Aiškėjant vis daugiau detalių VMI ėmė aiškintis, kokiais būdais politikė galėjo gauti itin prabangų automobilį.
Prabangos prekė
Ėmus aiškėti, kad iš LŽVS pirmininko Ramūno Karbauskio valdomo „Agrokoncerno“ „Range Rover“ lizingu išsiperka politikės motina Vladislava Mikalauskienė, klaustukų iškilo dar daugiau, nes toks automobilis yra prabangos prekė.
Panevėžietė anksčiau dirbo Panevėžio vaikų lopšelio-darželio „Vyturėlis“ auklėtoja, o pastaruosius dvejus metus – auklėtoja darželyje „Taika“, iš kurio išėjo prieš mėnesį, gruodžio 14 dieną.
Ji taip pat yra UAB „Greta Gretos“ direktorė ir vienintelė darbuotoja.
Pati G.Kildišienė taip pat nėra turtuolė – jos rinkimų anketoje nurodyta, kad per metus moteris gavo tik 4367,18 euro pajamų.
„Range Rover Evoque“ bazinė kaina Lietuvoje yra 36,4 tūkst. eurų, bet iš automobilio nuotraukų matyti, kad G.Kildišienės automobilis nėra bazinės įrangos. Brangiausia tokio modelio versija kainuoja 65,2 tūkst. eurų ir ją dar galima pagausinti už papildomą mokestį.
Didžiulė finansinė našta
Kiek tiksliai „Agrokoncernui“ kainavo G.Kildišienės vairuojamas automobilis, R.Karbauskis žurnalistams neatskleidė, tačiau pagal registracijos numerius matyti, kad jis registruotas maždaug prieš metus.
Politiko teigimu, prieš tiek laiko ir sudaryta jo išperkamosios nuomos sutartis, taigi tai reiškia, kad „Agrokoncernas“ turėjo perparduoti G.Kildišienės motinai visiškai naują automobilį.
Net jei automobilis buvo pirktas už mažiausią įmanomą kainą, darželio auklėtoja dirbusiai V.Mikalauskienei jis turėjo tapti nemenka finansine našta.
Pavyzdžiui, į SEB banko siūlomą lizingo skaičiuoklę įvedus labiausiai optimistiškas sąlygas, kurių greičiausiai negautų joks klientas „iš gatvės“ (minimalios 1,9 proc. metinės palūkanos, maksimalus 7 metų lizingo laikotarpis), mėnesinė įmoka vis tiek siekia net 416,82 Eur/mėn.
Įvedus labiau tikrovę atitinkančias sąlygas (2,5 proc. metines palūkanas ir 5 metų lizingo laikotarpį), automobilis kas mėnesį turėtų kainuoti net 581,40 euro
Be to, bet kuriuo atveju už jį dar reikėtų įmokėti bent 3640 eurų siekiančią pradinę įmoką.
Pradėjo analizę
Valstybinės mokesčių inspekcijos atstovas Darius Buta patvirtino, kad paslaptinga prabangaus visureigio įsigijimo istorija patraukė inspektorių dėmesį.
„VMI visada reaguoja į informaciją, pasirodžiusią viešai, kuri gal ne visada žinoma. Tiriame ne tik dokumentus ir gyventojų pranešimus. Informacija, pasirodžiusi kitur, taip pat analizuojama.
Reikėtų priminti, kad VMI administruodama mokesčius, žiūrėdama ar visi mokesčių mokėtojai laiku ir tinkamai vykdo mokestines prievoles, moka mokesčius, stebi ir analizuoja ne tik savo turimą informaciją, kurią yra sukaupusi savo duomenų bazėse ar gavusi informaciją iš trečiųjų šaltinių, tačiau visada žiūri ir vertina tą informaciją, kuri yra pasirodžiusi viešai: socialiniuose tinkluose, žiniasklaidoje ir t.t.“, – tvirtino jis.
Pašnekovo teigimu, VMI dar pirmadienį pradėjo teisės aktais reglamentuotą plačiai nuskambėjusios istorijos analizę.
„Jos metu yra vertinama ar nėra kažkokių mokestinių rizikų, ar nėra galimybės, kad būtų buvę nesumokėti priklausantys sumokėti mokesčiai“, – apie tyrimą sakė D.Buta.
Vykstant tyrimui specialistas negalėjo atskleisti, kurių asmenų finansinė padėtis yra analizuojama, bet patikino, kad bus įvertinti visi duomenys.
„Analizės metu mokesčių inspekcija pastebėjo, kad tam tikri duomenys ir dokumentai gali būti tik pas mokesčių mokėtoją, tad šiandien pradėjo operatyvų patikrinimą ir šis patikrinimas dabar oficialiai leidžia VMI kreiptis ir reikalauti iš mokesčių mokėtojų, kad jie pateiktų pagrindžiančius dokumentus“, – teigė D.Buta.
Ši analizė turėtų būti baigta per savaitę. Tuomet ir paaiškės, kam ir kokios sankcijos galėtų būti taikomos.