Skubiai įspėja mėgėjus bučiuoti šunis – gali baigtis net mirtimi

2025 m. sausio 19 d. 14:35
Lrytas.lt
Praėjusią savaitę britų žurnalistė Claudia Winkleman nuskambėjo antraštėse, kai išsakė nerimą sukėlusį prisipažinimą apie savo vienerių metų karališkąjį spanielį Skipą.
Daugiau nuotraukų (1)
52 metų laidos „Išdavikai“ vedėja atskleidė, kad ji ne tik bučiuoja savo šunį, bet ir atidaro jam burną bei „įkiša“ liežuvį.
Nors daugelis šunų savininkų tikriausiai galėtų susitapatinti C. Winkleman išdaigomis, veterinarai skubiai keturkojų lietimo lūpomis.
JAV Pensilvanijos valstijos universiteto mokslininkų komanda perspėjo, kad naminiai šunys yra „zoonozių sukėlėjų platintojai“.
Nerimą kelia tai, kad tai apima antibiotikams atsparią salmonelę, kuri gali sukelti viduriavimą, karščiavimą, pilvo spazmus ir kai kuriais ekstremaliais atvejais net mirtį.
„Kai kalbama apie salmoneles, galvojame apie žemės ūkio vaidmenį ir plitimą – galvojame apie kiaušinius, galvojame apie jautieną“, – sakė tyrimo autorė Sophia Kenney.
„Tačiau mes neleidžiame karvėms miegoti savo lovose ir nelaižome joms snukių taip, kaip šunims. Mes palaikome labai glaudų ryšį su gyvūnais kompanionais, o su šunimis tikrai glaudžiai bendraujame“, -įspėja S. Kenney.
Salmonelė yra nemaloni bakterija, kuri gali sukelti apsinuodijimą maistu.
Infekcijos simptomai yra viduriavimas, skrandžio spazmai ir vėmimas, o kai kuriais atvejais tai gali būti mirtina.
Dažniausias bakterijų plitimo būdas yra valgant užterštą maistą ar gėrimus – ypač paukštieną.
Tačiau daugelis žmonių nežino, kad bakterijas galite pasigauti ir iš savo augintinių.
„Dauguma naminių roplių ar varliagyvių gali nešioti salmonelių. Šunys, katės ir graužikai kartais taip pat gali užsikrėsti“, – aiškina britų Nacionalinė sveikatos tarnyba.
Savo naujajame tyrime komanda siekė suprasti tikrąsias salmonelių perdavimo žmonėms galimybes per savo augintinius.
Naudodami JAV maisto ir vaistų administracijos veterinarijos laboratorijų tyrimų ir reagavimo tinklą, jie pirmiausia nustatė visas salmonelių padermes, išskirtas iš naminių šunų nuo 2017 m. gegužės mėn. iki 2023 m. kovo mėn.
Tada jie suderino tų 87 atvejų laiką ir vietą su padermėmis, išskirtomis iš žmonių.
Jų analizė atskleidė 77 įtariamus zoonozinius atvejus – tai reiškia, kad bakterijos perėjo iš naminio šuns į žmogų – iš 164 padermių.
„Šunų salmonelių infekcijos nėra dažnos, tačiau žinome apie per maistą plintančius protrūkius, susijusius su naminių gyvūnėlių skanėstais arba dėl sąlyčio su užterštu ėdalu ir netinkamo maisto tvarkymo“, – sakė S. Kenney.
Remdamiesi išvadomis, mokslininkai ragina šunų savininkus vengti bučiuoti savo augintinius ir įsitikinti, kad po kontakto jie reguliariai plauna rankas.
„Paprastos higienos praktikos, tokios kaip rankų plovimas, reikalingos, kad apsaugotume ir pūkuotus draugus, ir mus pačius – mūsų šunys yra šeima, tačiau net ir sveikiausias šuniukas gali nešioti salmonelių“, – sakė tyrimo bendraautorė Nkuchia M'ikanatha.
„Turime gerbti ilgalaikę salmonelių grėsmę ir išlikti budrūs, kad užkirstume kelią jos plitimui mūsų šeimose“, – skelbia tyrimo bendraautorė.
Parengta pagal dailymail.co.uk.
ŠuoŠunyssalmonelės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.