Bakterijos augintinių daiktuose – ką šeimininkai pamiršta pavasarinio tvarkymosi metu?

2023 m. balandžio 2 d. 15:01
Pavasarinis tvarkymasis daugelyje pasaulio šalių yra siejamas su religinėmis šventėmis, apsivalymu po žiemos. Ne išimtis ir Lietuva – įprastai jis yra Velykų švenčių palydovas, o dažnas lietuvis švarinti namus imasi jau kovo mėnesį, išlindus pirmiesiems saulės spinduliams.
Daugiau nuotraukų (4)
Laikantys šunis ar kates, namų ruošos darbų turi bene visus metus, tačiau kalbant apie pavasarinį tvarkymąsi, verta pažymėti, jog namuose yra nemažai vietų, kurioms augintinių šeimininkai skiria nepakankamai dėmesio – kokios jos ir ko derėtų nepamiršti tvarkantis, atsako KIKA vet. vaistininkė Karolina Ablam.
Guolio priežiūra
K. Ablam teigimu, viena dažniausiai augintinių naudojamų vietų, reikalaujanti ypatingos priežiūros – gyvūno guolis.
„Jūsų augintinio guolyje gali susikaupti daug nešvarumų, plaukų, bakterijų bei dulkių erkučių, o pastarosios augintiniams gali sukelti ir alerginę reakciją. Jei guolio tinkamai neprižiūrėsite, tikėtina, nepabėgsite ir nuo nemalonaus kvapo. Siekiant viso to išvengti, jei guolis nuvelkamas, reikėtų šią dalį skalbti reguliariai, maždaug kas mėnesį, aukštoje temperatūroje arba kaip nurodo gamintojas – tokiu būdu jame esančios bakterijos ir purvas bus pašalinti, o kvapas bus nuolatos gaivus“, – priežiūrą pristato ekspertė.
Ji priduria, jog maždaug kas metus (jei guolis nėra nuvelkamas, tuomet ir kelis kartus į metus) guolį rekomenduojama pakeisti visiškai nauju: „Kaip nusidėvi žmonių baldai, taip pat nusidėvi ir šuns ar katės gultukas, o pavasaris – puikus metas pradžiuginti savo augintinį ir kartu atnaujinti namų interjerą.“
Mėgstama bakterijų vieta – žaislai
Dar viena itin mėgstama bakterijų vieta, anot K. Ablam, yra augintinio žaislai.
„Dažnai kramtomi žaislai sušlampa, prie jų pradeda lipti dulkės ar nedidelės šiukšlės, o kartu – ir veistis bakterijos, gali atsirasti nemalonus kvapas. Ypatingai atsakingai reikia prižiūrėti tuos žaislus, su kuriais augintinis mėgsta žaisti lauke. Jeigu gamintojas nurodo, kad žaislą galima skalbti, tą ir reikėtų daryti kuo dažniau, nes jie nuo kramtymo nuolat būna drėgni“, – rekomenduoja ekspertė ir primena, kad šunys ir katės iš prigimties yra plėšrūnai, tad žaislais galime patenkinti jų instinktus – kąsti ir draskyti, todėl žaislų reikia turėti daug ir įvairių.
„Daug kas mano, kad šuniui ar katei užtenka vieno žaislo, tačiau tai yra netiesa. Tikriausiai nėra tokio vaiko, kuris būtų užaugęs su viena lėlyte ar mašinėle, nes paprasčiausiai su tuo pačiu daiktu žaisti pabosta – taip pat ir augintiniui. Be to, žaisti su senais, suplėšytais žaislais gyvūnui gali būti netgi pavojinga, nes atsiranda rizika užspringti, priryti pavojingų atplaišų.
Turėti daugiau skirtingų žaislų svarbu ir dėl jų funkcijų – vieni padeda valyti apnašas nuo dantų, kiti skirti motorikai lavinti, treti – tiesiog pašėlti po namus. Reikėtų nepamiršti ir bakterijų – kuo ilgiau augintinis žaidžia su vienu ir tuo pačiu žaislu – tuo greičiau bakterijos jame kaupiasi, todėl reikia arba dažnai skalbti, valyti, arba vis pakeisti nauju“, – pažymi ekspertė.
Daugiausiai priežiūros – katės tualetui
Anot K. Ablam, bene daugiausiai nuolatinės priežiūros namuose reikalauja katės tualetas.
„Priklausomai nuo šeimininkų pasirinkimo, jo priežiūra gali šiek tiek skirtis. Pavyzdžiui, medžio drožlių ar silikoninis kraikas turėtų būti pilnai keičiamas kas 3–5 dienas, priklausomai nuo katės šlapinimosi dažnio. Natūralaus kraiko iš žirnių ląstelienos rekomenduojama pilti apie 3–4 cm, o kadangi kasdienei jo priežiūrai užtenka pašalinti sušokusius grumstelius ir tiesiog įpilti tiek, kiek buvo pašalinta, visiškai pakeisti kraiką ir išplauti katės tualetą gali reikėti vos kartą per mėnesį“, – priežiūrą aptaria vaistininkė.
Keičiant kraiką svarbu nepamiršti išplauti ir pačią dėžę: „Reikia nepamiršti, kad katės uoslė yra gerokai jautresnė nei žmonių, todėl praplauti tualetą vien vandeniu – nepakanka. Kačių kraiko dėžė turėtų būti plaunama po drungnu tekančiu vandeniu, keletą kartų praskalaujant skystu muilu, valikliu. Rekomenduojame naudoti ir purškiklį, kurio sudėtyje yra pro-bacteria gaminamų fermentų, dėl kurių šlapimo ir išmatų kvapai yra greitai ir efektyviai pašalinami, formulei „suvalgant“ šlapimo baltymą.“
Ekspertės teigimu, maždaug kas metus katės tualetas turėtų būti keičiamas nauju, nes net ir naudojant tinkamas priežiūros priemones, jis susidėvi, atsibosta ir katė gali imti šlapintis nepageidaujamose namų vietose.
Kaip pašalinti dėmes?
Specialius valiklius bei purškalą rekomenduojama naudoti tvarkant ne vien katės tualetą.
„Naminiai gyvūnai mėgsta glaustis prie baldų, todėl jų apmušalai dažnai pasidengia ne tik augintinių plaukais, pleiskanomis, bet atsiranda ir dėmės. Dulkių siurblys su specialiu antgaliu padės pašalinti plaukus ir šiukšles, tačiau norint atgaivinti audinį, rekomenduojama naudoti tam skirtą purškiklį nuo dėmių ir kvapų“, – siūlo ekspertė.
K. Ablam pažymi, kad palikti nešvarumų augintiniai gali ir ant namų sienų bei grindjuosčių – dėmes ir kvapus naikinantis purškiklis pasitarnaus ir šioje vietoje – papurkškite, drėgna šluoste nuvalykite ir džiaukitės švariais namais.
Pasirūpinkite oro švara ir gaiva
Viena bene dažniausiai augintinių šeimininkų pamirštamų vietų, anot vet. vaistininkės, yra ventiliacijos angos – jei jos nešvarios, namuose tikrai negalėsite džiaugtis gaiva.
„Jūsų namų ventiliacijos angos gali užsikimšti naminių gyvūnėlių plaukais ir dulkėmis, o nuo to pablogėti ir oro kokybė, sustiprėti alerginės reakcijos tiek jums, tiek jūsų keturkojui draugui, todėl svarbu nepamiršti išvalyti ir jų“, – pataria ekspertė ir priduria, kad švarą bei tvarką namuose padeda palaikyti ir daugkartinės sauskelnės bei palutės.
Anot K. Ablam, namuose atlikus pavasarinį tvarkymąsi, prisiminus visas vietas, kurių kasdien gal ir nevalote, ilgiau pasimėgauti švara ir gaiva padės ir eterinių aliejų garinimas, tačiau svarbu rinktis natūralius, gyvūnams nekenksmingus jų mišinius.
Ekspertė primena, jog sveiko augintinio formulė susideda iš 80 proc. mitybos (80 proc. sauso ir apie 10–12 proc. konservuoto pašaro, maždaug 3–5 proc. skanėstų, 1–3 proc. papildai) ir 20 proc. jo priežiūros (kosmetika, higiena, vet. priežiūra). Tačiau apibendrindama pataria galvoti ne tik apie augintinio, bet ir savo namų priežiūrą – prisiminę išvalyti visas šias, mažiau dėmesio sulaukiančias vietas, baldus bei augintinio žaislus, sukursite sveikesnę ir švaresnę aplinką ne tik sau, bet ir savo keturkojui draugui.
augintiniaiKatėŠuo
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.