Specialistai perspėja, kad nepaisant gyvūno tipo ar dydžio – labai svarbu sprendimą priimti naują šeimos narį gerai apgalvoti ir tinkamai tam pasiruošti.
Pagalvokite prieš įsigydami
Gyvūno įsigyjimas ar pasiėmimas iš prieglaudos neturėtų būti spontaniškas. Kaip teigia prekių augintiniams parduotuvės „Pet24“ atstovė Monika Gaigalaitė, labai svarbu pirmiausia įsivertinti, ar vaikas jau pakankamai supratingas ir gebės tinkamai elgtis su augintiniu. Ji priduria, kad tėvai turėtų žinoti, ar jų vaikas supranta, kad augintinis – tai ne žaislas, kad su juo reikia elgtis atsargiai ir pagarbiai, nesukelti skausmo ar diskomforto.
„Daugelis nepagalvoja ir apie alergijas, o viena dažniausių augintinių atidavimo į prieglaudą priežasčių yra būtent kurio nors šeimos nario alergija gyvūnui. Taip pat, žinoma, vertėtų įsivertinti, ar tikrai turėsite pakankamai laiko, noro ir finansų augintiniu pasirūpinti“, – sako M. Gaigalaitė.
Kiekvienam naminiam gyvūnui yra svarbus ir reikalingas kokybiškas pašaras, papildai, vaistai, skanėstai, žaislai, o jei tai šuo – ir vedžiojimo priemonės. „Bent kartą per metus reikės lankytis pas veterinarą, o augintiniui susirgus, tai gali tekti daryti ir dažniau“, – tęsia gyvūnams skirtų prekių parduotuvės atstovė.
Visi gyvūnai – skirtingi
Jei vis dėlto nusprendėte, kad tikrai savo namuose norite augintinio ir galėsite juo tinkamai pasirūpinti, kitas žingsnis turėtų būti – apsispręsti, kuris naminis gyvūnėlis jums tinka labiausiai. Ne tik šunys ir katės, bet ir kitų gyvūnų veislės gali būti labai skirtingos – skirtis charakteriai ir priežiūros reiklumas. Dėl to reikėtų pasidomėti ir išsirinkti tokį gyvūną, kuris atitinka ne tik jūsų gyvenimo stilių, bet sutars ir su jūsų vaikais.
„Pavyzdžiui, žuvytėms reikia mažiau dėmesio, o turint nedidelį akvariumą su keliomis žuvytėmis, nereikės ir daug priežiūros. Graužikai ir paukščiai reikalauja daug daugiau dėmesio – jiems reikalingas dėmesys ir bendravimas, tvarkingas narvelis bei kitokia priežiūra.
Na, o šunys ar katės reikalaus ypač daug dėmesio. Nemažai laiko reikės skirti pasivaikščiojimams, dresūrai, žaidimams ir pan. Tad koks augintinis tinkamiausias priklauso nuo to, kiek turite laiko, noro ir finansų bei nuo to, kaip vaikas gebės tuo augintiniu pasirūpinti“, – sako M. Gaigalaitė.
Pasirūpinkite svarbiausiais daiktais
Dar prieš parsivežant naująjį šeimos narį namo, nesvarbu, ar tai šuo ar žiurkėnas, jau reikėtų turėti visą pirminį kraitelį – pašaro, dubenėlį ar gertuvę, guolį, narvą, kuris yra reikalingas ne tik graužikui ar paukščiui, bet ir šuniui. Tai – jo saugi vieta, kurioje jis gali ramiai ilsėtis, valgyti ir leisti laiką likęs vienas namuose.
„Reikia nepamiršti ir žaislų, kraiko ir jo dėžutės, jei įsigyjate katę, graužiką ar paukštį, taip pat vedžiojimo priemonių – antkaklio ar petnešų, pavadėlio. Katei labai svarbu turėti ir draskyklę, prie kurios pratinti ją reikėtų nuo mažens, jei norite išvengti baldų bei kitų daiktų namuose draskymo“, – priduria M. Gaigalaitė.
Anot M. Gaigalaitės, daugelis pamiršta apie šampūnus, ausų bei akių valiklius, dantų pastą su šepetėliu, šukas ar šepečius, žirkles nagams, o tai – labai reikalingi ir svarbūs daiktai. Įsigijus katę ar šunį gali prireikti ir atbaidančių priemonių, kurios padės augintinį atpratinti nuo neigiamų įpročių bei valymo priemonių, kurios prireikus pašalins dėmes ir kvapus.
„Reikalingos priemonės labai priklauso nuo to, kokį gyvūną įsigyjate. Kai kuriems gali būti reikalingos ir įvairios specifinės priemonės, tad apie tai irgi reikėtų pasidomėti“, – sako M. Gaigalaitė.
Nepamirškite, kad kartais reikia atsinaujinti
Augintiniai, ypač šunys ar katės, gali nepastebimai užaugti, todėl reikia nepamiršti, kad ilgainiui kai kuriuos anksčiau nupirktus daiktus, tokius kaip antkaklis ar petnešos gali tekti pasikeisti.
„Tiksliai numatyti kokio ūgio ar svorio augintinis bus – beveik neįmanoma, todėl tikėtina, jiems augant, tam tikrus daiktus reikės pakeisti į atitinkančius jų dydį ir svorį. Tiesa, tokio daikto kaip pavadėlis dažniausiai keisti nereikia, ypač, jei įsigyjate jį numanomam gyvūno svoriui. Daugelis automatinių pavadėlių yra suskirstyti į dydžius, tad rekomenduojama jį rinktis pagal numanomą suaugusio gyvūno svorį“, – teigia prekių augintiniams parduotuvės atstovė.
Gyvūnų prekių parduotuvės atstovė taip pat įspėja, kad ne vieną kartą gali tekti keisti ir pašarą. Anot jos, jei augintis sveikas, pašarą tereikia pakeisti, augintiniui suaugus, į tinkamą suaugusiems, tačiau kartais nutinka taip, kad augintinis turi alergijų ar kitų sveikatos problemų, dėl kurių maistą gali tekti keisti ir kelis kartus, kol rasite tinkamiausią.
„Naminiam gyvūnui augant, dažnai tenka keisti ir tokius dalykus kaip guolis, žaislai ir pan. Žinoma, ne tik dėl to, kad augintinis auga, bet ir dėl to, kad šie daiktai yra sugraužiami ar sudėvimi“, – sako M. Gaigalaitė.