Lietuvoje veikia vienintelis šunų ir kačių kraujo bankas kuris atlieka visus su kraujo surinkimu, apdorojimu ir saugojimu susijusius darbus. Šis kraujo bankas yra Vilniuje, Lazdynų gyvūnų ligoninėje. Kaip veikia šis kraujo bankas ir kokie iššūkiai kyla siekiant užtikrinti pakankamą kraujo kiekį atskleidė DR.VET kraujo banko vadovė, veterinarijos gydytoja Kristina Raulinaite.
Gyvūnų kraujo bankai veikia panašiai kaip ir žmonių. Kraujo surinkimas, apdorojimas, sandėliavimas ir panaudojimas vyksta pagal griežtus standartus. Procesas apima kruopštų gyvūnų sveikatos patikrinimą prieš donorystę, užtikrinant, kad donoro kraujas būtų saugus ir tinkamas naudoti.
Prieš priimant gyvūną kaip kraujo donorą, atliekama išsami ir jo paties sveikatos patikra. Gyvūnai turi atitikti ir tam tikrus kriterijus, pavyzdžiui svorio ir amžiaus reikalavimus.
Donorais gali tapti klinikškai sveiki, 1–8 metų amžiaus, normalaus sudėjimo šunys, sveriantys nuo 18 kg, arba mažiau, įvertinant individualius atvejus. Katės gali būti donorėmis nepriklausomai nuo jų kūno svorio. Donorai turi būti vakcinuoti, reguliariai nukirminti ir nublusinti, nesirgę babezioze ir neturėję kraujo perpylimų. Jie taip pat turi būti gero temperamento ir gebėti ramiai pagulėti apie 5–10 minučių.
Surinkimo procesas yra atliekamas steriliomis sąlygomis, naudojant specialiai tam pritaikytą įrangą. Kraujo paėmimo metu nuolat stebima donoro sveikatos būklė, taip užtikrinant, kad procesas būtų saugus tiek donorui, tiek personalui.
Donorystės procedūros metu kraujas yra surenkamas iš donoro, tuomet – apdorojamas bei saugojamas, kol atsiranda poreikis jo panaudojimui, arba nustatytą saugojimo laiką.
Situacija kritinė
Lietuvoje gyvūnų kraujo donorystė nėra plačiai žinoma, todėl daliai žmonių dar gali būti sunku suprasti šios iniciatyvos svarbą. Kraujo poreikis ypač išauga šiltuoju sezonu, kai padidėja traumų ir erkių sukeltų ligų atvejų, tačiau šiuo metu donorų įsitraukimas nėra pakankamas.
„Donorų rasti yra labai sudėtinga. Žmonėms sunku suprasti, kiek daug gali išgelbėti gyvybių“, – sako DR.VET kraujo banko vadovė.
Pasak K. Raulinaitės, pasauliniu mastu yra daugybė gerų gyvūnų kraujo donorystės pavyzdžių. Šalyse, kuriose ši procedūra yra populiaresnė ir plačiai palaikoma gyvūnų savininkų bendruomenės, augintinių išgelbėjama daug daugiau.
„Gyvūnų kraujo bankai tiek Europoje, tiek Amerikoje veikia kuo puikiausiai ir vienas gyvūnas per keletą metų gali išgelbėti daugybę kitų gyvūnų gyvybių“, – teigia ji.
Pasak specialistės, Lietuvoje kraujo trūkumas yra itin didelis, o poreikis nuolat auga.
„Situacija yra kritinė ir kiekvienas donoras gali turėti didžiulę įtaką gelbstint gyvybes. Kraujo trūkumas gali lemti atšauktas planines operacijas gydant gyvūnus, kurie patiria rimtų traumų ar serga sunkiomis ligomis, todėl donorystė yra gyvybiškai svarbi. Iš esmės donoro kraujas pas mus neužsibūna nei pusdienį“, – teigė ji.
Kraujo banko vadovės teigimu, tapti kraujo donoru yra labai paprasta ir prasminga. Donorystė suteikia ne tik galimybę padėti kitiems gyvūnams, bet ir užtikrina, kad jūsų augintinio sveikata prieš procedūrą bus nuodugniai ištirta.
„Apart pagrindinio dalyko – išgelbėtos gyvybės – donorai gauna labai išsamią apžiūrą ir profilaktinius tyrimus, papildus kraujodarai, skanėstus. Jei pačiam donorui kada nors prireiktų kraujo, ši procedūra būtų atliekama nemokamai“, – aiškina K. Raulinaitė.
Išsaugota gyvybė
Visai neseniai DR.VET „Lazdynų gyvūnų ligoninėje“ 5 metų mišrūnei šunytei Belai sėkmingai buvo atliktas kraujo perpylimas, išgelbėjęs jos gyvybę.
Belos šeimininkė į ligoninę kreipėsi dėl gyvūnui staiga pasireiškusio vangumo, vėmimo, apetito praradimo.
„Lazdynų gyvūnų ligoninėje“ atlikus išsamius tyrimus, Belai buvo diagnozuota erkių pernešama liga – babeziozė, lydima raudonųjų kraujo kūnelių suardymo. Atsižvelgiant į Belos būklę ir tyrimų rezultatus, gyvūnui buvo indikuotinas kraujo perpylimas.
Belai buvo atliktas tyrimas, išsiaiškinant jos kraujo grupę, parinktas tos pačios kraujo grupės kraujas, saugomas DR.VET Kraujo banke, atliktas perpylimas.
Kraujo perpylimo metu Belą nuolat prižiūrėjo ligoninės komanda ir nepaliaujamai vertino jos gyvybinius parametrus. Ligoninėje Bela praleido keletą dienų, o po kraujo perpylimo Bela netrukus tapo žvalesnė, aktyvesnė. Pakartotas gyvūno būklės įvertinimas patvirtino pagerėjusią jos būklę.
Po dviejų dienų Bela sėkmingai išleista namo ir šiuo metu yra visiškai pasveikusi bei džiaugiasi šiltais orais.
Prisidėti gali visi
Gyvūnų kraujo bankas atlieka itin svarbų vaidmenį gelbėjant keturkojų gyvybes, tačiau jų veiklą stabdo donorų trūkumas.
Visi gyvūnų mylėtojai kviečiami tapti kraujo donorais ir prisidėti prie šios kilnios misijos. Vienas donoras gali išgelbėti daugybę gyvybių, o mylimas augintinis suteiks ne tik pagalbą kitiems, bet ir gaus naudą pačiam sau.