Iššūkio dalyviai pakeis savo judėjimo mieste įpročius rinkdamiesi mobiliąsias aplikacijas ir viešojo transporto paslaugas.
Vilniuje startuojančiame eksperimente pavadinimu „DitchYourKeys“ („Mesk savo raktus“, – liet.) pasiryžo dalyvauti atlikėja Monika Linkytė, duomenų analitikas Petras Kudaras, Lrytas.lt Auto redaktorė, ralio šturmanė Ilona Steponėnė, Seimo narys Virginijus Sinkevičius ir sostinės Tarybos narys Vincas Jurgutis.
„Lietuvoje turėti savo automobilį, palyginus su kitomis Europos šalimis, labai paprasta – neturime jokių ekologinių ar kelių mokesčių, vairuotojams užtenka pasirūpinti draudimu, kuris nors ir brangsta, vis dar yra vienas iš pigiausių. Todėl žmonės jaučia mažai motyvacijos naudotis kitomis transporto rūšimis, o gyvenant toliau nuo didmiesčių centrų kartais net nėra alternatyvų. Todėl labai įdomu pabandyti, ar įvairios viešosios paslaugos gali atstoti automobilį“, – sakė I.Steponėnė.
Šiemet Europos Komisijos inicijuojamos Europos judumo savaitės šūkis – „Dalinimasis padeda nuvykti toliau“ („Sharing gets your further“). Iniciatyvos tema skirta priminti europiečiams, kad dalinimasis automobiliu padeda sutaupyti, mažiau teršia aplinką ir paverčia kiekvieną kelionę kur kas įdomesne.
Viena populiariausių pavėžėjimo platformų pasaulyje „Uber“ inicijuoja eksperimentą #DitchYourKeys. Vilniuje prie „Uber“ prisijungė ir iniciatyvą palaiko tokie partneriai kaip dviračių ir automobilių dalijimosi platformos „CycloCity“, „Spark“ ir „CityBee“, SĮ „Susisiekimo paslaugos“ ir transporto programėlė „Trafi“.
Eksperimento dalyviai M.Linkytė, P.Kudaras, I.Steponėnė, V.Sinkevičius ir V.Jurgutis paliko savo automobilių raktelius „Uber“ biure ir visą artėjančią savaitę sieks atrasti alternatyvius būdus keliauti mieste, tokius kaip pavėžėjimo, dviračių ar automobilių dalijimosi paslaugos ir viešasis transportas.
„Uber“ Vilniuje pradėjo veikti beveik prieš 2 metus ir ja reguliariai naudojasi jau tūkstančiai žmonių sostinėje. Kartu su eksperimento partneriais sieksime išsiaiškinti, ar galime pakeisti vilniečių įpročius, pasiūlydami aplinkai draugiškus kelionių mieste būdus“, – sakė Ennas Metsaras, „Uber“ generalinis direktorius Baltijos šalyse.
„Uber“ užsakymu atlikto tyrimo duomenimis, vis daugiau Europos didmiesčių gyventojų linkę nuosavą automobilį iškeisti į pavėžėjimo paslaugas. Eksperimento organizatoriai sieks įvertinti, ar lengva Vilniuje apsieiti be nuosavo automobilio ir judėti mieste pasitelkiant tik alternatyvius kelionės būdus.
Prie praktinio eksperimento sutikęs prisijungti duomenų analitikas P.Kudaras pasakojo, kad jau metus jo šeima renkasi keliauti ne dviem, o vienu automobiliu. „Lyginant su kitais Europos miestais, Vilniaus spūstys nėra didelės, tačiau kartais net ir 10–20 minučių dėl transporto spūsčių ilgiau užsitęsusi kelionė lemia diskomfortą“, – teigė jis. – „Europos judumo savaitė priverčia pagalvoti apie kiek kitokius kelionės būdus – galbūt ne visur patogiausia nuvykti savo automobiliu ir vertėtų paieškoti kitų kelionės mieste būdų?“
Studijas Londone netrukus pratęsianti atlikėja M.Linkytė atskleidė, jog judėjimui šiame mieste renkasi viešojo transporto paslaugas. Grįžus į Vilnių, darbų padaugėja, tad tenka ieškoti sprendimų, padedančių sutaupyti kuo daugiau laiko. „Būnant Vilniuje mano grafikas išlieka gana lankstus, nes tenka planuoti darbus taip, kad spūstyse iššvaistytumėme kuo mažiau valandų“, – teigė Monika – „Visiškai atsisakyti savo transporto priemonės iki šiol nesvarsčiau. Tai yra vienas iš tų dalykų, kurie žymiai palengvina kasdienybę. Tačiau šis eksperimentas bus puiki proga paieškoti kitų judėjimo mieste alternatyvų“.
Eksperimentui pasibaigus, dalyviai, eksperimento iniciatoriai ir partneriai įvertins iššūkio rezultatus.