Lietuvos neregiai kreipėsi į valdžią: prašo ištesėti duotus pažadus ir šunį vedlį paversti realybe

2024 m. spalio 3 d. 13:34
Ketvirtadienį Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjunga (LASS) surengė eiseną nuo Vilniaus Katedros aikštės iki pat šalies Vyriausybės durų, kur įteikė politikams kreipimąsi. Juo raginama šunį vedlį įtraukti į techninių pagalbos priemonių aprašą, skirtą regos negalią turintiems asmenims. Anot LASS prezidento Pauliaus Kalvelio, metas įgyvendinti šiuos svarbius pokyčius, kurių buvo laukta daugiau nei metus, skelbia LASS pranešime spaudai.
Daugiau nuotraukų (29)
„Šiandien sulaukėme nemažai palaikymo, kuris rodo, kad ne tik mums, bet ir nemažai visuomenės daliai rūpi svarbių pokyčių įgyvendinimas, kuris jau kitose Europos Sąjungos šalyse praktikuojamas ne vienerius metus. Netgi 2 iš 3 regos negalią turinčių žmonių Lietuvoje neišeina iš namų be artimųjų ir kitų asmenų pagalbos. Deja, bet mūsų šalies valdininkai ne tik neatkreipia į visą tai dėmesio, bet ir ignoruoja mūsų prašymus šunį vedlį paversti realybe, kad aklųjų ir silpnaregių kasdienybė būtų lengvesnė ir visavertiškesnė“, – dalijasi LASS prezidentas.
Pro pirštus žiūrėti daugiau negalima
P. Kalvelio teigimu, tai pagrindžia politikų duotų pažadų neįgyvendinimas, į kuriuos žiūrėti pro pirštus daugiau negalima: „Vis tik praėjo daugiau nei metai, kuomet kreipėmės į šalies valdžią ir laukėme, kol mums duoti pažadai, dėl šuns vedlio įgalinimo Lietuvoje, bus pradėti vykdyti. Tačiau šiandien ne valdininkai, o mes patys ėmėmės veiksmų – sutelkėme visuomenės gretas ir stengėmės, jog jos poreikiai ir balsas būtų išgirsti dar kartą pabrėžiant šuns vedlio svarbą žmonėms su regos negalia. Juk tai padėtų saugiau jaustis ne tik akliesiems, bet ir aplinkiniams, kurių nekliudytumėme su dabar esančia vienintele pagrindine pagalbine priemone – baltąja lazdele“.
Vien baltoji lazdelė nepadeda aktyviai įsitraukti į visuomeninį gyvenimą
Jau ilgus metus Lietuvoje pagrindinė priemonė, įtraukta į techninių pagalbos priemonių aprašą – baltoji lazdelė. Tačiau, kaip pabrėžia P. Kalvelis, ji ne tik nepadeda aptikti kliūčių galvos lygyje, bet ir neleidžia aktyviai įsitraukti į socialinį gyvenimą.
„Šiuo metu esanti pagrindinė pagalbinė priemonė gyventojams su regos negalia – baltoji lazdelė – neužtikrina visų galimybių saugiai judėti ir aktyviai įsitraukti į visuomeninį gyvenimą. Turime pradėti kalbėti apie aktyvesnį valstybės įsitraukimą mažinant socialinę atskirtį ir plečiant techninių pagalbos priemonių aprašą, į jį įtraukiant ir šunį vedlį, kaip būtinybę regos negalią turinčiam žmogui“, – rašoma LASS kreipimesi į LR Vyriausybę.
LASS prezidentas priduria, kad šuo vedlys, priešingai negu baltoji lazdelė, suteiktų tiek fizinio, tiek psichologinio saugumo jausmą: „Specialiai paruošti keturkojai yra išmokomi atlikti daugybę šeimininko komandų bei pagelbėja įvairiausiose situacijose. O svarbiausia, padeda gyventi visavertį gyvenimą ir įsitraukti į visuomenines veiklas, dirbti, aktyviai leisti laisvalaikį.“
Taip pat LASS pateikdama kreipimąsi šalies Vyriausybei akcentavo, jog šuo vedlys – nepamainoma pagalbos neregiams priemonė, su kuria kasdieninis gyvenimas taptų lengvesnis ir visavertiškesnis.
„Šuo vedlys padeda rasti perėjas ir šviesoforus, saugiai kirsti gatvę, apeiti kliūtis, rasti įėjimus į pastatus, laiptines, liftus, nukreipti į laisvą vietą viešajame transporte, randa vietą koncertuose, spektakliuose, varžybose bei kituose renginiuose, padeda saugiai bei patogiai nuvykti į darbą bei orientuotis aplinkoje, taip pat kitose uždarose ar atvirose erdvėse“, – dėstoma LASS kreipimesi LR Vyriausybei.
Keliasdešimt neregių laukia šuns vedlio
LASS prezidentas pabrėžia, kad visavertiškesnio gyvenimo, kurį suteiktų šuo vedlys, laukia net kelios dešimtys žmonių Lietuvoje su regos negalia. Taip pat P. Kalvelis tikisi, jog šįsyk šalies valdininkai imsis sprendimų dėl šuns vedlio rengimo rėmimo Lietuvoje ir neatidėlios dar metams.
„LASS kreipiasi į šalies Vyriausybę kviesdama keisti požiūrį Lietuvoje prisidedant prie pokyčių mūsų valstybėje, užtikrinant visiems savo piliečiams galimybes visaverčiam gyvenimui. Raginame šalies politikus įsiklausyti į argumentus dėl šuns vedlio būtinybės bei svarbos regos negalią turintiems gyventojams ir pokyčių neatidėlioti, kad jų nereikėtų laukti dar ne vienerius metus“, – pabrėžia P. Kalvelis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.