Vos pradėję reidą Eišiškių pl. Lietuvos kelių policijos tarnybos pareigūnai iš karto susidomėjo sunkvežimiu, vežusiu keturratį. Nors sunkvežimio vairuotojas su savimi ir turėjo keturračio dokumentus, policininkai iš pradžių niekaip negalėjo įsitikinti, kad šie dokumentai iš tiesų priklauso būtent gabenamam motociklui. Net iš sunkvežimio išstūmus ir įdėmiai apžiūrėjus keturratį, jo identifikacijos numerio niekur nebuvo matyti.
„Aš jį ką tik perdažiau. Matyt, dažant buvo uždažytas ir numeris“, – tvirtino sunkvežimio vairuotojas.
Tačiau pareigūnams toks argumentas netiko, tad motociklo savininkas, iš kažkur gavęs švitrinio popieriaus, juo pradėjo brūžinti keturračio rėmą. Po kurio laiko paaiškėjo, kad vyras sakė tiesą – keturračio numeris iš tiesų buvo paslėptas po šviežių dažų sluoksniu. Numeris sutapo su nurodytu dokumentuose.
„Aš jį vis tiek uždažysiu. Kad rėmas nerūdytų“, – išgirdęs, jog galės savo žaisliuką vežtis toliau, sakė vyriškis.
Pareigūnų patarimas buvo paprastas: to daryti nereikia. Nes kiekvieną kartą susitikus policininkus keturračio savininkui vėl teks švitriniu popieriumi trinti dažus.
Bendraujant su keturračio savininku pareigūnams kilo įtarimas, kad jis gali būti išgėręs. Vyras to irgi neneigė: „Išgėriau šiek tiek „Tores“. Įmonė šventė trejų metų sukaktį. Bet aš žinau savo normą, vairuoti galiu.“
Paprašytas papūsti į alkoholio tikrintuvą, vyras pripūtė 0,38 prom. Tai dar leistina norma, tad galiausiai išsprendus visus klausimus, jam buvo leista važiuoti toliau.
„Aš nežinojau...“
Eisiškių pl. įkliuvo ir pirmasis beteisis vairuotojas. Automobilį „VW Passat“ vairavęs vyras pareigūnams užkliuvo, kadangi neturėjo privalomojo civilinės atsakomybės draudimo. Pareigūnams jis negalėjo pateikti ir vairuotojo pažymėjimo – teisinosi, kad pamiršo namuose.
Patikrinus duomenų bazėse paaiškėjo, kad vyras meluoja. Vairuotojo pažymėjimą jis pragėrė visai neseniai.
„Galvojau, kad gal nepastebėsite“, – supratęs, kad pareigūnų apgauti nepavyks, prisipažino vyriškis.
Dar vienas teisės vairuoti neturintis vairuotojas sustabdytas Dzūkų g. Čia įkliuvo automobilį „Audi“ vairavęs Baltarusijos pilietis. Nuo 2011 m. jis turi nuolatinį leidimą gyventi Lietuvoje, tačiau ir toliau naudojasi savo gimtinėje išduotu vairuotojo pažymėjimu.
Vaikinas labai nustebo išgirdęs, kad pagal Lietuvoje galiojančius įstatymus, gavęs nuolatinį leidimą gyventi šalyje, vairuotojo pažymėjimą jis privalėjo pasikeisti per pusmetį.
„Aš nežinojau...“ – teisinosi baltarusis.
Tačiau įstatymų nežinojimas neatleidžia nuo atsakomybės. Užsieniečiui buvo surašytas protokolas už vairavimą neturint tam teisės. Vaikinui teko ieškoti ir žmogaus, galinčio toliau vairuoti jo mašiną.
Dar du beteisius pareigūnai sustabdė Vilniaus r., Skaidiškėse. Pirmas įkliuvo vaikinas, dar 2012 m. išsilaikęs egzaminus ir gavęs dvejus metus galiojantį vairuotojo pažymėjimą. 2014 m. šį vairuotojo pažymėjimą jis turėjo pasikeisti į dešimt metų galiojantį dokumentą. Tačiau iki šiol to padaryti nesugebėjo.
Jaunuoliui surašytas protokolas už vairavimą neturint tam teisės.
Taip pat Skaidiškėse įkliuvo ir vyras, dar pernai pragėręs vairuotojo pažymėjimą. Naktį iš penktadienio į šeštadienį jis vairavo vilkiką.
Įžūlus keleivis
Dzūkų g. pareigūnai nubaudė ir vieną įžūlų automobilio keleivį. Stabdydami automobilį BMW policininkai pastebėjo, jog priekinėje mašinos sėdynėje sėdintis vaikinas nėra prisisegęs saugos diržu.
Jaunuolis nusprendė pasirodyti esąs ne iš kelmo spirtas.
„Jūs man vaizdo medžiagą parodykite, kad buvau neprisisegęs“, – iš karto puolė ginčytis su pareigūnais.
Paprašytas pateikti asmens dokumentą, vaikinas iš pradžių atsikalbinėjo, o paskui tarstelėjęs, kad parodys pro uždarytą langą, bandė uždaryti dureles.
Pareigūnai žaisti buvo nenusiteikę, tad įžūlus jaunuolis buvo ištrauktas iš mašinos. Paaiškėjo, kad tai 1991 m. gimęs ir jau daugybę kartų už įvairiausius nusižengimus administracine tvarka baustas vilnietis. Jam surašytas protokolas už tai, kad važiavo neprisisegęs saugos diržo. Vaikinui skirta 14 eurų bauda.
„Žurnalistai šalia, tai reikia pasirodyti“, – dar mestelėjo jis pareigūnams. O protokolą pasirašyti atsisakė.
Prireikė narkotikų ieškančio šuns
Pradėjus automobilius tikrinti Vakarinio aplinkkelio pabaigoje, ties Šešuolių g. ir Justiniškių g. sankryža, pareigūnams įtarimų sukėlė automobiliu „Opel Astra“ važiavę trys jaunuoliai. Jie iš pradžių bandė neigti rūkę „žolę“, vėliau vienas po kito prisipažino – iš pradžių sakė, kad kanapių patraukė „vakar“, tačiau netrukus paaiškėjo, kad iš tiesų tai daryti galėjo ir kelios valandos prieš susitikimą su pareigūnais.
Tačiau jaunuoliai, nors ir prisipažino rūkę kanapes, kategoriškai neigė su savimi turintys kvaišalų likučių.
„Viską surūkėm“, – tvirtino jie.
Apieškoję automobilį ir jaunuolius, pareigūnai rado tik tuščių maišelių, į kuriuos kvaišalų prekeiviai pakuoja kanapes. Tad į pagalbą buvo iškviesti Vilniaus policijos kinologai su tarnybiniu šunimi.
Keturkojis pagalbininkas apuostęs mašiną pareigūnams parodė dvi vietas, kuriose kiek anksčiau būta kanapių. Tačiau pačių kvaišalų taip pat neaptiko.
„Opel“ vairuotoją policininkai nuvežė į Priklausomybių ligų centrą, čia paimti mėginiai, kuriuos ištyrus turėtų paaiškėti, ar iš tiesų vaikinas ko nors vartojo. Tyrimų rezultatai bus gauti po mėnesio.
Naktį iš penktadienio į šeštadienį prie „Opel“ vairo sėdėjęs vaikinas buvo nušalintas nuo vairavimo, į pagalbą parvairuoti mašiną jis kvietėsi draugą.
Pažeidimus padėjo atskleisti ir modernios technologijos
Per šį reidą Lietuvos kelių policijos pareigūnai atskleidė ir daugybę kitų pažeidimų. Protokolai buvo rašomi už tai, kad vairuotojai neturėjo civilinės atsakomybės draudimo, jų automobiliams nebuvo pratęsta techninė apžiūra ir pan.
Daugumą šių pažeidimų pareigūnams padėjo atskleisti tarnybiniuose automobiliuose sumontuota moderni įranga, skenuojanti pravažiuojančių automobilių valstybinius numerius. Ši įranga, nuskenavusi numerį, jį žaibiškai tikrina duomenų bazėse. Jei tik nustatoma, kad automobilis neturi draudimo, techninės apžiūros, yra ieškomas, pasigirsta signalas, perspėjantis, kad mašiną reikia stabdyti ir patikrinti.
„Yra čia ir tokia funkcija, vadinama „prevencija“. Duomenų bazėje užfiksavus, jog automobilio vairuotojas jau įkliuvęs, pavyzdžiui, už tai, jog vairavo girtas, apie tai irgi pranešama garso signalu ir informacija kompiuteriu ekrane. Tokiu atveju mes irgi sustabdome automobilį ir tikriname. Kartais būna, kad net ir pragėręs pažymėjimą vairuotojas toliau vairuoja. Mūsų patikrinimas jam būna labai netikėtas. O kartais būna, kad jis sėdi keleivio vietoje. Visaip nutinka“, – pasakojo pareigūnai.
Šį reidą Vilniuje organizavę Lietuvos kelių policijos pareigūnai panašių akcijų žada ir ateityje. Ir ne tik sostinėje. Jie gali netikėtai pasirodyti bet kurioje Lietuvos vietoje.