Prastos augintinio gyvenimo kokybės požymiai
Tiek šunys, tiek katės dažnai gali paslėpti diskomfortą, tačiau veterinarijos gydytojai įspėja, kad yra keli bendri organizmo požymiai, kurie rodo, kad jūsų augintinis kenčia ir jo gyvenimo kokybė yra labai prasta:
1. Atsiribojimas nuo šeimininko, vangumas
2. Per didelis dusulys ar drebulys, sunkus kvėpavimas
3. Cypimas, inkštimas, „verkimas“
4. Koordinacijos sutrikimas, agresyvumas prieš savus
5. Nesugebėjimas vaikščioti, ėsti, lakti, skausmas šlapinantis ar tuštinantis
Svarbu! Jei jūsų augintinis rodo bet kurį iš šių požymių arba nerimaujate dėl jo gerovės, kuo greičiau pasitarkite su veterinarijos gydytoju.
Diagnozavus senatvės požymius bei lėtines ligas laiku, augintinio gyvenimo kokybę galima pagerinti dar daugeliui metų. Tačiau gali ateiti laikas, kai net ir šiuolaikinė veterinarija taps bejėgė ir negalės užtikrinti, kad jūsų šuns ar katino gyvenimas būtų kokybiškas ir jo/jos vartojami vaistai padėtų valdyti ir naikinti sunkios ar lėtinės ligos simptomus. Tik tokiu atveju arba staigiai pablogėjus augintinio sveikatos būklei veterinarijos gydytojas gali pradėti kalbėti apie eutanaziją.
Kada tinkamas laikas atsisveikinti su savo mylimu šeimos nariu?
Dažnai sunku žinoti, kaip iš tikrųjų jaučiasi jūsų augintinis, todėl labai svarbu atvirai pasikalbėti su juos gydančiu veterinarijos gydytoju bei šeimos nariais. Taip galite būti labiau užtikrinti, kad sprendimą priimsite atsižvelgdami į savo augintinio interesus.
Jūs ir jūsų šeima pažįstate savo šunį geriau nei bet kas kitas, tačiau labai svarbu suprasti, kad dažnai susirgus augintiniams sunkia ar nepagydoma, lėtine liga, būna daugiau blogų dienų nei gerų. Tiksli diagnozė, aiškus gydymo planas ir pasitikėjimas gydančiu veterinarijos gydytoju – itin svarbūs žingsniai kovojant su keturkojo sunkia ar nepagydoma, lėtine liga.
Begemoto veterinarijos klinikos Vilniuje specialistai supranta kiekvieno atsakingo šeimininko dažnai jaučiamą kaltės jausmą prieš savo keturkojį šeimos narį, renkantis humanišką būdą atsisveikinti ir jo nebekankinti ir primena, kad tik nedaugelis šunų bei kačių ramiai miršta miegodami savo namuose. Dauguma sergančių gyvūnų vis dėlto pasiekia ligos tašką, kai jų gyvenimo kokybės nebelieka.
Norint suprasti, kada visgi galimas gyvūno užmigdymas, rekomenduojama pasitarti su veterinarijos gydytoju. Veterinarijos gydytojas visad įvertinęs šuns būklę pasiūlys geriausią būdą, kaip galima jam padėti kovoti su nepagydoma, sunkia liga.
Pagal gyvūnų gerovės užtikrinimo įstatymus, galiojančius Lietuvoje, augintiniai gali būti eutanazuojami, kai:
- veterinarijos gydytojas juos kliniškai tiria ir nustato, kad gyvūnas serga nepagydoma liga, sunkių traumų atvejais;
- šuo ar katinas yra agresyvus, kelia pavojų kitiems gyvūnams bei žmonėms;
- atsižvelgus į gyvūnų globos namų nuostatus ir atsakingajam asmeniui nusprendus, jei gyvūno neįmanoma adaptuoti ar grąžinti laikytojui.
Jei gyvūnas neserga jokia nepagydoma liga, nėra patyręs sunkių traumų, nėra agresyvus ir nekelia pavojaus sau ir aplinkai – gyvūno eutanazuoti negalima. Pagal galiojančius įstatymus Lietuvoje, dėl kiekvieno norimo užmigdyti gyvūno šeimininkai turi pateikti raštinį sutikimą, tačiau galutinį sprendimą dėl gyvūno eutanazavimo priima veterinarijos gydytojas.
Kaip vyksta eutanazijos procedūra?
Veterinarijos klinikos Begemotas gydytojai primena, kad augintinio užmigdymas yra neskausminga procedūra. Pasirašius sutikimo formą, esant norui prie šeimininko augintiniui yra suleidžiami vaistai, kurie sukelia bendrąją nejautrą (anesteziją). Tik suveikus anestetikams, augintiniui būna suleidžiami vaistai, kurie veikia jo kvėpavimą bei širdies veiklą – ją stabdo. Dažniausiai šuns užmigdymui naudojami pentobarbitalio vaistai.
Taip pat svarbu suprasti ir tai, kad eutanazijos metu gyvūnas gali sujudėti, jam išsiskirti seilės, šlapimas ar išmatos. Tai nėra skausmo ženklai. Tai normalūs veiksmai, pilnai atsipalaidavus visiems kūno raumenims. Išsigąsti nereikėtų. Eutanazija yra neskausminga procedūra, kurios metu gyvūnas tiesiog užmiega.
Begemoto veterinarijos klinika norėdami užtikrinti ramų atsisveikinimą su keturkoju šeimos nariu gali atvykti į Jūsų namus. Atvykęs veterinarijos gydytojas suteiks šeimininkui visą reikiamą informaciją apie procedūrą, užtikrins humanišką sergančio gyvūno kančių nutraukimą jam taip gerai pažįstamoje aplinkoje – namuose.
Kiekvieno šuns šeimininko sprendimas kaip elgtis su šuns palaikais po užmigdymo yra skirtingi. Vieno pasiimti keturkojį su savimi ir laidoti, kito – palikti klinikoje. Begemoto veterinarijos klinika Vilniuje siūlo gyvūno kremavimo paslaugą. Gyvūno kremavimas – tai jo kūno pavertimas pelenais. Jei nusprendėte kremuoti savo augintinį – viskuo pasirūpins Begemoto klinikos darbuotojai. Jei nuspręsite savo augintinio pelenus pasiimti, jie bus jums atiduoti pasirinktoje urnoje su visais kremavimo dokumentais.
Begemoto veterinarinės medicinos centras – tai veterinarijos klinika, kurioje visada užjaus, paguos ir padės priimti svarbiausius ir geriausius sprendimus, kurie susiję su Jūsų augintinio sveikata bei gerove. Veterinarijos gydytojų profesionalumas, platus paslaugų spektras padės aiškiai ir greitai nustatyti ligos priežastis bei galimus gydymo metodus. Visada stengiamės užmegzti stiprų ryšį su šeimininku ir keturkoju, kad visi jaustųsi saugūs ir ramūs.