Ištikus ekstremalioms situacijoms Lietuvoje – nežinia dėl augintinių: kreipiasi į atsakingas tarnybas

2025 m. sausio 16 d. 15:45
Dažnėjančios ir vis didesnį poveikį darančios stichinės bei ekstremalios nelaimės pasaulyje primena, kad pasiruošimas tokiems įvykiams yra neatsiejamas nuo visapusiškos visuomenės ir aplinkos saugos.
Daugiau nuotraukų (4)
VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ (GGI) vadovė Beatričė Vaitiekūnaitė kreipėsi į Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamentą, Nacionalinį krizių valdymo centrą, Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą ir Aplinkos ministeriją dėl informacijos apie gyvūnus įtraukimo į ekstremalių situacijų gaires ir pranešimus.
„Šį kreipimąsi į Jus inspiravo JAV Kalifornijos valstijoje vykstantis gaisras, kuris parodė, kaip svarbu ne tik gelbėti žmones, bet ir pasirūpinti gyvūnais – neatskiriama mūsų gyvenimo dalimi.
Sekdami informaciją pamatėme, kaip gelbėjimo tarnybos JAV integruoja gyvūnų apsaugą į ekstremalių situacijų valdymą. JAV gelbėjimo tarnybos, siunčiančios įspėjamuosius pranešimus, skatina žmones rūpintis ne tik savimi ar artimaisiais, bet ir gyvūnais. Evakuacijos rekomendacijose gyvūnai įtraukiami tarp pirmųjų prioritetų.
Deja, Lietuvoje siunčiamuose įspėjamuosiuose pranešimuose apie gyvūnus neužsimenama. Portale www.lt72.lt pateikta informacija apie pasiruošimą ekstremalioms situacijoms gyvūnų atžvilgiu yra labai fragmentiška ir neakcentuojama“, – tvirtina GGI vadovė.
Kodėl svarbu įtraukti informaciją apie gyvūnus:
Gyvūnų gerovė politika. Nuo nepriklausomybės pradžios tikime, kad valstybės vienas prioritetų yra gyvūnų gerovė. Kartu su NVO ji kelia visuomenės sąmoningumą dėl empatijos gyvūnams, tačiau vis dar apstu asmenų, kuriems gyvūnas yra tiesiog daiktas. Gyvūnų nepriežiūra gali turėti rimtų ilgalaikių pasekmių: didinti gyvūnų kančias, prieštarauti gyvūnų gerovės principams ir sukelti valstybei papildomų problemų ateityje.
Benamiai gyvūnai kelia pavojų. Ukrainos karo patirtis atskleidė, kad benamiai gyvūnai greitai veisiasi, sulaukėja ir tampa pavojingi visuomenei bei kitiems gyvūnams. Sulaukėję gyvūnai gali platinti ligas, pavojingas žmonių sveikatai, o jų populiacijos kontrolė reikalauja daug finansinių resursų.
Pasiruošimas užtikrina efektyvumą. Aiškios gairės dėl gyvūnų parengimo nelaimėms sumažintų stresą, užtikrintų sklandų veiksmų planavimą ir padėtų efektyviau valdyti ekstremalias situacijas.
Siūlymai:
● Įtraukti informaciją apie gyvūnus į oficialius pranešimus. Pvz. siunčiant pranešimus apie šalčius, stiprų vėją ar smarkų lietų, priminti gyventojams, kad privalo apsaugoti ne tik save, savo turtą, bet ir gyvūnus, kuriuos augina, ypač lauke, pririštus prie būdų, uždarytus voljeruose.
● Papildyti portalą www.lt72.lt. Portale turėtų atsirasti detalesnės rekomendacijos apie gyvūnų paruošimą ekstremalioms situacijoms. Tai galėtų būti vadovas, nurodantis, kaip sukurti gyvūnų evakuacijos krepšelį ar pasiruošti ilgesniam jų priežiūros laikotarpiui.
● Parengti gaires dėl „gyvūnų evakuacijos krepšelio“. Šiame krepšelyje turėtų būti nurodoma, kokie daiktai yra būtini (maistas, vanduo, vaistai, dokumentai ir pan.), siekiant užtikrinti gyvūnų saugumą nelaimės metu.
● Informuoti žiniasklaidos priemones ir atsakingas institucijas, kad ekstremalių situacijų atvejais būtų teikiama informacija ir apie gyvūnus.
„Dėkojame už jūsų dėmesį ir darbą visuomenės saugumo srityje. Tikime, kad rasite būdų įtraukti gyvūnų gerovės aspektus į ekstremalių situacijų gaires. Esame pasiruošę bendradarbiauti ir prisidėti prie šio tikslo įgyvendinimo“, – skelbė B. Vaitiekūnaitė.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.