Iš „Regitros“ grįžo be automobilio – jį atėmė net nespėjus uždėti numerių
Evelina Katinaitė
2020-07-24 07:02Kai kuriems vairuotojams tenka grįžti iš „Regitros“ pėsčiomis, nes automobilis gali būti konfiskuotas policijos. Tokia situacija įvyko vairuotojui Aleksandrui. „Aš šokiruotas“, – naujienų portalui lrytas.lt kalbėjo vyras.
Aleksandras tik „Regitroje“ sužinojo, kad jo automobilis greičiausiai yra vogtas.
„Nusipirkau naujus numerius ir „Regitroje“ susiruošiau juos pakeisti. Tačiau darbuotoja mane įspėjo, kad automobilis nuo 2017 m. neva ieškomas Italijoje. Atvažiavusi policija iš karto konfiskavo transporto priemonę. Mašiną turiu nuo 2015 m. ir tris kartus esu atlikęs techninę apžiūrą.
Šis automobilis pirmą kartą Lietuvoje buvo registruotas 2014 m., taip pat turiu pirkimo-pardavimo sutartį. Aš šokiruotas, nes jie dar nežino, dėl ko mašina ieškoma Italijoje, ir iš karto ją atima“, – situacija su lrytas.lt naujienų portalu pasidalijo Aleksandras.
Aleksandras prašė leisti važinėti automobiliu, kol gaus atsakymą iš Italijos, dėl ko automobilis yra ieškomas. Tačiau toks jo pageidavimas buvo atmestas. Šiuo metu vairuotojas neturi kitos transporto priemonės, o atsakymo iš italų gali tekti laukti net metus.
Saugo policijos aikštelėje
Policijos komunikacijos skyriaus vedėjas Ramūnas Matonis aiškino, kad Lietuvoje automobilis registruojamas tik patikrinus, ar jis nėra ieškomas policijos. Jei registracijos metu transporto priemonė dar nebuvo ieškoma, ji galėjo būti įregistruota ir eksploatuojama.
„Kitoje valstybėje paieška galėjo būti paskelbta dėl daugelio priežasčių. Jos mums nėra žinomos be papildomo ieškančiosios šalies pranešimo. Paprastai skelbianti paiešką šalis nurodo, kokių veiksmų reikia imtis suradus ieškomą transporto priemonę. Jei nurodoma, kad transporto priemonė turi būti paimama, ją konfiskuojame“, – paaiškino R.Matonis.
Jei susirašinėjimas su užsienio valstybe užtrunka ilgai ir paaiškėja, kad galimai transporto priemonė bus grąžinama teisėtam įgijėjui Lietuvoje, ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras gali automobilį perduoti saugoti savininkui Lietuvoje. Tačiau tai kiekviename tyrime sprendžiama individualiai.
R.Matonis pabrėžė, kad, atliekant techninę apžiūrą, tikrinama transporto priemonės techninė būklė, o ne tai, ar jai paskelbta paieška.
Būna atvejų, kai sulaikomos transporto priemonės, kurių suklastotas identifikacinis numeris, o po identifikacinio numerio tyrimo paaiškėja, kad transporto priemonė yra vogta.
Tokiu atveju pradedamas ikiteisminis tyrimas pagal transporto priemonės identifikavimo numerių suklastojimą, neteisėtą sunaikinimą ar pakeitimą. 2019 m. buvo nustatytos 83 tokios nusikalstamos veikos, o per šešis 2020 m. mėnesius – 49 nusikalstamos veikos.
R.Matonis komentavo, kad, jei paieška paskelbta užsienio valstybėje, o transporto priemonė randama Lietuvoje, pradedamas ikiteisminis tyrimas.
„Lietuvoje įgijėjas turi teisę patirtą žalą išieškoti civilinio proceso tvarka iš automobilį pardavusio asmens ar įmonės. Dėl to būtina sąžiningai pildyti pirkimo-pardavimo dokumentus, nurodant tikslią įgijimo kainą, neslepiant jokių mokesčių, nes tik sutartyje nurodytą sumą galėsite išieškoti iš pardavėjo“, – aiškino R.Matonis.
Be to, jeigu automobilį prireiks greitai parduoti, o žmogus norės už jį gauti tokią pat sumą, už kurią pirko, nors dokumentuose buvo nurodęs žemesnę kainą, Valstybinėje mokesčių inspekcijoje turės deklaruoti ir sumokėti gyventojų pajamų mokestį.
Konfiskuotu automobiliu negalima naudotis ir jis iš karto išregistruojamas, kad negalėtų dalyvauti viešajame eisme.
Žmogus negali naudotis mašina, nes taip užtikrinama, kad transporto priemonė nebūtų paslėpta, pakeista jos komplektacija ar sugadinta. Automobilis saugomas policijos saugojimo aikštelėje.
Vogto automobilio savininkas dalyvauja ikiteisminio tyrimo procese, todėl turi teisę teikti prašymus ir skundus, kuriuos išnagrinėja ikiteisminį tyrimą kontroliuojantis prokuroras.
Techninės apžiūros neatlieka
Aleksandras skundėsi, kad net tris kartus automobiliui atliko techninę apžiūrą ir niekas jam nepranešė apie transporto priemonės vagystę.
Lietuvos techninės apžiūros įmonių asociacijos „Transeksta“ atstovas Renaldas Gabartas paaiškino, kad automobiliui, kurio paskelbta paieška, techninė apžiūra neatliekama. Informaciją apie tokią transporto priemonę „Transeksta“ perduoda teisėsaugai.
„Jei atitinkamuose transporto priemonių registruose įrašo apie ieškomą transporto priemonę nėra, techninės apžiūros kontrolierius identifikuoti automobilį kaip galimai vogtą iš esmės neturi galimybių“, – situaciją komentavo R.Gabartas.
Reikia tikrinti viską
„Regitros“ komunikacijos skyriaus vadovė Aurelija Juodytė sakė, kad, tvarkant automobilio pardavimo ar pirkimo reikalus internetu arba atvykus į „Regitros“ padalinį, automatiškai kiekvieną kartą tikrinama, ar transporto priemonė nėra ieškoma.
Per pirmą šių metų pusmetį dėl ieškomos transporto priemonės „Regitra“ 46 kartus kreipėsi į policiją. 2019 m. policija buvo informuota dėl 135 transporto priemonių paieškos.
„Regitros“ specialistai pataria: norint apsisaugoti nuo panašių situacijų, prieš įsigyjant automobilį reikia sužinoti, kokie esminiai reikalavimai keliami transporto priemonių valdytojams ir savininkams, kad jų automobiliai gautų leidimą važinėti šalies ir ES keliais. Taip pat reikėtų „Regitros“ interneto svetainėje patikrinti, ar automobilis nėra ieškomas, ar jam netaikomi tam tikri apribojimai, pavyzdžiui, areštas ar įkeitimas.
Perkant transporto priemonę pagal skelbimą, būtina jį išsisaugoti. Tai – viešas pasiūlymas, kuriame gali būti nurodyta svarbi informacija, pavyzdžiui, jog automobilis be trūkumų. Kilus ginčui, tai gali tapti svarbiu įrodymu, kad pardavėjas nuslėpė informaciją.
Prieš pasirašant sutartį reikėtų patikrinti, ar pardavėjas perduoda visus transporto priemonės dokumentus ir du užvedimo raktelių komplektus.
„Sutartį neretai vengia pasirašyti nelegalia veika užsiimantys asmenys, nes tai – pirkėjo interesus saugantis dokumentas. „Regitros“ parengtame dokumente pardavėjas patvirtina, jog parduodamos transporto priemonės nuosavybės teisė priklauso jam, o tretieji asmenys jokių teisių ar pretenzijų į ją neturi.
Taip pat užtikrina pirkėją, kad transporto priemonė neareštuota, nėra teisinio ginčo objektas, teisė disponuoti ja neatimta ir neapribota. Pasirašydamas sutartį pardavėjas patvirtina ir tai, kad perduodamos transporto priemonės identifikavimo numeris ir kiti duomenys atitinka jos registracijos dokumente nurodytus duomenis“, – informavo A.Juodytė.
Svarbu įsitikinti, jog sutartis sudaroma su tikruoju transporto priemonės savininku arba jo teisiškai įgaliotu asmeniu.
Paprasčiausias būdas tą padaryti – paprašyti transporto priemonės pardavėjo tapatybės dokumento. Kopijos daryti nebūtina, bet reikia įsitikinti, kad asmuo yra tas, kuo sakosi esąs. Pardavėjui leidus, galite prašyti pasidaryti jo asmens dokumento kopiją.
Nemažiau svarbu patikrinti, ar sutartyje nurodomi teisingi duomenys apie automobilio kainą, ridą, įvairius defektus bei kt.
Į pirkimo–pardavimo sutartį reikia įtraukti punktą, jog pinigai už transporto priemonę gauti ar sumokėti, arba nurodykite atsiskaitymo būdą: kaip ir kokiais terminais bus atsiskaitoma. Stebėkite, ar pardavėjas sąžiningai atsako į jūsų klausimus, ar suteikia informaciją apie šiuos parametrus.
Visada turite teisę atsisakyti sandorio, jeigu pardavėjas nekelia pasitikėjimo.