Skausmas pasireiškė šlubavimu
Tris vaikus turinčioje šeimoje augančio keturkojo mėgstamiausias pomėgis visuomet buvo pasivaikščiojimai, tad staiga pakitęs šuns elgesys sukėlė įtarimų.
„Argo į lauką vaikai veda pakaitomis, tris kartus per dieną. Laimingiausias jis būna tada, kuomet pasivaikščioti einame visi kartu. Iš didelio džiaugsmo jis pralekia kelis ratus kaip raketa“, – pasakojimą pradeda Inga. Moteris sako, jog nelaimė nutiko 2023 metų vasarą, kai šuneliui buvo septyneri metai.
Nežinome, kada ir kaip tai nutiko, šiandien galime tik spėlioti. Jis tiesiog vieną dieną atsikėlė šlubuodamas. Manėme, kad nugulėjo ar nusispaudė koją, tačiau šlubavimas ėmė dažnėti, noras eiti į lauką buvo vis mažesnis, o pasivaikščiojimų laikas trumpėjo. Mūsų šunelis pasidarė liūdnas ir irzlus. Įtarėme, kad tokią jo nuotaiką lemia sukeliamas skausmas“, – prisimena Argo šeimininkė.
Ieškojo naujausių galimybių
Susirūpinę augintinio savininkai ilgai nedelsę kreipėsi į netoliese namų dirbantį veterinarą, kuris atliko visus reikalingus tyrimus. Gydytojas diagnozavo, kad Argo yra plyšęs kelio sąnario priekinis kryžminis raištis, o vienintelis gydymo būdas yra operacija. Keturkojui buvo reikalingas kelio sąnario implantas ir gydymas vaistais nuo skausmo.
„Neslėpsiu, tokia diagnozė šokiravo. Pirma mintis buvo – nejaugi mūsų augintinis niekada nebegalės lakstyti? Nedelsiant norėjosi daugiau pasidomėti nustatyta diagnoze ir galimais gydymo būdais“, – sako Inga.
Moters teigimu, nors internete buvo daug informacijos, kitų būdų padėti augintiniui, deja, nepavyko rasti: „Pradėjome ieškoti veterinarijos klinikos, kurioje į gyvūnų gydymą būtų žiūrima platesniu šiuolaikinės medicinos žinių pritaikymo kampu.“
Vilties suteikė žinia apie DR.VET Lazdynų gyvūnų ligoninėje gyvūnams pradėtą taikyti biologiškai natūralią trombocitais praturtintos plazmos (PRP) terapiją. Moteris nedelsiant kreipėsi į kliniką pagalbos, vildamasi, kad naujoviška procedūra padės Argo.
Natūraliai skatina gijimą
Argo gydžiusios veterinarijos gydytojos Kristinos Raulinaitės teigimu, pacientui naujoviškas gydymas paskirtas, siekiant sumažinti skausmą ir suvaldyti po kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio plyšimo kilusį didelį uždegimą kelio sąnaryje. Pasak specialistės, gyvūno savininkai baiminosi chirurginio gydymo, galimų vaistų nuo skausmo ir uždegimo šalutinių poveikių, tad mažai invazyvi ir labai veiksminga PRP injekcija šiuo atveju buvo geriausia išeitis.
Vos prieš kelis metus Lietuvoje smulkiesiems ir stambiesiems gyvūnams pradėta taikyti PRP terapija – ne tik natūralus, inovatyvus, bet ir mažai invazyvus bei itin saugus gydymo metodas.
„Procedūros metu iš gyvūno specialiu Arthrex švirkštu paimamas kraujas. Tuomet jį centrifuguojant atskiriama plazma, kurioje gausu trombocitų. Būtent trombocitai ir padaro šią procedūrą išskirtine. Savo paviršiuje jie turi daugybę augimo faktorių, padedančių valdyti uždegimą bei skatinančių audinių regeneraciją. Patekę į sąnarį ar kitą gydomą vietą, jie efektyviai skatina audinių atsinaujinimą“, – teigia K.Raulinaitė.
Anot veterinarijos gydytojos, gydant kelio sąnario osteoartritą, moksliniais tyrimais yra įrodyta tiek vienos, tiek kelių injekcijų nauda.
„Siekiant maksimalaus poveikio, dažniausiai yra taikomas 4 injekcijų kursas, tačiau, būna atvejų, kai geriausi galimi rezultatai pasiekiami vos po vienos injekcijos“, – teigia K.Raulinaitė.
Ji priduria, kad kiekvieno keturkojo situacija yra skirtinga, todėl gydymui reikalingas procedūrų skaičius įvertinamas ir skiriamas individualiai.
„Po atliktos procedūros Argo būklė gerėjo akimirksniu – jau kitą dieną jis jautėsi šiek tiek geriau, o po kelių dienų sužeistą kojytę laisvai mynė ir rėmė į žemę. Mūsų šunelis tapo pastebimai guvesnis ir linksmesnis. Iš pradžių, Argo nesunkiai galėjo nueiti trumpą atstumą, tačiau, nepraėjus nė pilnam mėnesiui, jis vieno pasivaikščiojimo metu jau nueidavo apie 2,5 kilometro atstumą. Mums tokia Argo savijauta yra didelis pasiekimas ir begalinis džiaugsmas“, – gydymo rezultatais dalijasi Argo šeimininkė.
Pastebi didėjantį procedūros poreikį
Pasak veterinarijos gydytojos K. Raulinaitės, PRP procedūros poreikis yra augantis ir neabejojama, jog toks išliks ateityje. Ortopedinėmis ligomis serga didelė šunų ir kačių populiacijos dalis, o šių ligų valdymas kelia daug iššūkių.
„PRP terapija klinikoje pradėta taikyti pirmiausiai galvojant apie mūsų pacientus. Inovatyvus ir perspektyvus gydymo metodas leidžia pagerinti ortopedinių ligų valdymą, užtikrina trumpesnį gijimo laiką, efektyviai pagerina pacientų mobilumą, gyvenimo kokybę“, – teigia veterinarijos klinikų tinklo DR.VET Lazdynų gyvūnų ligoninės vadovė K.Raulinaitė.
PRP terapija gali būti taikoma tiek labai jauniems, tiek ūmiomis ar lėtinėmis ligomis sergantiems vyresniems pacientams. Procedūra rekomenduojama gyvūnams, kenčiantiems nuo sąnarių uždegimo – osteoartrito, kuris gali būti sukeltas tokių ligų, kaip kelio sąnario priekinio kryžminio raiščio trūkimas, kelio girnelės išnirimas, klubo sąnario ar alkūnės sąnario displazija, senatvinių degeneracinių pokyčių ir kt. PRP terapija taip pat veiksminga sergant tendinitu, esant įvairiems raiščių ar sausgyslių pažeidimams, raumenų pažeidimams, gydant traumas, įvairių tipų kaulų lūžius.