1. Įsitikinkite, kad jūsų pūkuotiems ir nepūkuotiems draugams yra pripilta daug šviežio vandens.
2. Niekada nepalikite savo augintinio (ar jokio gyvūno) vieno automobilyje – net ir atidarytais langais.
3. Venkite eiti į lauką per karščius ir intensyviausią saulę.
Jei lauke labai šilta arba jūsų šuo prastai jaučiasi per karščius, serga lėtinėmis ar kardiovaskulinėmis ligomis, venkite jį vesti ar leisti į lauką pasivaikščioti tarp 11 val. ryto ir 15 val. popiet, kai saulės kaitros intensyvumas būna stipriausias.
4. Mažiems naminiams gyvūnėliams taip pat reikės daug pavėsio, todėl karštu oru gali būti naudinga juos įnešti į patalpą, nepalikti balkonuose ar terasose.
Veterinarijos gydytojai primena, kad gyvūnai gali patirti mirtiną šilumos smūgį vos per kelias minutes. Akivaizdūs šilumos smūgio požymiai yra kolapsas, itin intensyvus kvėpavimas, seilėtekis. Jei įtariate, kad jūsų gyvūnas patyrė šilumos ar saulės smūgį, nedelsiant nuneškite jį į vėsią vietą, sušlapinkite kailį ir kreipkitės į veterinarą.
Šunų ir kačių apsauga nuo karšto oro
Yra daug patarimų, kurių galite laikytis, kad jūsų šuo ir katė jaustųsi komfortabiliai šiltu oru. Svarbiausia tai, jiems būtina užtikrinti pakankamą ir pastovų švaraus vandens kiekį. Didelių veislių šunims tai padaryti geriausia – didelį dubenį ar net kibirą pripilant iki viršutinių kraštų. Vyresni gyvūnai, ypač katės, yra pažeidžiausios dėl dehidratacijos.
Taip pat veterinarijos specialistai primena, kad jūsų šuniui reikia gėlo vandens, jei esate paplūdimyje – geriant jūros vandenį jūsų šuo gali susirgti ir apsinuodyti. Taip pat pasiimant savo augintinį kartu į paplūdimį labai svarbu jam užtikrinti galimybę pasislėpti nuo saulės, suteikti pavėsį.
Svarbiausi patarimai, kaip išlaikyti savo šunį ar katę vėsiai:
- Galite naudoti purškiklį, kad jūsų šuo būtų vėsus, tačiau venkite jo veido.
- Patikrinkite ir įsitikinkite, kad jūsų augintiniai neturi galimybės be priežiūros patenkti į karštas patalpas – šiltnamius, įstiklintas terasas ar balkonus.
- Itin tankų kailį turčias gyvūnų veisles reguliariai šukuokite šepečiu, kad pašalintumėte kuo daugiau nereikalingo, iškritusio plauko, ir, jei reikia, nuveskite augintinius į kirpyklą nukailinimui ar kirpimui.
- Pasigaminkite skanių ledukų, kurios galėtumėte naudoti kaip skanukus karštą dieną.
- Jei augintinis serga lėtinėmis ar širdies bei kraujagyslių ligomis – įsigykite vėsinantį kilimėlį.
Šunų ir kačių apsauga nuo tiesioginių saulės spindulių
Blyškios odos spalvos bei bekailės šunų ir kačių veislės yra pažeidžiami dėl saulės nudegimų. Dažniausiai šeimininkai saulės padarytą žalą pastebi ant gyvūno ausų kraštų, nosies ar odos esant retesniam kailiui. Kaip ir žmonėms, saulės žala gali sukelti odos vėžį bei stiprius odos pažeidimus (žaizdas).
Geriausia prevencija – augintinį laikyti patalpoje, kai šviečia stipriausia saulė, nuo 11.00 iki 15.00 val. Arba uždenkite pažeidžiamas vietas arba reguliariai tepkite specialiai naminiams gyvūnėliams skirtą apsaugos nuo saulės priemonę, kurioje nėra cinko oksido ar PABA. Jei jūsų šuns ar katės oda atrodo skausminga, suragėjusi ar pleiskanojanti nedelsdami kreipkitės į veterinarijos gydytoją.
Smulkiausių naminių gyvūnėlių priežiūra karštomis dienomis
- Turėsite imtis priemonių, kad jūsų triušiai, jūrų kiaulytės ir kiti maži augintiniai būtų vėsūs esant karštiems orams.
- Veterinarijos gydytojai pataria laikytinius triušių ar kitų smulkių graužikų narvelius pavėsyje, jei reikia, pakelti juos nuo grindų, kad pagerintumėte ventiliaciją ir karšto oro judėjimą.
- Gėlas vanduo turi būti prieinamas visą parą ir nuolat papildytas – karštu oru jis greičiau išgaruoja.
- Esant itin karštoms dienoms ar įkaitus namų patalpims naudoti vėsinančią keramines plyteles arba uždengtą šaldyto vandens butelį. Nedėkite narvelių šalia kondicionavimo įrenginių, kad augintinis neperšaltų.
- Duokite savo augintiniui suvalgyti gabalėlį obuolio, morkos ar saliero, kad padidintumėte vandens pasisavinimą.
- Išpurkškite triušio kailį su vėsiu vandeniu, kad jie atvėstumėte. Labai karštomis dienomis taip pat galite sudrėkinti jų ausis šlapiomis rankomis ar servetėle.
- Reguliariai šukuokite savo triušį, kad padėtumėte jiems pašalinti nereikalingą kailį.
- Saugokite savo naminius gyvunėlius nuo musių.
Laikykite namelius švarius ir sausus ir dezinfekuokite juos bent kartą per savaitę. Narvelių išorėje galite naudoti repelentus. Esant karštiems ir drėgniems orams neretai pačius mažiausius ar itin mažai judančius naminius gyvūnėlius užpuola musės ir jų lervos. Tai tikrai nemaloni būklė, kuri atsiranda, kai musės deda kiaušinėlius ant triušių, jūrų kiaulyčių ar žiurkėnų arba šalia jų. Iš jų išsirita lervos, o vėliau užpuola gyvūnus ir sukelia skausmą, stiprų šoką ir dažnai mirtį.
Būtina bent du kartus per dieną tikrinti lauke ir patalpose gyvenančius triušius, kad įsitikintumėte, jog jie ir jų narveliai yra švarūs ir ar juose nėra nieko, kas gali pritraukti muses. Jei ant triušio ar šalia jo radote lervų, susisiekite su jumis nedelsdami pas veterinarą.
Jei karštą dieną pastebėjote, kad jūsų mylimą augintinį kamuoja aukščiau išvardinti simptomai, nedvejokite ir kreipkitės pagalbos.
Veterinarijos klinikoje Begemotas skubioji (būtinoji) pagalba suteikiama ne pagal registracijos laiką, o pagal gyvūno būklę be eilės. Veterinarijos klinika Begemotas – vieta, kurioje ne tik puoselėjama kiekvieno keturkojo paciento sveikata, bet ir nuoširdžiai rūpinamasi jo bei jį atlydėjusio šeimininko emocine būkle.