Sostinėje gyvenantis vyras, įgaliotas užsienyje šiuo metu studijuojančios dukros, norėjo laikinąjį jos vairuotojo pažymėjimą pakeisti į galiojantį 10 metų, tačiau susidūrė su netikėta kliūtimi.
Jis pasakojo, kad dukra šiuo metu studijuoja Estijoje.
Rugpjūčio mėnesį ji buvo grįžusi į gimtinę, o kadangi po savaitės turėjo baigtis jos laikinojo vairuotojo pažymėjimo galiojimas, greta kitų reikalų sutvarkė ir el. dokumentus dėl naujų teisių.
„Kadangi dukra turėjo greitai grįžti į Estiją, pildydama formą mane įvardijo kaip asmenį, kuris įgaliotas vietoje jos atsiimti vairuotojo pažymėjimą“, – sakė Laurynas.
Reikalavimas nustebino
Lankydamasis „Regitros“ padalinyje su kitais reikalais čia dirbančių specialistų jis dar paklausė, ar atsiimant naują vairuotojo pažymėjimą nėra būtina grąžinti seną.
„Mane tuomet patikino, kad dėl to tikrai nekils problemų“, – sakė vilnietis.
Sulaukęs pranešimo apie tai, kad naujas dokumentas jau pagamintas, Laurynas nuvyko į „Regitrą“, tačiau čia iš karto kilo problemų.
„Iš manęs pareikalavo senojo dukros vairuotojo pažymėjimo, kurio aš neturėjau. Jis dukrai buvo reikalingas, todėl išvykdama negalėjo palikti. O dabar be jo man neišduoda naujo.
Susinervinęs keletą kartų paklausiau, kodėl jie reikalauja, kad grąžinčiau negaliojantį dokumentą, bet aiškaus atsakymo taip ir nesulaukiau“, – kilusias emocijas prisiminė vyras.
Lauryno manymu, toks reikalavimas yra visiškai nelogiškas.
Jis negalėjo suprasti, kokią naudą kam nors galėtų atnešti negaliojantis laikinasis vairuotojo pažymėjimas.
Negali turėti dviejų
Aiškindami šią situaciją „Regitros“ atstovai įvardino Europos Sąjungos direktyvoje įtvirtintą nuostatą, pagal kurią asmuo gali turėti tik vieną vairuotojo pažymėjimą.
Valstybės įmonės komunikacijos skyriaus jaunesnioji specialistė Emilija Bardauskienė pažymėjo, kad tai numatyta ir Motorinių transporto priemonių vairuotojo pažymėjimų išdavimo taisyklėse.
„Jose įrašyta, kad atsiimant naują vairuotojo pažymėjimą, senasis yra grąžinamas „Regitrai“. Čia jis yra saugomas, o vėliau sunaikinamas“, – komentavo ji.
E. Bardauskienė atkreipė dėmesį, kad visai nesvarbu, ar naują vairuotojo pažymėjimą atvyksta atsiimti pats asmuo, ar įgaliotas asmuo, senasis dokumentas privalo būti grąžintas „Regitrai“.
„Tais atvejais, kai asmuo pageidauja pasilikti senąjį vairuotojo pažymėjimą, mūsų darbuotojas pateiktame vairuotojo pažymėjime išmuša skyles, žyminčias, kad dokumentas yra nebegaliojantis“, – pridūrė ji.
Specialistė šiuo konkrečiu atveju rekomendavo užsienyje gyvenančiai merginai senąjį vairuotojo pažymėjimą atsiųsti tėčiui, kuris tuomet jau galės atvykti į „Regitrą“ atsiimti naujojo vairuotojo pažymėjimo.
Iš vairuotojos neprašė
Visgi realybėje šio reikalavimo taikymas yra ne toks griežtas ir nuoseklus, kaip skelbia valstybės įmonės atstovai.
Tai paaiškėjo rugsėjį, kai Lauryno dukra dar kartą trumpam grįžo į Lietuvą ir pati nuvyko atsiimti pagaminto dokumento.
„Regitros“ specialistas jos taip pat paprašė atiduoti laikinąjį vairuotojo pažymėjimą, tačiau supykusi mergina nusprendė patikrinti, ar tikrai galiojanti tvarka įgyvendinama taip kruopščiai.
„Nors senąjį vairuotojo pažymėjimą turėjo piniginėje, pasakė darbuotojui, kad pametė.
Jai atsakė, kad nieko tokio ir atidavė naujai pagamintą. Nesuprantu, kur čia tuomet logika?“ – retoriškai klausė skaitytojas.
Gali pasinaudoti sukčiai
E. Bardauskienė paaiškino, kad grąžinti senąjį vairuotojo pažymėjimą pirmiausia būtina dėl saugumo – jį gali nelegaliai naudoti kiti asmenys, pavyzdžiui, užsienyje.
„Tai gali sukelti rimtų problemų: baudos už nepadarytus nusižengimus, paskolos jūsų vardu ir kt.
Nors vairuotojo pažymėjimo data nurodo, kad dokumentas nebegalioja, vis tik yra rizika, jog šis faktas gali likti nepastebėtas“, – galimus pavojus įvardijo ji.
Anot specialistė, praktika rodo, kad senasis vairuotojo pažymėjimas gali būti panaudotas gaminant suklastotus dokumentus. Pavyzdžiui, pakeičiant asmens duomenis.
„Siekiant užkirsti kelią minėtiems atvejams, yra nustatytas reikalavimas grąžinti nebegaliojantį vairuotojo pažymėjimą“, – reziumavo E. Bardauskienė.