Iš kitos pusės, švarą mėgstantys ir ironiškai apie tai automobilio savininką norintys perspėti praeiviai gali lengvai persistengti: parašinėjus ant purvo automobilis švaresnis netaps, o jo paviršius gali likti subraižytas.
„Tokie užrašai paplitę įvairiose pasaulio šalyse: žmonės imasi įgarsinti automobilio norus, stengiasi sugėdinti jo šeimininkus. Tačiau tai nėra nei šmaikštu, nei atsakinga.
Visų pirma, jei automobilis yra ne jūsų, o kažkieno kito nuosavybė – jūs apskritai neturėtumėte prie tos svetimos nuosavybės liestis“, – sako „Circle K“ degalinių tinklo kategorijų vadovas Jaroslavas Snarskis.
Vinies efektas
Smėlio, purvo ar smulkios žvyro dalelės yra labai kietos. Braukiant jos sukuria vinies efektą, nes geba įbrėžti stiklą, sugadinti paviršinį dažų sluoksnį.
Pastarasis pažeidimas yra ypač pavojingas, nes pažeidus metalines automobilio dalis į jas įsimeta korozija, jos ima greičiau rūdyti.
„Kai lyja ar sninga, bet laikosi dar pakankamai šilti orai ir kelių danga yra drėgna, motyvacija nusiplauti automobilį yra maža – juk vis tiek apsitaškys.
Purvas prikimba, laikosi, o čia, žiūrėk, kaimynai ar praeiviai dar ir linkėjimų suraito.
Tikrai pasakyčiau, kad jei norite rašyti ant purvino automobilio, gal iškart pasiimkite vinį? Nes rūdys yra tarsi vėžys: įsimeta netikėtai ir plinta greitai“, – teigia jis.
Tokie užrašai yra pavojingi dėl to, kad palikti įbrėžimai yra mikroskopiniai, beveik nepastebimi, todėl nuplovus automobilį greitai pasimiršta.
„Radus piktybiškai apibraižytą automobilį puolama jį tvarkyti – gruntuoti, nudažyti ir jis pakankamai greit atgauna savo formą.
Tuo metunuplovus parašinėjimus tarsi nieko nebesimato, nors žala padaryta“, – sako J. Snarskis.
Saugumo klausimas
Kelių eismo taisyklėse numatyta, kad kelyje transporto priemonių vairuotojai privalo elgtis taip, kad nekeltų pavojaus sau ar kitiems.
„Vienareikšmiškai pavojinga, jei vairuotojas nemato visos situacijos kelyje.
Tokiu atveju ir patį automobilį sunku identifikuoti, nes aiškiai nesimato nei jo spalvos, nei numerių – dar gerai, jei bent žibintai tvarkingai šviečia.
Tad purvu ir sniegu aplipdytas automobilis anaiptol nėra tik estetinė problema“, – teigia J. Snarskis.
Kiekvienas automobilių plovimo profesionalas pasakys, kad prieš plaunant smarkiai apneštą automobilį pirmiausiai jį reikia atmirkyti, antraip bet koks kontaktas su stipria vandens srove ar šepečių, šluosčių naudojimas veiks tarsi švitrinis popierius.
„Jei automobilio paviršius padengtas purvu ar purvo ir sniego sluoksniu, nebraukite įvairiais grandikliais ar po ranka pasitaikiusiais daiktais, netrinkite šluostėmis, nes kapotą ar stiklą braižysite kietomis dalelėmis.
Geriau paskirkite šiek tiek laiko ir nuvažiuokite iki automobilių plovyklos, kur visi nešvarumai pirmiausiai bus atmirkyti ir tik po to pašalinti nekenkiant automobilio paviršiui“, – įsitikinęs J. Snarskis.