Kontroliuokite augintinių maistą
Švenčių metu maistu mėgaujasi ne tik žmonės, bet ir gyvūnai! Šventiškai atrodantys šunų ir kačių skanukai, gyvūnams skirti advento kalendoriai, o gal ir vienas kitas kąsnelis slapčia nugvelbtas nuo stalo? Diskusija apie maistą nuo stalo augintiniuitampa dar dažnesnė tema šventiniu laikotarpiu. Kaipgi yra iš tiesų? Ar mūsų augintiniai irgi turėtų pasimėgauti šventiniais gardėsiais?„Begemoto“ veterinarijos klinikos gydytojų atsakymas – griežtas ne.
Šventės puikus metas parodyti meilę augintiniams edukuojant save apie teisingą gyvūnų mitybą.
Žmonių maistą ir papildus gyvūnų virškinimo sistema priima skirtingai. Įprastas rytinis avokadas gali būti mirtinas naminei papūgai, o svogūnas mylimam žiurkėnui. Iš pirmo žvilgsnio nekaltas skanus kąsnelis nuo stalo gali būti mirtinas keturkojui.
„Begemoto“ veterinarijos klinikos gydytojai pateikia sąrašą produktų, kurie ypač pavojingi gyvūnams ir būna itin populiarūs šventinio laikotarpio metu:
- Juodasis šokoladas. Sukelia vėmimą, viduriavimą, širdies ritmo sutrikimus. Juodojo šokolado, didesnės dozės yra mirtinos. Teobrominas, esantis šokolade, ypač pavojingas šunims. Jų organizme ši medžiaga skaidoma labai lėtai ir yra linkusi kauptis. Tad poveikis gali būti stebimas ne tik iš karto, bet pasiekus lemiamą ribą.
- Vynuogės ir razinos sukelia ūminį inkstų nepakankamumą šunims. Net vieno kauliuko suėdimas gali būti labai pavojingas jautresniam šuniui. Viduriavimas, letargija ir vangumas – pirminiai simptomai. Vėlesnėse stadijose numatomas ilgas ir kantrus gydymas, kuris gali pareikalauti ne tik papildų inkstams, bet ir dializės.
- Svogūnai ir česnakai. Svogūninių šeimos augalai toksiški gyvūnams ir gali sukelti anemiją žalodami raudonuosius kraujo kūnelius. Dėl sumažėjusio deguonies kiekio greičiausiai pastebimas dusulys ir apsunkintas kvėpavimas.
- Riešutai sukelia virškinimo problemas, omakadamijų riešutai –sukelia raumenų silpnumą, vėmimą, drebulį. Taip pat riešutuose, ypač graikiniuose, randamas pelėsis sukelia traukulius katėms.
- Alkoholis. Šį šventinį gėrimą gyvūnai toleruoja daug prasčiau nei žmogus. Jis gali sukelti vėmimą, viduriavimą, kvėpavimo slopinimą ar net komą. Etanolis gyvūnų organizme absorbuojasi vos per 30 minučių, todėl poveikis bus matomas iškart.
- Dirbtiniai saldikliai (ksilitolis) – randamas saldainiuose.Labai greitai sumažina cukraus kiekį kraujyje ir sukelia traukulius, kepenų nepakankamumą. Ilgesnį laiką hipoglikemijos ištiktiems gyvūnams pasireiškia gyvybiškai svarbių organų pažeidimai.
- Kaulai ir riebalai. Virti kaulai gali skilti ir sukelti virškinamojo trakto pažeidimą – pradurti žarnas. Didesni kaulai ir juose esantys mineralai gali sukelti vidurių užkietėjimą.Per didelis riebalų kiekis gali sukelti kasos uždegimą (pankreatitą) ir kasa gali pradėti žaloti savo audinius. Ypač didelis riebalų kiekis randamas kepiniuose, pieno produktuose ir rūkytoje ar vytintoje mėsoje.
Maisto likučiai taip pat neturėtų pasilikti ant stalo ir skatinti netinkamą augintinių elgesį. Net ir pavyzdingiausi augintiniai nematant šeimininkui gali paskanauti šventiniais patiekalais savarankiškai.
Griežtai vengti žmonių vaistų be veterinarijos gydytojo leidimo
Žmonių vaistai taip pat kaip ir netinkamas maistas gali turėti itin toksinį poveikį augintiniams. Kiekvienas gyvūnas yra individualus ir net jei kaimyno šuo puikiai reaguoja į Smecta Jūsų augintinis nuo neįprastų preparatų gali pasijusti dar blogiau. O tam tikri vaistai nuo skausmo, pavyzdžiui ibuprofenas, paracetamolispažeidžia kepenis, inkstus, sukelia vidinį kraujavimą ir garantuoja skubų vizitą pas veterinarijos gydytoją. Gyvūnams žmonių vaistus galima skirti tik su veterinaro išrašu, kuris nurodo tikslią veikliosios medžiagos dozę pagal augintinio svorį ir remiasi kaskados principu.
Sukurkite saugią aplinką augintiniui
Dirbtinio sniego ar blizgučių prisilaižymas augintiniui sukelia rimtus apsinuodijimus. Kalėdinė gėlė dar vadinama „Kalėdų žvaigžde“ – Puansetija ypač nuodinga katėms. Nedidelis lapų suvartojimas sukelia vėmimą, viduriavimą ir letargiją.
Sukandžiotos dekoracijos – potencialus svetimkūnis virškinamajame trakte. Praryti plastikiniai kaspinai patekę į virškinamąjį traktą gali veikti kaip pjūklo mechanizmas ir žaloti žarnyno sienelę. Tai sukelia ne tik mechaninę žalą, bet ir greitą nekrozę. Ištikus šiai situacijai apsieiti be skubios chirurginės intervencijos – neįmanoma.
Stiklinių žaisliukų duženos = traumuotos pėdutės. Todėl eglutės žaisliukai turėtų būti pakabinti aukštai – katėms ir šunims nepasiekiamoje vietoje. O eglutės stove esantis vanduo, taip pat neturėtų būti pasiekiamas augintiniams. Jame kaupiasi chemikalai, padedantys augalui ilgiau išsilaikyti šviežiam, tačiau gyvūnams tai yra toksinės medžiagos.
Tai tik patys populiariausi daiktai pasitaikantys švenčių metu. Toksiškų ir pavojingų medžiagų gyvūnams gali pasitaikyti daug daugiau priklausomai nuo Jūsų šeimos įpročių ir pomėgių.
Edukuokite ne tik save, bet ir aplinkinius
Švenčių metu Jūsų augintiniais džiaugiasi daugiau žmonių nei įprastai. Tačiau tik Jūs esate savo augintinio šeimininkas ir nustatote ribas kas keturkojui leidžiama ir kas ne. Svarbu savo nuomonę iškomunikuoti aiškiai tarp žmonių, kurie turės kontaktą su Jūsų augintiniu. Niekas nenorės prisiimti atsakomybės už gyvūno gyvybę ir šventinį skubios veterinarinės pagalbos čekį. Mylimi augintiniai turėtų gauti TIK jiems skirtą maistą,skanėstus ir šventinis laikotarpis nėra išimtis. Pats saugiausias variantas augintiniams – įprasti skanukai, kurie yra patikrinti ekspertų.
Ką daryti, jei gyvūnas visgi paragavo netinkamo maisto, vaistų ar dekoracijų?
Jei augintinis paragavo netinkamo maisto, vaistų ar dekoracijų, svarbu greitai reaguoti. Pirmiausia stebėkite gyvūno būklę. Jei jis suvalgytą maistą išvėmė, situacija geresnė, tačiau jei vemia kelis kartus, pasirodo kraujas ar gyvūnas tampa vangus, būtina nedelsiant kreiptis į veterinarą. Pavojingos būklės požymiai – dusimas, kraujavimas, neprasituštinimas ilgiau nei dieną. Kad išvengtumėte rimtų pasekmių, šventiniu laikotarpiu kreipkitės į veterinarijos kliniką „Begemotas“, , įsikūriusią Vilniuje, Aukštaičių g. 5. Patyrę specialistai suteiks skubią pagalbą, kad jūsų augintinis išliktų sveikas ir šventės būtų džiaugsmingos. Mylimas gyvūnas – sveikas gyvūnas!