Automobilyje naudojate oro gaiviklius? Tai kelia rimtą pavojų sveikatai

2018 m. kovo 1 d. 20:50
LRT televizijos laida „Klauskite daktaro“, LRT.lt
„Vieno 2016 metais atlikto tyrimo rezultatai atskleidė, kad trečdaliui žmonių po to, kai yra paveikiami aromatizuotų produktų, pasireiškia bent vienas neigiamas šalutinis poveikis.
Daugiau nuotraukų (1)
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra kvėpavimo takų ir gleivinės sutrikimai, galvos skausmai, odos problemos, astmos priepuoliai ir neurologiniai sutrikimai“, – LRT televizijos laidoje „Klauskite daktaro“ teigia gydytojas Alvydas Unikauskas.
Jis pasakojo, kodėl nereikėtų piktnaudžiauti naudojant automobilių salonų kvapiklius.
Kaip pasakoja A. Unikauskas, apie 95 proc. cheminių kvapų išgaunami iš naftos. Sintetiniais kvapais prikvėpintų automobilių vairuotojai gali neužuosti stiprių kvapų.
Tai vadinama uoslės nuovargiu. Tokiam vairuotojai pažįstama situacija, kai keleiviui įlipus į automobilį, jame esantis kvapas atrodo itin intensyvus ir aštrus, o pats vairuotojas jo nejaučia.
„Mašinų salonų kvapiklių sudėtis tiksliai nėra žinoma.
Tačiau žinoma, kad juose yra kancerogenų, endokrininės veiklos trikdytojų, taip pat alergenų, kvėpavimo takų dirgiklių.
Viename oro gaiviklyje gali būti tūkstančiai įvairių cheminių medžiagų“, – perspėja gydytojas.
Pasak A. Unikausko, ne visi simptomai, susiję su oro gaiviklių žala sveikatai, yra akivaizdūs.
Kai kurie iš mažiau žinomų šalutinio poveikio atvejų yra kūdikių viduriavimas ir ausų skausmas, dermatitas ar netgi širdies skilvelių virpėjimas.
„Vieno 2016 metais atlikto tyrimo rezultatai teigia, kad trečdaliui žmonių po to, kai yra paveikiami aromatizuotų produktų, pasireiškia bent vienas neigiamas šalutinis poveikis.
Dažniausiai pasitaikantys simptomai yra kvėpavimo takų ir gleivinės sutrikimai, galvos skausmai, odos problemos, astmos priepuoliai ir neurologiniai sutrikimai“, – kalba gydytojas.
A. Unikauskas pateikia šokiruojančių faktų iš įvairių tyrimų apie aromatizuotus produktus.
Pavyzdžiui, populiariuose aromatizuotuose produktuose buvo aptikta 130 skirtingų lakiųjų organinių junginių rūšių.
Ištirtuose gaminiuose buvo nuo 1 iki 8 skirtingų toksiškų ir pavojingų cheminių medžiagų.
44 proc. ištirtų produktų, kurių sudėtyje yra aromatinių medžiagų, taip pat aptikta nuo 1 iki 24 skirtingų kancerogenų. Tai medžiagos, galinčios sukelti vėžį.
„Kvapiklių ženklinimo įstatymai nereikalauja, kad ant etiketės būtų rodomi visi ingredientai. Beje, ant daugumos etikečių sudėtis surašyta labai neaiškiai arba jos apskritai nėra“, – pastebi A. Unikauskas.
Etanolis ir acetonas yra medžiagos, dažniausiai naudojamos kaip kvepalų chemikalų stabilizatoriai kartu su lakiaisiais cheminiais junginiais bei citrusų ir pušų kvapais.
Populiarus sintetinis citrusinio kvapo chemikalas limonenas ore tampa formaldehido šaltiniu. Vienas dažniausiai aptinkamų junginių oro kvapikliuose yra benzenas. Tai kancerogenas, priskiriamas prie toksiškų išmetamųjų teršalų.
gaiviklisAutomobilis^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.