Maudynės vandens telkinyje šuniui gali būti žalingos: ką privalu žinoti? Pataria veterinarijos klinikos „Begemotas“ gydytoja Milda Vasaitytė

2024 m. gegužės 13 d. 09:00
Atšilus orams gamtoje be malonumų tyko ir nemažai pavojų, kurie kenksmingi ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams. Sušvitus saulei vis dažniau norime su augintiniu leistis į ilgus pasivaikščiojimus ar jaukias iškylas prie vandens telkinių.
Daugiau nuotraukų (18)
Tačiau retai susimąstome apie grėsmes, kurių pasekmės – ne itin malonios. Veterinarijos klinikos „Begemotas“ gydytoja Milda Vasaitytė šunų šeimininkams primena – gamtoje privalu augintinį apsaugoti ne tik nuo erkių, bet ir nuo maudynių vandens telkiniuose.
Po žiemos bakterijų užteršti ir neišsivalę ežerai, upės ar ledinis jūros vanduo gali sukelti keturkojui begalę negalavimų – nuo odos problemų iki įvairiausių uždegimų.
„Pasitaiko begalė atvejų, kuomet šunys suserga, išsimaudę vandens telkinyje. Ypač pavasarį mūsų veterinarijos klinika užsipildo peršalusiais ar kitais negalavimais po maudynių besiskundžiančiais pacientais. Svarbu paminėti, kad pirmaisiais pavasario mėnesiais vanduo įvairiuose telkiniuose būna užsistovėjęs, pilnas įvairiausių mikrobų, kurie paveikia šuns po žiemos nusilpusį imunitetą ir sukelia įvairiausius negalavimus“, – lrytas.lt pasakojo veterinarijos klinikos gydytoja M.Vasaitytė.
Vieni iš dažniausiai pasitaikančių negalavimų, kuriuos paminėjo veterinarijos klinikos „Begemotas“ gydytoja, yra egzema bei ausų uždegimas.
„Kadangi pavasarį vandens telkiniuose knibžda begalė bakterijų, tai keturkojui, pasimaudžius ir sušlapinus kailį, yra didelė tikimybė pasigauti odos uždegimą – egzemą. Ši liga smarkiai pažeidžia pacientų odą. Ant jos atsiveria didžiulės, šlapiuojančios žaizdos, kurias tenka gydyti vaistais. Taip pat į ausis patekęs vanduo neretai sukelia ausų skausmą bei uždegimą. Tuomet keturkojis dažnai purto galvą bei kasosi ausis, tarytum kažkas jose būtų“, – teigė ji.
Tačiau tai ne vienintelis pavojus, tykantis vandens telkiniuose. Palakus upės ar ežero vandens ar išsilaižius ten sušlapusį kailį, keturkojui gali pasireikšti virškinimo negalavimai.
„Kadangi vandenyje pilna pirmuonių, tad palakus jo ar laižantis sušlapusį kailį, giardia genties pirmuonis gali iššaukti giardiazę. Ši liga pasireiškia virškinamojo trakto uždegimu bei ūmiu viduriavimu. Kitos bakterijos, esančios vandenyje, gali pernešti šunims bakterinį gastritą, bakterinį enteritą (kitaip tariant plonosios žarnos uždegimą) bei iššaukti kitus negalavimus, kuriuos be vaistų sustabdyti sudėtinga“, – apmaudo neslėpė veterinarijos klinikos gydytoja.
Kalbėdama apie vandens telkinius veterinarijos klinikos gydytoja M.Vasaitytė priminė ir apie pavojus, tykančius prie jūros. Ankstyvą pavasarį pajūryje pabuvoję pacientai dažnai grįžta iš ten su didžiuliu kosuliu.
„Nuvykus prie jūros šunys neretai prilaka vandens. Kadangi jis pavasarį būna ledinis, keturkojai peršala ir dažnai susiduria su šunidžių kosuliu. Pirmaisiais pavasario mėnesiais fiksuojamas šios ligos pikas. Šunys peršala gerklę, tuomet kyla trachėjos uždegimas, kuris iššaukia ūmų kosulį. Tai dažniausiai tenka gydyti specialiais sirupais“, – kalbėjo ji.
Peršalimas šuniui gali iššaukti ne tik kosulį, bet ir sąnarių skausmus.
„Jaunesniems pacientams tai pasireiškia rečiau, tačiau vyresniems, įmerkus kojas į ledinį vandenį, pasireiškia sąnarių uždegimas. Dažniausiai šiais negalavimais besiskundžiantiems pacientams būna prasidėję degeneraciniai procesai. Tad šaltis dar labiau paveikia galūnes ir sukelia uždegimus. Tai pasireiškia šuns šlubavimu, sunkiu vaikščiojimu. Pamačius tokius augintinio simptomus privalu vykti į veterinarijos kliniką, kadangi tai greitai nepraeina“, – pasakojo gydytoja.
Norint išvengti augintinio negalavimų, veterinarijos klinikos „Begemotas“ gydytoja pataria pirmaisiais pavasario mėnesiais vengti maudynių vandens telkiniuose. Jei jau taip nutiko, kad šuo išsimaudė – jį stebėti, grįžus namo nedelsiant išmaudyti, o pajutus pirmuosius išvardintų ligų simptomus – kreiptis į patikimą veterinarijos kliniką.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.