Gastropeksijos būtinybė didelių veislių šunims: kas tai?

2024 m. lapkričio 18 d. 09:00
Didelių veislių šunų šeimininkai dažnai susiduria su įvairiais sveikatos iššūkiais, o vienas iš pavojingiausių sutrikimų – skrandžio apsivertimas (užsisukimas) arba dilatacija. Tai gyvybei pavojinga būklė, kuri gali ištikti netikėtai ir reikalauti skubios veterinarinės pagalbos. Norint sumažinti šio pavojingo sindromo riziką, vis daugiau šeimininkų pasirenka prevencinę procedūrą – gastropeksiją. Šiame straipsnyje paaiškinsime, kas yra gastropeksija, kodėl ji ypač aktuali didelių veislių šunims, bei kodėl verta apsilankyti veterinarijos klinikoje „Begemotas“ Vilniuje, kur patyrę specialistai pasirūpins jūsų augintinio sveikata.
Daugiau nuotraukų (12)
Kas yra gastropeksija?
Gastropeksija – tai chirurginė procedūra, kurios metu šuns skrandis pritvirtinamas prie pilvo sienelės. Ši procedūra siekiama užkirsti kelią skrandžio užsisukimui, kitaip vadinamam skrandžio dilatacija. Šio sutrikimo metu skrandis apsiverčia ir įkalina savyje orą bei užspaudžia kraujagysles, dėl ko sutrinka kraujotaka, o tai gali sukelti stiprų skausmą, audinių pažeidimus ir net gyvybei pavojingą šoko būseną. Negydant skrandžio užsisukimo laiku, šuns būklė gali greitai pablogėti, o tai gali baigtis net mirtimi.
Gastropeksija ne tik apsaugo šunį nuo šio pavojingo sindromo, bet ir padeda šeimininkui jaustis ramiau, žinant, kad jų keturkojis draugas yra apsaugotas nuo tokio staigaus sveikatos pablogėjimo.
Kodėl gastropeksija svarbi didelių veislių šunims?
Didelių veislių šunys – tokie kaip vokiečių aviganiai, dogai, senbernarai, niūfaundlendai ar vokiečių bokseriai ir kitos gigantiškos veislės – yra ypač jautrūs skrandžio apsivertimui dėl jų anatominių savybių. Šių šunų krūtinės ląstos forma ir didelis skrandžio tūris lemia, kad jų skrandis yra judresnis, todėl apsivertimo tikimybė didesnė. Taip pat kai kurių didelių šunų virškinimo sistema yra lėtesnė, o tai gali papildomai skatinti skrandžio perpildymą oru ir maistu.
Tokie veiksniai kaip greitas maisto rijimas, didelės maisto porcijos, intensyvus fizinis aktyvumas po valgio taip pat gali didinti skrandžio užsisukimo riziką. Atsakingi didelių veislių šunų šeimininkai turėtų apsvarstyti gastropeksiją kaip prevencinę priemonę, nes skrandžio apsivertimas gali įvykti bet kada, o dažnai šeimininkai nepastebi pradinių simptomų arba negali pakankamai greitai reaguoti.
Kokiems šunims rekomenduojama atlikti gastropeksiją? Nors gastropeksija labiausiai rekomenduojama didelių veislių šunims, kurie yra anatomiškai linkę į skrandžio apsivertimą, kai kurios vidutinės veislės taip pat gali patirti šią būklę. Štai kelios veislės, kurioms ši procedūra yra ypač svarbi:
1. Vokiečių aviganiai bei bokseriai – stiprūs ir aktyvūs šunys, kuriems reikalinga ypatinga priežiūra dėl didelio polinkio.
2. Dogai – viena iš dažniausiai su skrandžio užsisukimais susiduriančių veislių, dėl ilgos ir siauros krūtinės formos.
3. Senbernarai – šios veislės šunys dėl savo masyvumo ir anatomijos taip pat patenka į rizikos grupę.
4. Niūfaundlendai – dideli ir masyvūs šunys, kurie dažnai turi lėtą virškinimą.
5. Airijos vilkogaudžiai, labradorai ir auksaspalviai retriveriai – taip pat gali būti jautrūs šiai būklei, ypač jei turi genetinį polinkį.
Profesionali gastropeksijos procedūra Vilniuje
Gastropeksija yra specializuota procedūra, kurią turėtų atlikti patyrę specialistai, suprantantys šunų virškinimo sistemos ypatumus. Vilniuje esanti veterinarijos klinika „Begemotas“ jau ne vienerius metus specializuojasi gastroenterologijoje ir gastropeksijos procedūrose. Šios klinikos specialistai turi ilgametę patirtį ir nuolat tobulina savo įgūdžius, kad galėtų užtikrinti aukščiausios kokybės priežiūrą.
Veterinarijos klinikoje „Begemotas“ dirba specialistų komanda, kuri ne tik atlieka gastropeksiją, bet ir skiria ypatingą dėmesį pooperacinei priežiūrai bei konsultuoja šeimininkus, kaip tinkamai rūpintis savo augintiniu po procedūros. Klinikos vet. gydytojai supranta, kad kiekvienas atvejis yra unikalus, todėl kiekvienam pacientui suteikiamas individualus dėmesys bei gydymo planas.
Gastropeksija šunims atliekama naudojant laparoskopiją ir inhaliacinę nejautrą, siekiant sumažinti pooperacines komplikacijas. Laparoskopija leidžia atlikti itin mažus pjūvius, todėl sumažėja infekcijų rizika, o gijimas vyksta greičiau. Inhaliacinė nejautra užtikrina saugesnį anestezijos valdymą ir leidžia augintiniui lengviau atsigauti po operacijos.
Vetklinika taip pat siūlo išsamias konsultacijas prieš priimant sprendimą dėl gastropeksijos. Konsultacijų metu specialistai įvertina šuns sveikatos būklę, jo veislę, amžių, gyvenimo būdą ir kitus faktorius, galinčius turėti įtakos sprendimui atlikti procedūrą. Taip užtikrinama, kad kiekvienas sprendimas būtų pagrįstas ir priimtas atsakingai.
Kodėl svarbu pasirūpinti šuns sveikata iš anksto?
Skrandžio užsisukimas – tai būklė, kurios niekada negalima prognozuoti iš anksto. Jis gali įvykti staiga, netgi po daugelio metų, kai atrodė, kad šuns sveikata puiki. Todėl atsakingi šeimininkai turėtų apsvarstyti gastropeksijos procedūrą kaip prevencinį sprendimą, ypač jei šuo priklauso rizikos grupei.
Šunų skrandžio užsisukimas arba dilatacija yra gyvybei pavojinga būklė, kai skrandis perpildomas dujomis, išsiplečia ir apsisuka, blokuodamas kraujotaką. Ši būklė dažniausiai ištinka didelių veislių šunis ir reikalauja skubios veterinarinės pagalbos. Pirmieji simptomai – intensyvus nerimas, dažnas bėgiojimas, šuns bandymas vemti, bet nesėkmingai, išsipūtęs pilvas, greitas, sunkus kvėpavimas ir silpnumas. Jei skrandis užsisuka, suspaudžiamos svarbios kraujagyslės, sutrinka vidaus organų aprūpinimas krauju, o tai gali sukelti šoką ir gyvybei pavojingas komplikacijas, įskaitant audinių pažeidimus ir net mirtį. Skrandžio užsisukimo pasekmės vystosi greitai – jei per kelias valandas šuniui nesuteikiama pagalba, būklė gali tapti nebepagerinama ir augintinis gali nugaišti. Dėl šios priežasties būtina skubiai kreiptis į veterinarą pastebėjus bet kokius įspėjamuosius simptomus.
Kaip pasiruošti gastropeksijai ir ką svarbu žinoti?
Gastropeksijos procedūra paprastai atliekama jauniems šunims, dažnai tuo pačiu metu, kai atliekama kastracija ar sterilizacija. Tačiau, jei šuo yra vyresnis ar turi padidintą riziką dėl skrandžio užsisukimo galimybės, procedūrą galima atlikti ir bet kuriame amžiuje.
Šeimininkams svarbu žinoti, kad po gastropeksijos šuo turi būti prižiūrimas pagal gydytojų rekomendacijas. Paprastai reikės apriboti fizinį aktyvumą pooperaciniu laikotarpiu, laikytis tinkamos mitybos ir reguliariai stebėti šuns būklę, kad būtų galima pastebėti bet kokius neįprastus simptomus.
Veterinarijos klinika „Begemotas“ kviečia visus didelių veislių šunų šeimininkus rūpintis savo augintinių sveikata ir apsvarstyti gastropeksijos procedūrą. Apsilankykite veterinarijos klinikoje, kad gautumėte profesionalią ir rūpestingą priežiūrą savo šuniui. Klinikos specialistai pasiruošę suteikti jums visą reikiamą informaciją, atsakyti į klausimus bei padėti priimti geriausią sprendimą dėl jūsų augintinio sveikatos. Neatidėliokite ir pasirūpinkite savo keturkojo draugo gerove – skambinkite, rašykite arba užsiregistruokite konsultacijai internetu jau šiandien.
Gastropeksija yra protinga investicija į šuns sveikatą ir jūsų ramybę, užtikrinanti, kad augintinis bus apsaugotas nuo vieno iš pavojingiausių didelių šunų sveikatos sutrikimų.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.