Po taurelės – į egzaminą: kelių gaideliai „karjerą“ pradeda dar net neturėdami vairuotojo pažymėjimo

2020 m. liepos 12 d. 17:02
Vairavimo egzaminas būsimiems vairuotojams dažnai kelia stresą, todėl kai kurie mokiniai, kad būtų drąsiau, nusprendžia išlenkti taurelę. Tokie būsimų vairuotojų poelgiai griežtai stebimi ir kilus įtarimams kviečiama policija.
Daugiau nuotraukų (16)
Prie straipsnių apie „Regitrą“ galima rasti daug komentarų, kai žmonės giriasi, kad laikė vairavimo egzaminą išgėrę. „Regitros“ arba vairavimo mokyklų darbuotojai stengiasi neleisti tokiems asmenims laikyti egzamino, o įtarę, kad asmuo yra neblaivus, prašo jo atvykti kitą kartą arba iškviečia policiją.
„Regitros“ atstovė Aurelija Juodytė naujienų portalui lrytas.lt pasakojo, kad pasitaiko, jog į vairavimo egzaminus atvyksta klientai, kurių blaivumas kelia abejonių.
Asmenys paprastai sutinka, jog rinksis kitą egzamino laikymo datą. Įmonės klientai supranta, kad atvykus policijai neblaivumas bus fiksuotas kaip teisės aktų pažeidimas, kuris turės pasekmių teisės vairuoti įgijimui ar susigrąžinimui.
„Vairavimas išgėrus alkoholio arba apsvaigus nuo narkotinių medžiagų, važiavimas su apsvaigusiu vairuotoju yra nesaugaus vairuotojo elgesio apraiška ir vienas svarbiausių rizikingo vairavimo požymių.
Išgėrus ar kitaip apsvaigus ne tik pablogėja vairuotojo dėmesingumas, reakcijos greitis, bet ir sumažėja kritiškumas vertinant savo vairavimo įgūdžius, toks vairuotojo elgesys tampa labai pavojingu“, – naujienų portalui lrytas.lt komentavo A.Juodytė.
Išgėrę mokytojai
Lietuvos kelių policijos tarnybos astovė Daiva Žilinskė teigė, kad pareigūnai neblaivių būsimų vairuotojų ar egzaminuotojų pastaruoju metu nėra užfiksavę. Pagautam būsimam vairuotojui, laikančiam praktinį vairavimo egzaminą, atsakomybė taikoma kaip ir kitiems neblaiviems vairuotojams.
Prevencinės priemonės, skirtos transporto priemonių vairuotojų blaivumui tikrinti, organizuojamos tiek valstybinės, tiek ir vietinės reikšmės keliuose. Tai gali būti ir gatvė, esanti netoli VĮ „Regitra“ ar ir ta pati gatvė, kurioje ji įsikūrusi.
2020 m. pirmąjį pusmetį nustatyti du praktinio vairavimo mokymo atvejai, kai instruktoriai arba šeimos nariai, mokantys vairuoti, buvo neblaivūs. Jie į alkoholio matuoklį įpūtė daugiau negu 0,4 promilės, bet ne daugiau negu 1,5 promilės.
2019 ir 2018 metais nustatyta po 2 tokius atvejus, o 2017 metais – 5 atvejai.
Pareigūnai išgėrusius atpažįsta labai lengvai
Ilgametę patirtį turintys policijos pareigūnai nuo alkoholio apsvaigusį žmogų prie vairo atpažįsta labai lengvai. Savaime suprantama, kad patikimiausias indikatorius – kvapas, tačiau apgirtusį vairuotoją išduoda ir nenatūralūs judesiai ar klaidžiojantis žvilgsnis.
Bene svarbiausias iš kitų girtumą išduodančių požymių yra žvilgsnis. Kuomet apgirtęs vairuotojas bendrauja su kitu žmogumi, jo akys klaidžioja aplinkui. Jos niekur neapsistoja ilgesniam laikui nei keletui akimirkų.
Tačiau tai nereiškia, kad policijos pareigūnai negali įtarti žmogaus girtumo, jei nėra akių kontakto. Pakanka patrulių automobiliui tik pravažiuoti šalia ir žvilgtelėti į vairuotoją.
Pareigūnai pažymi, kad nuo alkoholio apsvaigęs vairuotojai dažnu atveju tiesiog žiūri į vieną tašką. Taip ir važiuoja – retai žvalgydamiesi į šalis, tarsi užhipnotizuoti.
Teisėsaugos darbuotojai juokauja, kad apgirtusio asmens judesių amplitudė tiesiogiai priklauso nuo suvartojo alkoholio kiekio. Jei vairuotojas tik lengvai apgirtęs –jis greitai ir intensyviai mosikuoja rankomis, tačiau savo gestus koordinuoja prastai.
Tuo metu jei žmogus smarkiai apsvaigęs, judesiai sulėtėja ir tampa vangūs.
Jaučiamas „pirigaras“
„Dorkanas“ saugaus vairavimo mokytojas Darius Kanapinskas pasakojo, kad atvejų, kai mokyklinio vairavimo egzamino atėjo laikyti girtas mokinys, nepamena. Tačiau jam teko susidurti su situacija, kai atėjo neblaivus žmogus perlaikyti egzamino, kuris anksčiau buvo praradęs vairuotojo pažymėjimą. Iš viso „Dorkanas“ mokykloje buvo tokie trys atvejai: du vyrai ir viena moteris.
„Draugiškai paprašėme išgėrusių žmonių ateiti kitą kartą. Po savaitės atėjo blaivūs „kaip agurkėliai“. Vienos moters paprašius pasirodyti kitą kartą, ji buvo nelabai patenkinta. Tačiau pranešus, kad bus kviečiama policija patikrinti blaivumo, nusprendė išeiti.
Jautėsi, liaudiškai sakant „pirigaras“, todėl didelių abejonių nekilo. Akys ir judesiai buvo keisti. Rizikuoti ir išvažiuoti į eismą su tokiu vairuotoju nenorėjome. Atsakomybė tokiu atveju tenka vairavimo mokyklai arba instruktoriui. Niekas nenori prarasti lincencijos“, – naujienų portalui lrytas.lt komentavo D.Kanapinskas.
Vairavimo mokytojas sakė, kad alkotesterį vairavimo mokykla įsigyti gali, tačiau jį naudoti, kilus įtarimams, kad asmuo gali būti neblaivus – neleidžiama. Tuomet esą reikėtų kviesti policijos pareigūnus.
Vairavimo mokyklos „Autologija“ atstovas Kastytis Povilaitis teigė, kad buvo atėjęs į vairavimo pamoką mokinys, kuris pasirodė apsvaigęs. Mokykla neturėjo jokios galimybės patikrinti blaivumo, todėl paprašėme ateiti kitą dieną.
K.Povilaitis mano, kad asmuo dar galėjo būti pavargęs arba turėjo kitų sutrikimų. Kiekvienas prieš sėsdamas už vairo turi kritiškai įvertinti savo savijautą.
Po vairavimo apsvaigus lengvai neišsisuksi
Jei pradedantiesiems arba kitiems vairuotojams dėl KET pažeidimų atimta teisė vairuoti metams ar ilgiau, tokiu atveju, vairavimo mokykloje jiems reikės pabaigti ne tik papildomus mokymus, bet ir išlaikyti teorijos bei praktikos egzaminus „Regitroje“.
Tiems vairuotojams, kurie sėdo už vairo neblaivūs ar apsvaigę, dar reikės gauti ir sveikatos žinių atestavimo pažymėjimą, kuris išduodamas pagal privalomojo mokymo apie alkoholio ir narkotikų žalą žmogaus sveikatai mokymo programą.
Taigi, priklausomai nuo pažeidimo tipo, tik įgyvendinus visus keliamus reikalavimus asmeniui bus grąžinamas vairuotojo pažymėjimas. Tuo atveju, kai jo galiojamas yra pasibaigęs, reikės užsisakyti naują dokumentą.
Teisę vairuoti iki 2017-ųjų piliečiams grąžindavo policija. Asmuo, kuris padarė pažeidimą ir prarado teisę vairuoti iki 2017 metų, turi kreiptis į policiją, kad sugrąžintų teisę vairuoti.
„Regitros“ darbuotojai griežtai stebimi
Kelių eismo taisyklės draudžia vairuoti transporto priemonę ne tik neblaiviems asmenims, bet ir asmenims, neturintiems šios teisės; asmenims, apsvaigusiems nuo psichiką veikiančių medžiagų ar nepasinaudojusiems teisės aktų nustatytu privalomu poilsiu.
Taip pat neleidžiama vairuoti susirgus ar pavargus, jeigu dėl to gali kilti pavojus eismo saugumui. Tokiems vairuotojams draudžiama duoti vairuoti transporto priemonę.
„Regitros“ darbuotojams taikomi griežtesni reikalavimai, nei numato Vyriausybė. 2006 m. LR vyriausybės nutarime dėl transporto priemones vairuojančių ir kitų asmenų neblaivumo ar apsvaigimo nustatymo taisyklių patvirtinimo ir leidžiamos etilo alkoholio koncentracijos darbo metu nustatymo, numatyta, kad darbo metu darbuotojų iškvėptame ore, kraujyje ir kituose organizmo skysčiuose leidžiama etilo alkoholio koncentracija – 0,2 promilės. Tuo tarpu „Regitroje“ net ir toks kiekis neleidžiamas egzaminuotojams.
Kaip numato įmonėje galiojantis reglamentavimas, turinčio įgaliojimus vertinti praktinius transporto priemonių valdymo įgūdžius ir gebėjimus darbuotojo (egzaminuotojo) organizme leidžiama etilo alkoholio koncentracija darbo metu – 0 promilių.
Be to, darbo pareigų pažeidimas, padarytas neblaivaus darbuotojo ar darbuotojo, apsvaigusio nuo narkotinių, psichotropinių ar toksinių medžiagų, laikomas sunkinančia aplinkybe.
Vien pasirodymas neblaiviam ar apsvaigusiam nuo narkotinių, toksinių ar psichotropinių medžiagų darbo metu darbo vietoje gali būti laikomas šiurkščiu darbo pareigų pažeidimu, kas gali būti priežastimi nutraukti darbo sutartį, o pripažinus šiurkštų darbo drausmės pažeidimą, tai gali būti pagrindas nutraukti darbo sutartį.
Įmonės darbuotojų etikos kodekse įrašyta nuostata, jog darbuotojai net ir nedarbo metu turi nepiktnaudžiauti alkoholiu, nevartoti psichotropinių ir narkotinių medžiagų.
„Regitros“ filialai aprūpinti blaivumo patikros prietaisais, esant jų panaudojimo poreikiui. Pastebėjus išgėrusį vairuotoją yra kreipiamasi į policiją, kurios teisė dėl neblaivumo nustatymo neginčytina. Per kelerius praėjusius metus incidentų dėl darbuotojų blaivumo nebuvo fiksuota.
Regitrapromilės^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.