Pataria, kaip pasiruošti kelionėms lėktuvu su augintiniais: reikalavimai, išimtys ir draudimai

2023 m. gegužės 22 d. 14:01
Kelionė su savo augintiniu – gerokai smagesnė, kai oro uoste pasirūpinta, kad ir nedideliais, tačiau svarbiais jiems skirtais patogumais. Suprasdami keleivių norą ar poreikį į keliones pasiimti savo augintinius, nuo šiol Lietuvos oro uostai su partneriais užtikrina didesnę gyvūnų gerovę bei daugiau jiems pritaikytų patogumų keliaujant. Ekspertai taip pat primena, ką verta atsiminti, ir kaip pasiruošti, kai keliaujama su gyvūnais.
Daugiau nuotraukų (1)
„Nuosekliai dirbame, kad taptumėme vis draugiškesnis oro uostas ir keliaujantiems su augintiniais žmonėms. Dėl to Vilniaus oro uosto VIP terminale ir Verslo klube atsirado dubenėliai šunims. Tuo pačiu pasirūpino ir visi mūsų maitinimo partneriai, kurie dirba kitose terminalo vietose“, – dalijasi Lietuvos oro uostų Keleivių patirties valdymo skyriaus vadovė Rasa Petraitienė. Kauno ir Palangos oro uostuose, išvykimo salėse, kartu su šeimininkais keliaujantiems keturkojams taip pat gali būti pasiūlyti dubenėliai vandeniui.
Didžiausią keleivių srautą Lietuvoje aptarnaujančio Vilniaus oro uosto bagažo salėje yra įrengta speciali vieta gyvūnų gabenimo dėžėms – konteineriams, kad kelionė augintiniams būtų saugi nuo pradžios iki pabaigos. Gyvūnai laukiami ir organizacijos biuruose, į kuriuos darbuotojai gali atsivesti savo keturkojus.
Svarbiausias patarimas – kelionei su augintiniu pasirengti iš anksto
Lietuvos oro uostų skyriaus vadovė R. Petraitienė primena, kad skirtingos oro linijos taiko skirtingus reikalavimus bei taisykles naminių gyvūnų gabenimui. Taip pat savo nacionalinę tvarką turi ir skirtingos valstybės, į kurias keliaujama.
Taigi pašnekovė pasidalija svarbiausiu patarimu – iš anksto susipažinti su informacija apie gyvūnų transportavimą skrydžių bendrovės puslapyje internete. Anot R. Petraitienės, kiekviena skrydžių bendrovė taisykles yra išdėsčiusi labai aiškiai ir paprastai.
Pašnekovė taip pat pataria apie gyvūno gabenimą oro linijų bendrovei pranešti bilieto užsakymo metu. Ji įspėja, kad bendrovės gali turėti apibrėžtą ir ribotą vietą gabenamiems gyvūnams, tad reikėtų iš anksto įsitikti, ar vietų skaičius pasirinktame skrydyje dar nėra užpildytas.
Verta susipažinti su reikalavimais, išimtimis, draudimais
R. Petraitienė atkreipia dėmesį, jog net jei oro linijos numato naminių gyvūnų gabenimą, gali būti taikomos išimtys skrydžiams tam tikromis kryptimis arba joms taikomos specialios taisyklės, pavyzdžiui, gyvūnus leidžiama vežtis tik kaip specialų krovinį. O kai kurios oro bendrovės, pavyzdžiui, „Ryanair“ ar „Wizz Air“, naminių gyvūnų neskraidina, išskyrus šunis vedlius.
Neretai oro linijos neskraidina ir labai jaunų – iki 8–10 savaičių amžiaus šuniukų ir kačiukų, gali nepriimti ir tam tikrų šunų veislių, kurios yra laikomos pavojingomis, pavyzdžiui, amerikiečių pitbulterjerų, bulterjerų, rotveilerių ir kitų. Visa ši informacija dažniausiai pateikiama oro linijų interneto svetainėse, todėl labai patogiai randama visiems keleiviams.
„Kiekviena šalis gali turėti savo specifinių reikalavimų įvežamiems gyvūnams, tad reikėtų atkreipti dėmesį į šalies, į kurią vykstama nacionalinius reikalavimus dėl išimčių taikymo“, – akcentuoja Lietuvos oro uostų atstovė.
Su augintiniais ne kartą skridę keleiviai žino, kad reikės pateikti gyvūno tapatybę nurodantį dokumentą – pasą, gyvūnas turi būti paženklintas tapatybės ženklinimo mikroschema (arba tatuiruote, jei ji padaryta iki 2011 m. liepos 3 d.) ir būti paskiepytas nuo pasiutligės. Vykstant į Jungtinę Karalystę, Airiją, Suomiją ir Maltą, šunims reikalingas ir gydymas nuo echinokokozės.
Labai svarbu, kad prieš kelionę šeimininkas su augintiniu būtinai apsilankytų pas veterinarą.
Maži gyvūnai gali keliauti salone
Kur augintinis keliaus skrydžio metu, lėktuvo salone ar krovinių skyriuje, priklauso nuo jo dydžio. Paprastai oro linijos leidžia su savimi į lėktuvo saloną pasiimti nedidelius gyvūnus – šunis ir kates, kurie drauge su specialia gyvūnui transportuoti pritaikyta dėže sveria ne daugiau kaip 8 kg. Toks gyvūnas yra vežamas kaip rankinis bagažas ir laikomas po sėdyne.
Didesni gyvūnai keliauja lėktuvo krovinių skyriuje kaip registruotas bagažas ir yra laikomi konteineriuose. Konteineriai yra specialios dėžės, kurios turi būti tokio dydžio, kad gyvūnas galėtų laisvai judėti – atsistoti, apsisukti, atsigulti, jame turi būti įrengtos vėdinimo angos, negali būti aštrių kampų. Augintiniai, priimami į krovinių skyrių, kelionės metu būna specialiai gyvūnams skirtoje lėktuvo patalpoje, o jais rūpinasi oro linijų darbuotojai.
Šunis ir kates leidžia skraidinti dauguma oro linijų, o kai kurios į lėktuvus priima ir smulkių veislių paukščius, kiškius, triušius. Svarbu, kad būtų išpildyti nustatyti reikalavimai.
Šiuo metu – skrydžių vasaros sezonu – Lietuvos oro uostai iš viso siūlo daugiau kaip 80 skrydžių maršrutų. Keleiviai, vykstantys per Vilniaus oro uostą, vasaros sezonu gali pasiekti beveik 50 krypčių, Kauno oro uoste vasaros sezono metu siūloma beveik 30 krypčių, Palangos oro uoste – penkios keliautojų jau pamėgtos kryptys. Šiuo metu Lietuvos oro uostuose reguliarius skrydžius vykdo 12 oro bendrovių, iš kurių 9 yra tradicinės ir dar trys – žemų kaštų oro bendrovės.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.