Begemoto veterinarijos klinikos Vilniuje veterinarai rekomenduoja pasirūpinti šunų sveikata ir apsauga nuo erkių. Atminkite – erkių ištraukimas iš šuns odos – nėra apsauga nuo ligų.
Kada gi erkės aktyviausios?
Erkės aktyviausios būna ankstyvą pavasarį, vasaros pradžioje ir ankstyvą rudenį.
Atvėsę orai dar neapsaugo mūsų mylimų keturkojų nuo erkių, nes erkės aktyvios būna tos akimirkos kai kelias paras iš eilės laikosi bent jau -5 laipsnių temperatūra, o po žiemos vėl aktyvios pasidaryti gali visomis saulėtomis dienomis net ir esant minusinei temperatūrai.
Kodėl reikėtų nerimauti dėl erkių įkandimo augintiniams?
Pagrindinė priežastis, kodėl norima išvengti šunų ir kačių erkių įkandimų, yra ta, kad erkės veikia kaip infekcinių ligų pernešėjos (platintojas).
Retesniais atvejais erkės įkandimo vietoje šuniui ar katei gali išsivystyti pūlinys ar uždegiminis procesas, kurį sukelia iš aplinkos patekusi bakterija. Tačiau taiai labiausiai tikėtina, jei erkė buvo pašalinta netinkamai, o dalis erkės liko šuns ar katės odoje.
Ką daryti jeigu augintiniui radote įsisiurbusią erkę?
Svarbiausias ir pirmasis žingsnis – nepanikuoki. Antrasis, kuo skubiau ištraukite erkę su specialu pincetu ir stebėti augintinį ar jam/jai pasireiškė erkių pernešamų ligų simptomų:
- Apatiškumas, vangumas;
- Apetito stoka ar pilnas maisto atsisakymas;
- Aukšta temperatūra (virš 39 ℃);
- Galinių galūnių silpnumas, šlubavimas;
- Patamsėjęs šlapimas – rusvas, rausvas, rudas;
- Viduriavimas ir vėmimas;
- Pašviesėjusios ir/arba pageltusios dantenos, lūpos burnos viduje, vidinė akių vokų pusė, trečiasi vokas.
Apsauga šunims nuo erkių pernešamų ligų
Begemoto veterinarijos klinikos specialistai vienbalsiai sako, kad geriausia apsauginė priemonė šunims nuo erkių — prevencija. Priemonių nuo erkių pasirinkimas šiuolaikinėje veterinarijos yra labai didelis, tačiau reikėtų suprasti, tai kad didžioji dalis veiksmingų preparatų veikia, kai jų veiklioji medžiaga pakliūna į kraujo ir organizmas apdoroja bei pasišalina veikliosias medžiagas iš kraujo inkstų ir kepenų dėka. Šunims norint apsaugoti nuo erkių pernešamų ligų galima rinktis lašiukus, antkakliai, tabletes, papildomus purškalus. Katėms, kurios vaikšto lauk, geriausias būdas apsaugoti nuo erkių yra lašai arba antkaklis. Kiekviena šių galimybių turi savų privalumų, todėl svarbu atsirinkti tokias priemones, kurios geriausiai tiktų indvidualiai gyvūnui.
Tabletės šunims nuo erkių
Tabletės nuo erkių, pagal gamintoją, gali būti veiksmingos nuo 4 iki 12 savaičių. Dažnai veterinarijos gydytojai sulaukia klausimo kuo gi skiriasi tabletės apart veikimo laiko. Ilgiau veikiančios apsauginės tabletės padeda apsisaugoti nuo erkių ir kailio parazitų (pvz. blusų) sukeliamos žalos bei pernašamų ligų, o trumpesnio veikimo tabletės yra platesnio veikimo spektro – tokio tipo tabletės padeda apsisaugoti šunį ne tik nuo erkių, blusų, bet ir ir nuo vidaus parazitų žalos (pvz.: širdinių kirmėlių, kaspinuočių ir pan.). Tačiau, jos negali atstoti pilno šuniui pilno nukirminimo (ypač prieš kasmetinius skiepus), nes nei viena apsauginė tabletės skirta apsisaugoti nuo erkių neapsaugo šunų nuo apvaliųjų kirmėlių. Apsauginių tablečių veikliosios medžiagos cirkuliuoja augintinio kraujotakoje, todėl įsisiurbusi erkė neturi jokių galimybių išgyventi ir perleisti ligos sukėlėjo, nes iš karto yra paralyžuojama ir žūva nudžiuvus. Tabletės remiantis veterinarijos gydytojų teigimu yra tiksliausiai dozuojama ir naudojama apsauginė priemonė nuo erkių pernešamų ligų.
Dirželiai, antkakliai šunims bei katėms nuo erkių
Antkakliai nuo erkių ir jų pernešamų ligų šunims bei katėms džiugina šeimininkus ilgu veikimu (net iki 6mėn.). Tačiau renkantis tokio tipo apsaugą nuo erkių pernešamų ligų šunimis bei katėms labai svarbu užtikrinti tinkamą antkaklio nešiojimą bei veikimo principą. Antkaklis privalo trintis į augintinio odą, todėl tokia apsaugos priemonė yra efektyvesnė trumpaplaukiams, retesnio kailio gyvūnams. Šiuo metu veterinarijos rinkoje yra nemažai skirtingo veikimo apsauginių antkaklių: vieni tik atbaido erkes, kiti – jas nužudo, dar kiti – ir atbaido erkes, ir jas nužudo. Jei Jūsų šuns ar katės kailis yra ilgas ir/ar labai tankus, reikėtų susimastyti ar antkaklis yra tikrai tinkamiausia apsaugos nuo erkių platinamų ligų būdas.
Lašai katėms ir šunims nuo erkių
Lašai nuo erkių ir jų pernešamų ligų katėms ir šunims gali būti dviejų tipų – atbaidantys arba apsaugantys. Dažniausiai visi apsauginiai lašai veikia iki 4 savaičių, o erkių atbaidymo savybė veikia iki 3 savaičių. Labai svarbu renkantis apsauginius lašus verta pasidomėti ir jų sudėtimi. Nuo erkių ir jų pernešamų ligų žoliniai preparatai neapsaugo! Nuo pačių erkių ir jų pernešamų ligų šunims ir kates apsaugo tik pagal gyvūno svorį parinkti lašiukai, kurių veikliosios medžiagos paraližuoja ir nužudo įsisiurbusią erkę. Veterinarijos gydytojai Begemote, primena, kad pasirinkus apsauginius lašus labai svarbu prisiminti, kad lašų veikliosios medžiagos į gyvūno kraujotaką patenka per odos riebalų liaukas, todėl negalima šuns ir katės maudyti su šampūnu 72h prieš ir po sulašinimo. Taip pat, jei namuose laikote ne tik šunį, bet ir katę, renkantis lašus nuo erkių vertėtų pasitarti su veterinarijos gydytoju ar šuns lašai nėra pavojingi katėms.
Papildoma apsaugos priemonės – purškalas šunims ir katėms nuo erkių
Purškiamo tipo priemonės nuo erkių – tai priemonės, kurios dažniausiai naudojamaos kaip papildoma apsauga ir atbaidymo priemonė. Tokio tipo priemonės dažniausiai naudojamos kai pagrindinė apsaugos priemonė neturi atbaidančio poveikio. Tačiau, purškalų veikimo trukmė yra trumpa, iki 4h. Erkės nesirenka ant kokio gyvūno užlipti pirmiausia, jos kartais naminius gyvūnus naudoja kaip pernešėjus ant galutinio šeimininko, kuris ir tampa kraujasiurbės auka. Purškalai papildomai apsaugo ne tik jūsų augintinį, bet ir jus pačius, nes atbaidytos erkės nebus parneštos namo.
Visos aukščiau išvardintos apsaugos priemonės nuo erkių pernešamų ligų šunims bei katėms yra receptinės ir gali būti įsigyti tik veterinarijos klinikose, o dėl jų naudojimo ir individualaus pasirinkimo visada patartina pasikonsultuoti su veterinarijos specialistu.