Stovėjimo vietų netekę vilniečiai pasijuto įkaitais – griebėsi paskutinio šiaudo

2018 m. sausio 15 d. 06:19
„Pirkdamas butą negali būti tikras, kad turėsi, kur pastatyti automobilį“, – sako nusivylę Vilniaus, Pilaitės rajono gyventojai.
Daugiau nuotraukų (9)
Jie, norėdami pasistatyti automobilį prie namų, turi mokėti po 2 eurus už valandą.
Apimti nevilties žmonės net kreipėsi į Vilniaus apygardos prokuratūrą.
Spalio mėnesį Vydūno gatvėje 2-uoju numeriu pažymėto daugiabučio gyventojai neteko savo stovėjimo vietų – aikštelė, kurią jie anksčiau dalinosi su „Rimi“ prekybos centro lankytojais, buvo apmokestinta.
Namo įgaliotinė Alvyda Michailovskienė įsitikinusi, kad namo gyventojai tapo jį stačiusios bendrovės įkaitais.
Apmokestino stovėjimą
Ji pasakojo, kad praėjus daugiau kaip dvejiems metams po namo pastatymo, vieną dieną šalia esančioje stovėjimo aikštelėje buvo įrengti automatiniai užtvarai, o parkavimas visiems tapo mokamas.
Taip įvyko po to, kai namo statytojas, grupei „Helio“ priklausanti kompanija „Via sportas“, leido „Rimi“, kurios prekybos centras yra šalia tos pačios aikštelės, pradėti rinkti mokesčius už automobilių stovėjimą.
A. Michailovskienė taip pat pasakojo, kad namo statytojas vienoje iš automobilių aikštelių sumūrijo sienas ir įrengė sandėlius dviračių saugojimui.
Anot jos, tai nebuvo derinama su savivaldybe, kompanija nebuvo gavusi jokio statybas leidžiančio dokumento, o stovėjimo vietų skaičius dar labiau sumažėjo.
Namo gyventojų interesus atstovaujantis advokatas Vidas Vilkas patvirtino, kad pagal dokumentaciją ir statybos techninį reglamentą namui priklauso 124 automobilių stovėjimo vietos.
Tačiau bendrijos atstovė konstatavo, kad gyventojai jiems priklausančiomis vietomis naudotis gali tik už „Rimi“ nustatytą mokestį arba statyti automobilius svetimuose kiemuose.
„Namo gyventojai pasipiktinę – nors pagal įstatymą priklauso 124 vietos, jie yra prilyginti eiliniams parduotuvės pirkėjams, kurie atvažiuoja į prekybos centrą su automobiliu.
Nemokamos pirmosios 1,5 valandos, vėliau – 2 eurai už valandą“, – dėstė A. Michailovskienė.
Nebežino, kur kreiptis
Ją labiausiai nustebino tai, kad valstybės institucijos, kurios turėtų ginti gyventojų interesus, niekuo negali padėti.
„Statybos inspekcija atsisako nagrinėti skundą, nes namas priduotas valstybinei komisijai ir anot šios įstaigos – jos kompetencija tuo baigėsi. Panašiai teisinosi ir savivaldybės administracija“, – piktinosi namo įgaliotinė.
A. Michailovskienės teigimu, stovėjimo aikštelės užtvarų projektas buvo derinamas pavėluotai. Anot jos, spalio 4 dieną pradėti įrenginėti užtvarai, o spalio 18 dieną – suderintas projektas.
„Pagal jį namo gyventojai patekti į privačią aikštelę, kurioje buvo išsipirkę vietas, galėjo tik per „Rimi“ užtvarą, o taip pažeidžiamos nuosavybės teises.
Vėliau jis buvo perkeltas, bet išvažiuodami iš aikštelės į Vydūno gatvę gyventojai priversti važiuoti prieš eismą ir taip pažeisti Kelių eismo taisykles“, – dėstė bendrijos atstovė.
Jos teigimu, netinkamą eismo organizavimą patvirtino ir Lietuvos kelių policijos tarnyba, tačiau niekas į tai neatkreipė dėmesio.
Pasak A. Michailovskienės, namo gyventojai raštu ne kartą kreipėsi į kompanijas „Via sportas“ ir „Rimi Lietuva“, bet gavo tik žodinį patvirtinimą, kad parkavimo vietas galima išsinuomoti už nustatytą mokestį.
Statytojai pažeidimų neįžvelgia
Anot advokato V. Vilko, šioje situacijoje žodį turės tarti ir Vilniaus apygardos prokuratūra, kurios viešojo intereso gynimo skyrius šiuo metu nagrinėja namo gyventojų pareiškimą.
„Rimi“ viešųjų ryšių vadovė Giedrė Bielskytė pareiškė, kad prekybos centras šiuo atveju yra tik nuomininkas. Anot jos, visais klausimais reikėtų kreiptis į kompaniją „Via sportas“, kuris yra pastato ir aikštelės savininkas.
Taip pat ji pažymėjo, kad aikštelės sutvarkymo projektas buvo suderintas su policija.
„Via sportas“ komunikacijos vadovas Nerijus Pudžiuvelis portalui lrytas.lt sakė, kad pagal statybos techninį reglamentą ir kitus teisės aktus, prie gyvenamųjų patalpų numatytas privalomas stovėjimo vietų skaičius.
Minėtuose dokumentuose nurodyta, kad jos turi būti įrengtos ne toliau kaip 300 metrų atstumu nuo gyvenamojo pastato.
„Tačiau niekur nėra apibrėžta, kad tos stovėjimo vietos turi būti nemokamos“, – pastebėjo pašnekovas.
N. Pudžiuvelis patikino, kad pagal stovėjimo vietų skaičių kompanijos valdoma stovėjimo aikštelė atitinka reglamentą. Anot jo, tai buvo viena iš sąlygų norint gauti statybos leidimą.
Žiūrėjo į ateitį
Kompanijos atstovas atkreipė dėmesį į tai, kad maždaug 30 daugiabučio gyventojų jau anksčiau pasinaudojo galimybe įsigyti stovėjimo vietas.
„Jie padarė tai ne todėl, kad neturėjo, kur investuoti pinigų.
Šie žmonės žinojo, kad ateis toks laikas, tai tos vietos taps nuomojamos arba jas vis tiek reikės išsipirkti. Jie žiūrėjo į ateitį“, – komentavo N. Pudžiuvelis.
Jis pridūrė, kad žmonių noras viską gauti nemokamai yra suprantamas, tačiau šiuolaikiniame pasaulyje taip tiesiog nebūna.
„Via sporto“ atstovui gyventojų pasipiktinimas, kad jie dabar turi ne daugiau teisių nei „Rimi“ lankytojai, atrodė nepagrįstas.
Anot pašnekovo, tiek vieni, tiek kiti praleidę aikštelėje daugiau nei porą valandų turi mokėti už stovėjimą, tačiau tai neturėtų kelti prieštaravimų.
„Tokia tvarka galioja ne tik šioje, bet ir kitose aikštelėse – pastovėjus daugiau nei leidžiama už laiko viršijimą reikia sumokėti.
Taigi gyventojų ir lankytojų teisės šiuo klausimu yra tokios pat“, – patvirtino pašnekovas.
Vieną problemą išspręs
N. Pudžiuvelis sakė, kad bendravimas su gyventojais klostėsi pakankamai sudėtingai.
Anot jo, norėta, kad dialogas vyktų sklandžiai, tačiau kai rudens pradžioje buvo sprendžiami užtvarų įrengimo klausimai kompanijos „Via sportas“ vadovė atostogavo, o po to jau esą buvo per vėlu.
„Ji būtų bendrijos atstovams išaiškinusi visą situaciją, tačiau to niekas nesulaukė. Dabar bendravimas vyksta įsiterpiant žiniasklaidai“, – komentavo jis.
Problema dėl eismo organizavimo išvažiuojant į Vydūno gatvę „Via sportas“ atstovams yra žinoma. Juos apie tai informavo namo gyventojai.
„Informaciją apie tai perdavėme „Rimi“ ir paprašėme jų samdytų subrangovų, kurie įrenginėjo užtvarus, ištaisyti padarytą klaidą“, – tikino N. Pudžiuvelis ir žadėjo, kad ši problema artimiausiu metu bus išspręsta.
Sutiko sumažinti kainą
Aikštelę valdančios kompanijos atstovas sakė, kad buvo ieškoma kompromiso su namo bendrijos atstovais.
„Via sportas“ sutarė su „Rimi“ sumažinti mėnesinį stovėjimo vietos nuomos mokestį gyventojams nuo 30 iki 20 eurų.
Įmonės atstovų manymu, atsižvelgiant į daugiabučio vietą ir „Rimi“ investiciją, ši kaina būtų logiška.  
N. Pudžiuvelis pažymėjo, kad šis susitarimas dar nebuvo įgyvendinamas. Anot jo, priežastis paprasta – kompanija iš bendrijos negavo gyventojų, kurie norėtų nuomotis stovėjimo vietą šiomis sąlygomis, sąrašo.
„Po šio sprendimo mes pagalvojome, kad namo bendrija atsižvelgė į mūsų atliktą darbą, tačiau pastarosiomis dienomis vėl kilęs ažiotažas parodė, kad ta tyla buvo apgaulinga“, – stebėjosi N. Pudžiuvelis.
Jis patikino, kad bus siekiama rasti tokį esamos situacijos sprendimą, kuris tenkintų kompaniją ir namo gyventojus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.