Šunys, dažnai vadinami „geriausiu žmogaus draugu“, yra žinomi kaip ištikimi ir meilūs kompanionai.
Tuo tarpu katės garsėja kaip nuošalesnės, tačiau šis tyrimas įrodo, kad kačių elgesys gali būti susijęs su jų šeimininkų asmenybe.
Tyrime, kurį atliko Notingemo Trento universitetas ir Linkolno universitetas, apklausta daugiau kaip 3 000 kačių savininkų visoje Jungtinėje Karalystėje.
Dalyviai užpildė išsamų klausimyną apie savo gyvenimą ir augintinius, kad sužinotų, kaip jų asmenybė gali paveikti kačių elgesį.
„Tyrimo dalyviai turėjo būti ne jaunesni kaip 18 metų ir gyventi su savo katėmis ne mažiau kaip šešis mėnesius.
Tų, kurie turėjo daugiau nei vieną katę, buvo paprašyta sutelkti dėmesį į tą, kurią jie geriausiai pažįsta“, – priduriama straipsnyje.
Tyrimo metu pirmiausia buvo įvertinta kačių sveikata, gerovė ir gyvenimo būdas, o tik po to nustatytas jų elgesio, savininkų demografinių duomenų ir savybių ryšys.
„Įdomu tai, kad savininkai, pasižymintys aukštu neurotiškumo lygiu, nurodė daugiau savo kačių elgesio problemų.
Šios katės dažniau turėjo antsvorio, buvo baikščios, stresuotos ir agresyvios. Tai rodo ryšį tarp šeimininkų emocinio stabilumo ir jų augintinių savijautos“, – pažymima leidinyje.
Tuo pat metu savininkai, kurių aukštas sutarimo balas, turėjo kačių, kurios pasižymėjo pozityvesniu elgesiu. Šios katės paprastai buvo normalaus svorio, mažiau agresyvios ir geresnės sveikatos.
Be to, savininkai, kurių atvirumo balai buvo aukšti, turėjo mažiau atsainių ir agresyvių kačių. Be to, tokiems gyvūnams buvo leidžiama laisvai vaikščioti gryname ore.
Savo ruožtu sąžiningų šeimininkų katės buvo draugiškesnės, mažiau nerimavo ir dažniau būdavo namuose.
„Šis tyrimas pabrėžia didelę šeimininkų asmenybės įtaką jų augintinių elgesiui.
Katės įvairiais būdais atspindi savo šeimininkų savybes, tiek teigiamus, tiek neigiamus jų asmenybės aspektus.
Suprasdami šią dinamiką, kačių savininkai gali sukurti geresnę aplinką savo augintiniams, taip prisidėdami prie sveiko ir laimingo gyvenimo“, – rašoma straipsnio išvadose.