1. Vožtuvų degeneracija
Kaip ir žmogaus širdyje, jūsų augintinio širdyje yra dvi kameros su vožtuvais abiejose pusėse, kurie pumpuoja kraują į širdį ir iš jos. Jūsų augintiniui senstant, šie širdies vožtuvai gali pradėti silpnėti ir su laiku gali pasiekti tašką, kad jie nebeužsidaro visiškai. Kai tai atsitiks, jų kraujas nesugebės tekėti ta kryptimi, kuria turėtų tekėti. Tai gali sumažinti fizinės veiklos toleravimą, pasunkinti kvėpavimą arba jį padaryti dažnesniu, augintinis dėl tokios širdies problemos gali tapti vangus.
2 Degeneracinė mitralinio vožtuvo liga (DMVL)
Ši liga yra vožtuvo degeneracijos tipas, kuris dažniausiai pasireiškia vyresnio amžiaus didelių veislių šunims bei įvairaus amžiaus mažų veislių šunims. Sergant DMVL, širdies vožtuvas, skiriantis dvi širdies kameras, tampa storas ir silpnas, todėl kiekvienu širdies plakimu pro vožtuvą gali tekėti tik nedidelis kraujo kiekis. Kai jūsų šuo sensta, ši būklė tik progresuoja. Viena iš nelaimingų šio padidėjusio vožtuvo degeneracinės ligos pasekmių yra ta, kad gali atsirasti laipsniškas širdies padidėjimas, todėl jūsų šuniui gali padidėti rizika susirgti širdies nepakankamumu. Tai yra širdies būklė, kuri reikalauja ilgalaikio gydymo. Veterinarijos gydytojas – kardiologas Dmitrijus diagnozuoti šią ligą gali įprasto patikrinimo metu aptiks širdies ūžesį kairėje pusėje, dar kai šuo neturi jokių kitų klinikinių simptomų.
3. Dilatacinė kardiomiopatija (DKMP)
Dilatacinė kardiomiopatija (DKMP) – tai širdies raumens liga. Augintiniui sergant DKMP, išsiplečia (padidėja) kairysis širdies skilvelis (kartais abu skilveliai). Dilatacinė kardiomiopatija yra liga, dėl kurios susilpnėja širdies raumuo. Dėl šios ligos su kiekvienu širdies plakimu iš širdies išpompuojama mažiau kraujo, o laikui bėgant širdies sienelės gali išsitempti, o tai savo ruožtu gali padidinti širdies kameras. Mažėjant išpompuojamo kraujo kiekiui, augintinis pradeda dūsti, sunkiai kvėpuoti, netoleruoti fizinės veiklos. Nors dilatacinė kardiomiopatija gali paveikti visų veislių gyvūnus, jis dažniausiai paveikia didelių veislių šunis, ypač:
- Dobermano pinčerius
- Vokiečių bokserius
- Vokiečių dogus
Dilatacinė kardiomiopatija yra natūraliai atsirandanti ligų grupė, kuri progresuoja nuo pirmosios akimirkos. Veterinarijos gydytojas kardiologas Dmitrijus veterinarijos klinikoje Begemotas atlieka visapusišką širdies ligų diagnostiką ir užtikrina kokybišką gyvenimą Jūsų augintiniui.
4. Hipertrofinė kardiomiopatija (HKMP)
Hipertrofinė kardiomiopatija (HKMP) – tai širdies raumens liga. Sergant HKMP širdies raumuo gali pernelyg sustorėti. Hipertrofinė kardiomiopatija, arba sutrumpinus HKMP, yra viena iš labiausiai paplitusių kačių širdies ligų. Hipertrofinė kardiomiopatija sukelia nenormalus kairiojo skilvelio raumens sustorėjimas. Dėl šio raumens sustorėjimo sumažėja skilvelio gebėjimas „priimti“ kraują. Dėl to padidės slėgis širdyje ir rizika širdies išsiplėtimui. Hipertrofinė kardiomiopatija gali komplikuotis į širdies nepakankamumą. Kai taip nutinka, kraujotaka sulėtėja ir padidėja kraujo krešulių susidarymo rizika, ypač užpakalinėse kojose.
Namuose labai sunku pastebėti kačių hipertrofinės kardiomiopatijos pradžią. Anot veterinarijos gydytojo Dmitrijaus, labai retai šio tipo liga pastebima ankstyvosiose stadijose, dažniausiai katės atvedamos jau susidarius kraujo krešuliams, todėl gydymas tampa sunkesnis. Labai svarbu reguliariai lankytis pas veterinarą sveikatos patikrai, kad būtų galima kuo anksčiau diagnozuoti ir gydyti galimas širdies ligas.
5. Širdies aritmijos
Elektriniai impulsai yra atsakingi už kiekvieną jūsų augintinio širdies plakimą. Šie impulsai prasideda širdies viršuje ir koordinuotai veikia širdį, sukurdami mums žinomą širdies plakimą. Kartais šie impulsai neveikia taip, kaip turėtų ir tokiais atvejais gali išsivystyti nenormalus širdies ritmas arba aritmija. Įprastos naminių gyvūnėlių aritmijos yra:
- Tachikardija arba padidėjęs širdies susitraukimų dažnis
- Bradikardija arba sumažėjęs širdies susitraukimų dažnis
- Priešlaikiniai skilvelių susitraukimai
- Širdies blokada
- Prieširdžių virpėjimas
Veterinarijos gydytojas Dmitrijus pabrėžia, kad širdies aritmiją galima aptikti per įprastą augintinio apžiūrą. Jei jūsų augintiniui dažnai pasireiškia silpnumas, mieguistumas, fizinio krūvio netoleravimas arba kolapsas, Jums kuo skubiau reikia konsultuotis su veterinaru kardiologu dėl galimų širdies aritmijų.
Nors veterinarinė kardiologija Lietuvoje nėra dažna specializacija, labai džiaugiamės galėdami tokio tipo specialistą pristatyti Vilniuje. Begemoto veterinarijos klinikos specialistas kardiologas Dmitrijus Levoniuk – tai ESAVS rezidentūros programą baigęs veterinarijos gydytojas. Sunkios studijos, aiškūs tikslai ir didelis indėlis pastangų gydytoją Dmitrijų atvedė prie svajonių išsilavinimo. Gydytojas primena, kad kardiologo konsultacija būtina ne tik pastebėjus augintinio sveikatos pablogėjimą, bet ir profilaktiškai kartą metuose arba prieš planuojamas chirurgines intervencijas. Veterinarijos klinikoje Begemotas su veterinarijos gydytoju Dmitrijumi priešakyje jau teikiamos šios papildomos širdies sveikatos paslaugos:
- Širdies ir krūtinės ląstos echoskopija;
- Širdies elektrokardiograma;
- Kraujospūdžio matavimas;
- Širdies ir krūtinės ląstos rentgenograma;
- Širdies ir krūtinės ląstos auskultavimas.