Ūsai – tai ilgi ir standūs plaukai, esantys virš viršutinės lūpos ir ant skruostų. Tokius pat katės turi ir virš akių, taip pat ant kojų tarp pirštų ir ant uodegos.
Vibrizmai yra lytėjimo organas, į juos eina nervų galūnėlės: jos perduoda impulsus iš išorinio pasaulio. Ant gyvūnų snukio ir kūno esantys ūsai yra tokie jautrūs, kad sugauna net menkiausius virpesius. Pavyzdžiui, ant letenų esančios vibrizacijos padeda pajusti menkiausius paviršiaus, ant kurio yra gyvūnas, virpesius.
Ūsai siunčia signalus į gyvūno smegenis ir padeda jam atpažinti pavojų. Gauta informacija regos ir klausos pagalba sudaro išsamų aplinkinio pasaulio vaizdą. Nuo to priklauso gyvūno veiksmai ir elgesys. Ant antakių esantys vibrionai padeda apsaugoti akis nuo sužalojimų: artėjant pavojui katė gali atsimerkti ir užmerkti akių vokus.
Būtent toks itin jautrus organas kaip ūsai suteikia katėms ir katinams gebėjimą orientuotis tamsoje. Šie gyvūnai iš prigimties yra plėšrūnai, todėl medžioklės metu ūsai padeda jiems analizuoti potencialaus grobio judėjimą dėl oro srovių fiksavimo.
Pagal katės ūsus galima suprasti, ką ji jaučia: jei ji išsigandusi, ūsai prispausti prie skruostų, jei susidomėjusi – išskleisti.
Jokiu būdu negalima kirpti kačių ir katinų ūsų, nes tai gali sukelti gyvūno dezorientaciją erdvėje. Ūsai gali periodiškai iškristi. Tačiau jei juos pakeičia nauji, tai normalu, o jei nauji neauga, o gyvūnas viską praranda ir netenka ūsų, būtina kreiptis į veterinarijos gydytoją.