Namus pardavę panevėžiečiai leidosi į neįtikėtiną kelionę aplink pasaulį

2018 m. rugsėjo 20 d. 18:21
keliautojų inf.
Papildyta
4 metai, 50 keliautojų, 1 000 stebuklų ir 250 000 kilometrų. Tai – pagrindiniai panevėžiečių Audriaus ir Almos Sutkų projekto „1000 Wonders of the World“ (1000WOW) skaičiai.
Daugiau nuotraukų (11)
Rugsėjo 20 dieną buvo surengtos projekto dalyvių išlydėtuvės – po jų abu kelionei parengti visureigiai keliaus į Klaipėdą, iš kur keltu pajudės į Argentiną.
„Aktyviai keliauti su žmona pradėjome prieš daugiau nei dešimtmetį, o 1000WOW projekto idėja kilo prieš 5 metus. Prieš trejus metus nusprendėme – reikia tą projektą įgyvendinti, tad pradėjome ruoštis. Datą pasirinkome neatsitiktinai – jauniausia dukra šiemet išvyko studijuoti į Didžiąją Britaniją, tad namuose liekame dviese. Vietoje galvojimo, ką veikti tuščiuose namuose, nusprendėme juos parduoti ir iškeliauti aplink pasaulį“, – pasakojo A. Sutkus.
Pasiruošė rimtai
„Lieka valandos, minutės, daug visko padaryta, kaip visada ir studentam ir keliautojams dažniausiai trūksta paskutinės minutės, dienos , nakties, bet manau kad mes viską spėsim padaryti“, – sakė A.Sutkus.
Žinomo Panevėžyje automobilininko, dabar ir keliautojo didžiausias rūpestis —  spėti iki didžiosios kelionės paruošti automobilius. Kelionei po pasaulį panevėžietis specialiai įsigijo naujus visureigius, juos dar patobulino.
„Aš nemanau, kad Lietuvoj kas nors yra daręs tokius automobilius su gyvenamais moduliais. Tokių bekelei ruožtų gelžgalų tikrai yra, bet kad būtų „suženytas“ namas su automobiliu ir tokiam lygyje, nemanau, kad kažkas bandęs eksperimentuoti, nes paklausti tai nelabai yra ko“, – pasakojo jis.
Kasdien keliautojas planuoja įveikti kelis šimtus kilometrų. Šeimos namais taps specialiai įrengtas kemperis.
„Turėsim saulės baterijų 600 vatų kiekvienam namelyje, be to, krausim akumuliatorius 220 voltų, 110 voltų, 12 voltų nuo automobilio ir dar saulės baterijos. Elektros turėsim kaip Ignalinos atominė jėgainė dviese“, – juokavo vyras.
Vaikystės svajonė
Keliautojo tikslas pamatyti ir įamžinti 1000 pasaulio stebuklų.
„Būdamas penkių ar šešių metų varčiau knygą, kur buvo parašyta vokiečių kalba 500 dalykų kuriuos turi pamatyti prieš mirtį. Mamos klausiau: nesuprantu, ką tai reiškia, iki gyvenimo pabaigos? Buvo gražių paveiksliukų ir tik brandesniuose metuose supranti kas ten buvo parašyta“, – prisiminė A.Sutkus.
Dėl savo svajonės sutuoktiniai pardavė erdvius namus Panevėžio priemiestyje ir jau planuoja persikraustyti į Troba ir Gryčia pavadintus namelius.
„Aišku, dar sudėtinga kaip čia viskas tilps, galvoj dar taip netelpa, bet manau kad kompaktiškai sugebėsim viską susidėti. Mano toks darbas, kad aš galiu ir keliaudama dirbti, pasiimsiu įrankius būtinai, esu kirpėja.
Ir grožio saloną, ir virtuvę, ir miegamąjį, ir dušą, viską turėsim. Buičiai tiek užtenka, o gamta bus mūsų namai. Kaip sakau tos erdvės tikrai bus daug“, – optimistiškai nusiteikusi kalbėjo A.Sutkuvienė.
25-erius metus santuokoje gyvenantys panevėžiečiai sako labiausiai nerimavę dėl dukterų reakcijos. Tačiau sulaukė palaikymo.
„Tiesiog per visą gyvenimą esam sau skolingi. Visą laiką negalėjau sau to leisti – turi vaikus, augini, tada studentus, juos išlaikai ir niekada nesirūpini ką aš čia pamatysiu. Dabar turbūt pamatysim truputį daugiau“, – svarstė jis.
Vyro skaičiavimu, kelionė nebus tokia brangi, kaip gali pasirodyti, nes už Europos ribų viskas atpinga 2-3 kartus.
Panevėžiečiai planuoja, kad kelionė truks ketverius metus ir negalvoja, kur reiks gyventi sugrįžus.
„Nereikia galvoti kas po 4 metų, grįšim tai grįšim, tada galvosim ką daryti. Gal bus „gyvi“ automobiliai ir už juos bus galima gauti kokį 20 tūkstančių eurų, nusipirkti vieno kambario butą ir sau toliau gyventi“, – spėjo A.Sutkus.
Į didžiąją kelionę panevėžiečiai leidžiasi lapkritį.
4 metų planas
Panevėžiečiai keliaus ne vieni. Specialiai projektui „1000WOW“ jie parengė du „Nissan Navara“ pikapus. Abu turi dyzelinius variklius, „King Cab“ tipo kabinas (2 sėdimos vietos ir erdvė daiktams pasidėti už jų) bei ant bagažinės užmontuotus gyvenamuosius namelius. Juos A. Sutkus pirko JAV.
Vienu pikapu visąlaik keliaus Audrius su Alma, o kitu – juos lydintys asmenys. Artimiausi kelionės metai suskirstyti į 9 etapus po 40-60 dienų ir kiekviename jų panevėžiečiai siūlys prisijungti kitiems keliautojams. Pavyzdžiui, pats pirmasis kelionės etapas – nuo Ušuajos miesto Argentinos ugnies žemėje iki Peru sostinės Limos. Jo metu per 51-56 dienas bus įveikta 10 tūkst. km, aplankytas Dakaro ralis bei kiti įsimintini objektai Pietų Amerikoje.
„Iš pirmųjų 9 etapų, kuriuos suplanavome iki 2020 m. birželio, laisvi yra tik du – abu jie Šiaurės Amerikoje. Lydintys keliautojai visur važiuoja kartu su mumis, nakvoja tose pačiose vietose ir lanko tuos pačius objektus. Mes parengiame aktyvią programą kiekvieną dieną – planuojame per savaitę nuvažiuoti apie 1 500 kilometrų ir aplankyti bent 10 į mūsų sąrašą įtrauktų stebuklų. Savaitgalius planuojame skirti poilsiui ir ramiam pasibuvimui gamtos apsuptyje“, – pasakojo A. Sutkus.
Pirmaisiais kelionės metais – 2019-aisiais – keliautojai planuoja aplankyti Pietų, Centrinę ir Šiaurės Ameriką, antraisiais – Australiją bei Aziją, trečiaisiais – Afriką, dalį Europos, o ketvirtaisiais – vėl grįžti į Aziją bei finišuoti Vilniuje. Visas maršrutas planuojamas taip, kad reikėtų keliauti kuo palankesnėmis oro sąlygomis, išvengiant didžiųjų karščių bei šalčių.
Svarbus pravažumas
Didžioji dalis kelionės vyks žemėlapiuose pažymėtais asfaltuotais keliais, dalis – žvyrkeliais, o dalis – visiška bekele. A. Sutkus yra vienas iš keliautojų visureigiais klubo „Bastūnas“ įkūrėjų ir šiomis transporto priemonėmis išnaršė daugybę Lietuvos kampelių. Jo CV yra ir kelionės visureigiais į Sibirą, Mongoliją, Afriką, dalyvavimas „Ladoga Trophy“ bekelės maratone bei daugybėje kitų varžybų. Tačiau planuodamas kelionę aplink pasaulį, vyras didelių bekelės išbandymų vengė.
„Nuolat peržiūriu maršrutą, atnaujinu jį, domiuosi smulkiomis jo detalėmis. Juk keliausime ne vieni, tad norisi turėti kuo mažiau nemalonumų, o važiavimas bekelėje šią riziką labai padidina. Visko nesuplanuosi, tuo kelionės ir smagios, tačiau daugybės nesklandumų galima išvengti paprasčiausiai iš anksto apgalvojant tam tikrus niuansus“, – teigė A. Sutkus.
Vienas tokių niuansų – visureigių pasirinkimas. „Nissan“ atstovybės yra praktiškai kiekvienoje pasaulio šalyje, tad nutikus kokiai nors problemai, galima greitai rasti kvalifikuotą pagalbą.
Nemažai laiko tenka sugaišti biurokratinėms procedūroms – vizoms, leidimams ir kitiems formalumams. Juk keliautojų planas – aplankyti apie 140 valstybių. Vienose reikia vizų, kitose – įvairių raštų, kad neketini parduoti automobilio, trečiose muitininkai tiesiog nori pasipelnyti.
Vis tik privažiavimas prie daugelio iš 1 300 numatytų stebuklų (pradiniame sąraše jų yra daugiau, tačiau ne visus gali būti įmanoma pasiekti) nėra paprastas. Tai gali būti žvyrkeliai, tankūs miškai ar sudėtingi kalnų keliai, kurie tampa sunkiai įveikiamais lyjant lietui ar esant kitoms sudėtingoms oro sąlygoms, todėl naudojamų transporto priemonių pravažumas turi būti didelis. Namelis ant ratų ar mikroautobusas to užtikrinti negalėtų, tad A. Sutkus priėmė sprendimą įsigyti pikapus ir būtent ant jų sumontuoti specialias gyvenamąsias patalpas.
Tikslas – knyga
Galutinis keliautojų tikslas 2022 metais – išleisti fotoalbumą, kuriame būtų įamžintas tūkstantis pasaulio stebuklų.
„Mes norime parodyti, kokia yra nuostabi mus supanti aplinka, gamtos kūriniai, žmonės. Kiek skirtingų spalvų egzistuoja aplink, kokią laisvę gali patirti keliautojas. Svajoti turime atsakingai – juk svajonės pildosi“, – juokavo keliautojas.
A. Sutkus informaciją apie įsimintinas vietas rinko ne vieną mėnesį, rėmėsi įvairiausiais internete rastais šaltiniais, kol galiausiai surinko apie 1 400 lankytinų vietų. Iš jų šimtą atmetė ir paliko 1 300, o kelionės metu, priklausomai nuo situacijos, spręs, kuriuos verta aplankyti, o kuriuos reikės aplenkti.
Viso keliautojai planuoja aplankyti apie 140 valstybių, tačiau numatyti politinę situaciją kai kuriose pasaulio dalyse yra neįmanoma. Pavyzdžiui, šiandien visiems keliautojams rekomenduojama aplenkti rytinę Ukrainos pusę, Siriją, Somalį, tačiau po 2-3 metų tokių valstybių ar teritorijų skaičius gali padidėti.
„Šiandien pasaulyje yra 23 valstybės, į kurias įvažiuoti nerekomenduojama – mes jas aplenksime. Pavyzdžiui, vienas iš mūsų sąrašo stebuklų – istorinis Timbuktu miestas Malyje, tačiau dabar jis yra subombarduotas džihadistų ir mes jį būsime priversti aplenkti. Todėl stebuklų yra gerokai per tūkstantį – artimiausiais metais kai kurie dar gali išnykti, o gal pamatysime ir naujų“, – pasakojo A. Sutkus, fiksuodamas pirmąjį iš tūkstančio knygoje „1000WOW“ nugulsiančių stebuklų – Vilniaus senamiestį.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.