Sukčiai prisiminė seną klastingą triuką: suvaidinę eismo įvykį iš sutrikusių vairuotojų išlupa pinigus

2021 m. kovo 22 d. 08:45
Suvaidinti eismo įvykį ir iš sutrikusio vairuotojo išlupti pinigų. Sukčiai vėl prisiminė šias prieš porą dešimtmečių populiarias sukčiavimo schemas. Vilnietis Justinas su tuo susidūrė Naugarduko gatvėje.
Daugiau nuotraukų (11)
Nepasiduoti spaudimui, nors jis ir labai brutalus. Tokią išvadą padarė vilnietis Justinas po įvykio Naugarduko gatvėje, prie prekybos centro „Maxima“.
Kad inscenizuotų avariją, apgavikams užteko vieno dažų taško, o vaidyba vyko nevengiant keiksmažodžių.
Vėliau kiti vilniečiai prisiminė, kad panašių atvejų yra pasitaikę ir prie kitų prekybos centrų. Tai patvirtino ir policijos pareigūnai.
Įsikišo murzinas vyriškis
Justinas apsipirkti į prekybos centrą užsuko pirmadienį po pietų. Grįžtantį prie automobilio jį pasitiko moteris ir paklausė: „Ar jus kas nors mokė atsargiai mašinos duris atidarinėti?“
„Puikiai prisimenu, kad automobilio duris atidariau labai atsargiai ir tikrai jokio kontakto su greta stovinčia mašina nebuvo. Tai ir pabandžiau paaiškinti moteriai“, – prisiminė Justinas.
Tai išgirdusi moteris ėmė klykti: „Ką čia aiškini, va, mano mašinos dažai ant tavo durų.“
„Ir ką jūs manote? Tikrai ant mano mašinos durų briaunos buvo žydrų dažų taškelis. Lygiai tokios spalvos kaip „nukentėjusio“ žydros spalvos automobilio „Citroën Xsara“, – kalbėjo Justinas.
Mašiną papuošė Vyčiu
Netrukus Justinas pastebėjo, kad įvykyje dalyvauja ir dar vienas asmuo, – be priekinio danties, murzinas, kalbantis pro nosį. Jis rankose laikė telefoną, kurio vaizdo kamera buvo įjungta.
„Jis pradėjo dėstyti amžinąsias tiesas apie kalėjimo hierarchiją ir mano vietą joje, kojų šaudymą ir panašiai“, – dėstė vilnietis.
Vyriškis grasindamas netgi išsitraukė dujų balionėlį, tačiau supratęs apgavystę Justinas neliko skolingas ir grasintojui teko slėptis už savo „Opel Astra“.
Vilnietis pastebėjo, kad ant jo šono – baltas Vytis.
Policija ilgai neužtruko
Supratusi, kad reikalai nesiklosto taip, kaip norėtų, Justiną užsipuolusi moteris iškvietė policiją.
Pareigūnai atvyko per 5 minutes, atliko eksperimentą ir išsiaiškino, kad žydri dažai ant Justino automobilio durų briaunos niekaip negalėjo atsirasti kontakto su „Citroën Xsara“ metu. Gali būti, kad policininkams jau ne kartą teko tirti panašius įvykius.
„Taigi šios istorijos išvada tokia: žydras taškas ant mano automobilio durų buvo užtepliotas tyčia, tų veikėjų rankomis.
Jeigu jie imasi tokių apgaulių, vadinasi, karantinas spaudžia ir juos. Apgavikai alkani ir aktyvūs. Būkite budrūs“, – šyptelėjo Justinas.
Mikliai pakiša automobilį
Vilnietei Irenai irgi teko matyti šiuos apgavikus Naugarduko gatvėje. Beje, jie draugiškai bendravo su apsaugos darbuotoju.
Kitas vilnietis Vladimiras buvo pakliuvęs į panašią istoriją prie prekybos centro „Maxima“ Sausio 13-osios gatvėje. Jo patarimas toks: statant automobilį tokiose vietose būtina stebėti vaizdą ne tik šoniniuose, bet ir salono veidrodyje.
„Labai mikliai pakiša automobilį su jau skilusiu buferiu. Man pakišo, tai gerai, kad pastebėjau, jog buferis prisuktas viela, ir pasiūliau kviesti policiją. Vairuotojas kažką pamurmėjo ir spruko“, – prisiminė Vladimiras.
Vilniaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato atstovas Tomas Bražėnas patvirtino, kad teritorinių komisariatų pareigūnai apie tokius atvejus žino. Apgavystės vyksta didesnių prekybos centrų automobilių stovėjimo aikštelėse.
Konkrečios sumos nenurodė
Gali būti, kad tokių atvejų yra daugiau, bet apgavikai ir aukos santykius aiškinasi nekviesdami policijos.
Į pareigūnus kreipiamasi tik dėl eismo įvykių, kurie, kaip paaiškėja, būna inscenizuoti.
„Pasitaiko bandymų sukčiauti atvejų, jie susiję su konkrečia reikalaujama pinigų suma už neva padarytą žalą automobiliui.
Šiuo konkrečiu atveju, kaip suprantame, kokia nors konkreti suma dar nebuvo nurodyta ir pinigų perdavimo fakto nėra fiksuota“, – aiškino T.Bražėnas.
Jei iš asmens reikalaujama pinigų suma už neva padarytą žalą viršija 150 eurų, tokia veika turi sukčiavimo požymių.
Praverčia vaizdo kameros
T.Bražėno žodžiais, vis dėlto dažniau prekybos centrų prieigose fiksuojamos kitokios nusikalstamos veikos. Vyrauja vagystės iš automobilių salonų, nuo pačių mašinų.
„Vagis vilioja neatsakingai salonuose palikti daiktai – nešiojamieji kompiuteriai, rankinės, piniginės, mobilieji telefonai, o nuo automobilių dažniausiai dingsta apdailos detalės, kurioms pavogti nereikia daug laiko, – veidrodžių stiklai, dekoratyviniai ratų gaubtai, apdailos grotelės“, – pasakojo T.Bražėnas.
Tirdami įvykius prie prekybos centrų policininkai turi pagalbininką – vaizdo kameras. Jų įrašais pasinaudoja visada, kai tiriant veiką nėra aiškus kaltininkas ar įvykyje dalyvavę asmenys.
Prekybos centrai noriai dalijasi tokia vaizdo medžiaga, kad kaltininkai būtų nustatyti ir nusikalstamos veikos nesikartotų.
Tai patvirtino ir prekybos tinklo „Maxima“ Komunikacijos ir įvaizdžio departamento direktorė Ernesta Dapkienė: parduotuvių prieigos ir automobilių stovėjimo aikštelės yra nuolat stebimos vaizdo kameromis.
„Visada bendradarbiaujame su policija ir pasidalijame turimais vaizdo stebėjimo kamerų įrašais, kai tiriamos tiek eismo įvykių, tiek ir kitų nusižengimų aplinkybės“, – teigė E.Dapkienė.
Dalijasi patarimais, kaip reikėtų apsiginti
Avarijas, nelaimingus atsitikimus vaidinantys apgavikai siaučia Rytų Europoje, Rusijoje. Šioje šalyje paplitęs mobiliojo telefono „sudaužymas“. Kai kurie rusai parduotuvėse yra tapę ne vienos panašios apgavystės liudininkais.
Šios apgavystės scenarijus toks: eilėje stovintis pirkėjas pajunta stumtelėjimą, po akimirksnio pasigirsta, kaip į žemę atsitrenkia telefonas.
Dar nesuprantantį, kas įvyko, pirkėją apgavikas užsipuola vartodamas daugybę keiksmažodžių. Jautresniam žmogui atlaikyti tokį spaudimą nelengva.
Rusai netgi dalijasi patarimais, kaip elgtis tokiais atvejais. Pirmiausia reikia suprasti, kad tai ne nukentėjusysis, o apgavikas, ir jam reikia atsakyti tokia pat kalba.
Derėtų atkreipti dėmesį ir į „sudaužytą“ telefoną. Tai – ne naudojamas daiktas, kuris buvo sugadintas dėl neatsargaus judesio, o spektaklio rekvizitas.
„Jūsų nemuš, ir tai reikia suprasti. Nesvarbu, kad apgavikas rėkia, – tai tik psichologinė ataka, todėl nebijokite būti nekultūringi“, – dar vienas patarimas, kaip atsilaikyti prieš sukčius.
Jeigu apgavikas ir toliau stūgauja, reikia įdėmiai apžiūrėti „sudaužytą“ telefoną. Paprastai jo ekrane žioji didžiulė skylė, o šukių nėra. Juk tas telefonas „dūžta“ dešimtis kartų per dieną.
Paprastai apgavikas sprunka, jeigu auka pasiūlo kviesti policiją. Tačiau pavojingiau gali būti, jeigu sukčių – visa gauja. Todėl rusai vienas kitam pataria: jeigu tapsite panašaus įvykio liudininkais, nebūkite abejingi, padėkite aukai apsiginti.
vairuotojai^Instantsukčiai
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.