Egzema šunims: kas tai yra ir kaip padėti savo augintiniui?

2024 m. gegužės 30 d. 09:00
Egzema – tai odos liga, kuri ne tik paveikia žmones, bet ir mūsų keturkojus draugus – šunis. Tai yra būklė, kuri gali sukelti didelį diskomfortą ir skausmą jūsų augintiniui, todėl svarbu atpažinti jos simptomus ir žinoti, kaip tinkamai ją gydyti. Begemoto veterinarijos klinikos gydytojai supažindins su šunų egzemos priežastimis, simptomais ir galimais gydymo būdais.
Daugiau nuotraukų (10)
Kas yra šunų egzema ir kokios egzmemos pagrindinės priežastys?
Egzema, dar vadinama atopiniu dermatitu, yra šunų odos liga, kuriai būdingas odos uždegimas, niežulys ir išbėrimai, kailio išplikimas, odos pūliavimas. Šunims egzema gali pasireikšti bet kuriuo metų laiku ir paveikti įvairaus amžiaus bei veislių šunis.
Egzema šunims dažniausiai sukelia alerginės reakcijos. Egzema – tai alerginės kilmės odos uždegimas, kuris iššaukia šlapiuojančias žaizdas. Lietuvoje odos egzemos šunims dažniausiai pasireiškia šiltuoju sezonu, ypač tankaus ir ilgo plauko veislių šunims. Veterinarijos klinikos Begemotas specialistai pastebi, kad šiltuoju sezonu šeimininkai dažniau leidžia šunims atsivėsinti atviruose vandens telkiniuose, tokiuose kaip upės, ežerai, jūra, ir sušlapęs augintinio tankus ir ilgas kailis netinkamai išdžiuvęs leidžia daugintis mikroorganizmams ant odos paviršiaus ir sukelti pradžioje paraudimą, niežulį, o vėliau ir šlapiuojančias žaizdas.
Štai dar keletas pagrindinės egzemos priežastys:
1. Aplinkos alergenai. Dulkės, pelėsis, žiedadulkės ir kiti ore esantys alergenai gali sukelti šunų odos reakcijas.
2. Maisto alergijos. Kai kurie šunys gali būti alergiški tam tikriems maisto produktams, pavyzdžiui, vištienai, jautienai, pieno produktams ar grūdams. Alergenų pažeista oda tampa žymiai jautresnė ir jos galimybės apsiginti nuo mikroogranizmų susilpnėja arba išvis išnyksta, taip formuojasi antrinės kilmės odos žaizdos, niežulys ir kitos galimos šunų odos problemos.
3.Parazitai: blusos, erkės ir kiti odos bei kailio parazitai gali sukelti intensyvų niežulį ir odos pažeidimus, kurie vėliau komplikuojasi į šlapiuojančias žaizdas – egzemą.
4. Kontaktinės alergijos. Kai kurios medžiagos, su kuriomis šuo tiesiogiai kontaktuoja, pavyzdžiui, tam tikros rūšies žolė, lauko vanduo, valymo priemonės ar net kai kurios medikamentai, gali sukelti alergines reakcijas.
Egzemos simptomai šunims
Šunų egzema gali pasireikšti įvairiais simptomais, kurie gali skirtis priklausomai nuo ligos sunkumo ir šuns jautrumo. Dažniausi simptomai yra:
1. Niežulys. Vienas pagrindinių egzemos požymių yra intensyvus niežulys. Šuo gali nuolat kasytis, laižytis arba kandžioti pažeistą odos plotą.
2. Paraudusi oda. Užsidegusi ir paraudusi oda yra dar vienas egzemos simptomas. Paraudimas gali būti lokalizuotas arba apimti didesnius kūno plotus.
3. Bėrimai ir pūslės. Ant odos gali atsirasti mažų išbėrimų ar pūslių, kurios gali virsti opomis.
4. Kailio netekimas. Dėl intensyvaus kasymosi gali atsirasti plikos odos vietos. Oda šiose vietose šlapiuoja, būna paraudis, aplinkinis kailis sulipęs.
5. Nemalonus kvapas. Pažeista oda gali skleisti nemalonų kvapą dėl bakterinės infekcijos.
Kaip gydoma egzema ir kaip nuo jos apsaugoti savo keturkojį?
Šunų egzemos gydymas priklauso nuo ligos priežasties ir sunkumo. Pirmas žingsnis yra nustatyti ir pašalinti alergijos šaltinį. Štai keletas bendrų gydymo metodų:
1. Veterinaro konsultacija. Jei pastebėjote savo šuniui egzemos simptomus, būtina kreiptis į veterinarą. Tik specialistas gali nustatyti tikslią diagnozę ir paskirti tinkamą gydymą.
2. Antihistamininiai vaistai. Jie gali padėti sumažinti niežulį ir alerginę reakciją.
3. Steroidai. Sunkesniais atvejais veterinaras gali paskirti steroidinius lokaliai naudojamus tepalus, kurie efektyviai mažina uždegimą, niežulį ir odos paraudimą.
4. Antibiotikai. Jei egzema yra komplikuota bakterine infekcija, pažengusioje ligos eigoje gali prireikti antibiotikų.
5. Specialios dietos. Jei egzemą šunims sukelia maisto alergija, veterinarijos gydytojas gali rekomenduoti hipoalerginę dietą, kuri dėl savo specialios hidrolizuotų baltymų formulės padės nesudirginti odos ir atsistatyti pažeistam barjerui.
6. Odos priežiūra. Svarbu tinkamai prižiūrėti šuns odą, naudojant specialius šampūnus ir drėkinančias priemones, kurios padeda sumažinti sausumą ir uždegimą. Taip pat jeigu Jūsų augintinis išsimaudė atvirame vandens telkinyje, norint sumažinti egzemos riziką, patartina jį išmaudyti su šampūnų ir švariu vandeniu namuose.
7. Reguliarus blusų ir erkių kontrolės programų taikymas. Tai padeda išvengti parazitinių infekcijų, kurios gali sukelti ar pabloginti bendrą odos būklę, dėl kurios vėliau besidaugindami mikroorganizmai sukelia egzemą.
Šunų egzema yra rimta būklė, kuri gali sukelti didelį diskomfortą jūsų augintiniui. Laiku atpažinus simptomus ir pradėjus gydymą, galima sumažinti šuns kančias ir užkirsti kelią būklės pablogėjimui. Visada svarbu kreiptis į veterinarijos kliniką dėl tikslios diagnozės ir gydymo plano sudarymo. Rūpestinga priežiūra ir tinkamos prevencijos priemonės gali padėti jūsų augintiniui gyventi laimingą ir sveiką gyvenimą be egzemos sukeltų problemų. Begemoto veterinarijos klinikos gydytoja – dermatologė rekomenduoja atidžiai stebėti savo augintinio odos būklę ir kilus klausimams konsultuotis su specialistu.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.