Produktai bei jų priedai, kurių jūsų augintiniui negalima:
1. Alkoholis
2. Avokadas
3. Razinos ir vynuogės
4. Šokoladas
5. Kofeinas
6. Cukrus ir ksilitolis
7. Druska
8. Mielės
9. Kokosas
10. Makadamijos riešutai
11. Citrusiniai vaisiai
12. Česnakas ir svogūnas
13. Pieno produktai
14. Kaulai
Daugelis gyvūnų augintojų net nesusimąsto, kad žmogaus ir gyvūno virškinamasis traktas skiriasi ir tai, kas naudinga žmonėms, gali būti nuodinga gyvūnams. Štai kelios priežastys ir paaiškinimai, kodėl skirtingi maisto produktai bei jų priedai yra nenaudingi arba pavojingi jūsų augintinio sveikatai.
Alkoholio vartojimas kenkia visų sveikatai. Tačiau, ypač šunų inkstai negali tinkamai apdoroti alkoholio ir tai gali sukelti ūmų inkstų nepakankamumą, kurio metu sutrinka vandens ir kitų medžiagų pertekliaus pasišalinimas iš šuns organizmo. Naminiai gyvūnai visais atvejais turėtų gauti tik švarų ir šviežią vandenį.
Avokadas pavojingas gyvūnams dėl savo kauliukuose, lapuose bei žievėje turimo persino. Gydytojas Vainius pabrėžia, kad avokado kauliukas, žievė ir lapai jūsų augintiniui gali sukelti vėmimą ir viduriavimą.
Vynuogės ir razinos, nors ir sveikos žmogaus organizmui, tačiau keturkojo organizme yra skaidomos į toksiškas medžiagas ir gali sukelti inkstų nepakankamumą kaip ir alkoholis.
Šokoladas nuodingas gyvūnams ne tik dėl cukraus. Jis yra itin toksiškas dėl savo sudėtyje turimo teobromino, stimulianto, kuris trukdo gyvūnų medžiagų apykaitai. Priklausomai nuo suvartoto kiekio, šokoladas gali augintiniams sukelti skrandžio veiklos sutrikimus, širdies problemos ir net priepuolius. Apsinuodijimas teobrominu, esančiu šokolade, gali sukelti ir augintinio mirtį.
Kofeinas augintiniams yra pavojingas dėl jo sudėtyje esančio metilksantino. Keturkojams draugams šis junginys gali sukelti vėmimą ir viduriavimą, didelį troškulį, šlapinimąsi, hiperaktyvumą, drebulį, traukulius.
Cukrus yra nereikalingas ir pavojingas augintinio racione. Net ir nedidelis kiekis gali sukelti nepageidaujamų reakcijų. Cukrus ir konservantai gali sukelti hiperaktyvumą ir pagreitinti, sutrikdyti normalų širdies darbą. Pastovus cukraus vartojimas augintiniams gali sukelti diabetą bei viršsvorio problemas.
Ksilitolis augintiniams sutrikdo normalų insulino išsiskyrimą, o tai sukelia kepenų nepakankamumą, jeigu keturkojis jo suvartoja per daug. Ksilitolis dedamas į kepinius, dantų pasta bei kramtomą gumą.
Daugelis žmonėms skirtų produktų yra nenaudingi ir pavojingi gyvūnams dėl jų sudėtyje esančios druskos. Dideli druskos kiekiai šunims ar katėms nėra sveika. Tai sukelia pernelyg didelį troškulį ir šlapinimąsi. Taip pat, per didelis druskos kiekis gali sukelti apsinuodijimo simptomus: viduriavimą, vėmimą, apatiją, padidėjusią kūno temperatūrą ar drebulį.
Mielės ir mieliniai gaminiai šunims ir katėms sukelia padidėjusį dujų susikaupimą žarnyne, kuris gali sukelti ne tik nepatogumo jausmą, bet ir skausmą pilvo srityje. Kai kurioms šunų veislėms per didelės dujų sankaupos virškinamajame trakte, gali iššaukti skrandžio užsisukimą, kuris negydomas chirurgiškai gali baigtis šuns netekimu – mirtimi. Augintiniai niekada neturėtų ėsti žalios duonos tešlos arba duonos, iškeptos naudojant mieles.
Riešutai naudingi žmonėms, bet gali būti pavojingi gyvūnams. Pats toksiškiausias riešutas naminiams gyvūnėliams yra makadamijos. Makadamijos riešutai keturkojams sukelia letargiją, vėmimą, viduriavimą, apatiją bei traukulius. Apsinuodijimo gydymui būtina veterinarijos gydytojo priežiūra. Kito tipo riešutai gali sukelti skrandžio bei žarnų uždegimą, nes yra sunkiai virškinami ir augintiniui blogai juos sukramčius, riešutų aštrūs kampai žaloja virškinamąjį traktą. Taip pat, juose esantys riebalai ir aliejai dažnai sukelia vėmimą ir viduriavimą.
Matyt daugelis auginančių gyvūnus yra matę linksmuosius video, kuriuose bandoma šunims ir katėms duoti paragauti vieno ar kito tipo citrusinių vaisių, dažnu atveju tai būna citrina. Begemoto veterinarijos gydytojas Vainius primena, kad citrusiniuose vaisiuose esanti citrinos rūgštis gali sukelti padidėjusį skrandžio rūgštingumą, sutrikdyti virškinimą, o žievelėje esantys eteriniai aliejai gali sukelti alergines reakcijas.
Dėl savo aštrumo česnakas ir svogūnas gali sukelti virškinamojo trakto dirginimą. Ilgalaikio vartojimo perspektyvoje svogūnai ir česnakai gali sukelti raudonųjų kraujo kūnelių – eritrocitų pažeidimą ir galiausiai anemiją. Katės yra labai jautrios žalingam daržovių, tokių kaip svogūnai, laiškiniai česnakai ir česnakai, poveikiui.
Pieno produktai dažniausiai sukelia vėmimą ir viduriavimą dėl juose esančios laktozės. Veterinarijos gydytojai pataria vengti daug laktozės turinčių produktų augintinio mityboje ir geriau rinktis raugintus pieno produktus, nes dažnu atveju juose būna mažiau laktozės.
Visada labai daug diskusijų kelianti tema, ar šunims galima duoti kaulus? Daugelis veterinarijos gydytojų – gastroenterologų turi bendrą nuomonę. Jie kaulų nerekomenduoju šunims, o tam pateikia net kelias priežastis. Žali mėsos kaulai nėra labai maistingi. Žalių mėsos kaulų atplaišos gali sužaloti ne tik burną, bet ir visą virškinamąjį traktą. Taip pat kaulai gali užstrigti stemplėje, skrandyje ar žarnose. Dažnu atveju nesėkmingas kaulų davimas šunims pasibaigia veterinarijos klinikos operacinėje, kai chirurginės procedūros metu bandoma pašalinti įstrigusią kaulo dalį.
Veterinarijos klinika Vilniuje Begemotas ir jo personalas, primena, kad iškilus klausimui ar pamačius, kad augintinis suėdė nedidelį kiekį jam nenaudingo ar nuodingo maisto produkto, reikia konsultuotis su veterinarijos gydytoju. Jei suėstas produktas sukelia vėmimą ar viduriavimą, labai svarbu užtikrinti tinkamą vandens kiekį augintiniui ir stebėti kitus galimus simptomus. Jeigu simptomai nepraeina per pirmasias 12 val. – nedelsti ir vežti į veterinarijos kliniką. Jeigu vis dėlto augintinis suėdė didelį kiekį šiame straipsnyje išvardytų produktų, labai svarbu kuo skubiau kreiptis į gydymo įstaigą. Begemoto veterinarinės medicinos centre taikomi visi inovatyviausi ir moderniausi apsinuodijimo gydymo metodai, kad būtų užtikrintas lengviausias ir greičiausias, koks tik įmanomas pagal augintinio būklę, augintinio atsistatymas.