatoriai, vairai, apdailos detalės – visa tai gali tapti vagių grobiu. Beveik visose kategorijose tvirtai pirmauja BMW automobiliai.
Kriminalinės policijos nusikaltimų nuosavybei tyrimo valdybos viršininkas A.Gubenka tikino galintis nesunkiai paaiškinti tokį reiškinį – BMW automobilių detalės brangios ir paklausios. Susidaro uždaras ratas: nukentėję vairuotojai ieško būdų jų įsigyti pigiau ir taip dar didina paklausą.
„Audi“ ir „Volvo“ – antroji grupė automobilių, kurių detalės labiausiai masina nusikaltėlius.
Visai kitokia situacija kalbant apie katalizatorių vagystes – jų dažniausiai pasigenda „Lexus“, „Toyota“ bei „Mitsubishi“ automobilių savininkai.
„Klaidinga manyti, kad vogti katalizatorius yra Lietuvos gyventojų išmonė. Jie vagiami daugelyje Europos šalių ir net JAV“, – tikino A.Gubenka. Tokio didelio nusikaltėlių susidomėjimo priežastis paprasta – šioje detalėje naudojami brangieji metalai.
Kai kurie automobilių techninės priežiūros centrai brangių automobilių savininkams net siūlo sumontuoti katalizatorių apsaugas.
Įrankių vertė – įspūdinga
Kitas vairuotojus persekiojantis nemalonumas – vagystės iš automobilių, o jų skaičius visada padidėja šiltuoju metų laiku.
„Tokioms vagystėms nereikia daug įgūdžių, o paimtus daiktus nesunku parduoti“, – tikino A.Gubenka.
Pasak jo, vagys čiumpa visus vertingus daiktus, kuriuos tik pastebi salone, – tai gali būti kompiuteriai, krepšiai, meškerės, akiniai, monetos ir net kvepalai.
Statybose dirbantys meistrai dažnai automobilyje palieka darbo įrankius, nes kasdien juos tampyti nelengva.
A.Gubenka žino ne vieną atvejį, kai įsisukę vagys pasisavino įrankių, kurių vertė siekė kelis tūkstančius eurų, mat jie brangūs ir paklausūs.