Sausio 5 d. atvykus į vieną iš Alytaus miegamųjų rajonų butų, savanorius tiesiog šokiravo pamatytas vaizdas – tarp šiukšlių ir daiktų krūvų jie išvydo net 28 gyvūnus. Pasak savanorių, gyvūnai pilni parazitų, kai kurie be dantų, ilgais nagais, nešvariomis arba su uždegimu ausimis, išliesėję, su grybeliu ant nosies, odos pažeidimais.
Buto šeimininkė savanorių teigimu ne tik daugintoja, bet ir kaupikė, nes bute šiukšlių kalnai iki lubų, baisus dvokas, gyvūnai buvo suslėpti užmetus ant jų skudurus, o moteris viso perėmimo metu savanorius įžeidinėjo ir keikėsi.
„Iš šunelių, ko gero, vertėsi juos daugindama ir kergdama. Perėmėme 4 chihuahua, 2 špicus, 1 mopsą, 1 toyterjerą 1 mišrūniukę su trimis vos kelių dienų vaikais. Ryt vyksime į veterinarinę kliniką apžiūrai, nes gyvūnai pilni parazitų, matosi, kaip blusos šokinėja, kai kurie be dantų, ilgais nagais, nešvariomis arba su uždegimu ausytėmis, išliesėję, su grybeliu ant nosies, odos pažeidimais ir t.t. Kaip jaučiasi gyvūnai, galim tik spėlioti“, – rašoma asociacijos „Keturkojo viltis“ Facebook paskyroje.
Kitą dieną savanoriams nuvežus gyvūnus paaiškėjo daugiau detalių apie augintinių sveikatos būklę.
„Nagai ilgi, šuneliai stovi ne ant pėdučių, o ant užsirietusių nagų, pas visus rastos ausų erkutės, odos problemos, šuneliai ir triušiai praplikę, ypač liūdnai atrodo špiciukas. Blusos pas visus šokinėja, akys uždegiminės, pilvai juodi ir nešvarūs, dantų būklė prasta, pilna apnašų, yra klibančių ir skaudančių, kai kurie neturi dalies ar visų dantukų. Šuneliai neloja, įtariamas balso stygų pažeidimas.
Viena špiciukė laukiasi, gal todėl ir buvom tiek iškeikti, kad sutrukdėm vadą išparduoti. Katinėliai taip pat su ausų erkutėmis, uždegiminėmis akimis, vienos katytės dantukai išgedę, reikalinga burnos higiena“, – rašoma žinutėje.
Portalui lrytas.lt susisiekus su asociacijos „Keturkojo viltis“ savanoriais jie atskleidė, kad šiuo metu visi gyvūnai gauna kokybišką maistą, kai kuriems paskirtas gydymas, bei tikisi, kad gyvūnų mylėtojų globoje jie visi pilnai atsigaus.
Pirmadienį vienai kalytei patyrus persileidimą, ji skubiai buvo nuvežta į kliniką. Kai kurie paimti gyvūnai šiuo metu yra savanorių globoje, siekant jiems sukelti kuo mažiau streso.
Portalui lrytas.lt susisiekus su Valstybine maisto ir veterinarijos tarnyba (VMVT), paaiškėjo, jog jeigu ne pilietiški moters kaimynai, šis asmuo gyvūnus laikyti žiauriomis sąlygomis galėjo ir dar ilgiau. Tačiau šie, neapsikentę iš buto sklindančių nemalonių kvapų, kreipėsi į teismą dėl gyvūnų pašalinimo iš buto.
„VMVT Alytaus departamento duomenimis, dėl iš vienos Alytaus miesto gyventojos buto sklindančių nemalonių kvapų, namo bendrija kreipėsi į teismą dėl gyvūnų pašalinimo iš buto. Teismas leido pašalinti gyvūnus iš buto. Antstolis kartu su Alytaus miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojais, dalyvaujant policijos pareigūnams, NVSC, VMVT atstovams, šią savaitę gyvūnus iš gyventojos paėmė ir perdavė asociacijos „Keturkojo viltis“ globai.
Minima gyventoja nėra gyvūnų augintinių veisėja, preliminariais duomenimis, moteris galimai turi sveikatos sutrikimų, periodiškai į savo namus parsigabena įvairių gyvūnų (paukščių, triušių, kačių, šunų), įvairius daiktus. Iš jos paimami gyvūnai, po kurio laiko ji vėl jų įsigyja.
Sprendimus dėl analogiškų atvejų gali priimti atsakingos savivaldybių administracijos, nes jos yra pasitvirtinusios gyvūnų laikymo savivaldybių teritorijų gyvenamosiose vietovėse taisykles ir kontroliuoja kaip jos įgyvendinamos. Šiuo Alytaus atveju asmuo yra gyvūnų „kaupėjas“, tai ne veisėjas.
Tikimės, kad tokiems atvejams spręsti pagelbės Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos inicijuotas ir nuo š.m. sausio 3 d. įsigaliojęs Gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo pakeitimas, kuriuo nustatyta, kad asmenims, kurie bausti už žiaurų elgesį su gyvūnais ir iš kurių buvo konfiskuoti gyvūnų nuo 2 iki 10 metų bus draudžiama laikyti gyvūnus“, – portalui lrytas.lt teigė VMVT.
Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato duomenimis moteris yra gerai žinoma policijai. Prieš keletą metų jos atžvilgiu buvo atliekami ikiteisminiai tyrimai dėl žiauraus elgesio su gyvūnais, bausta dėl laikomų apleistų gyvūnų.
Taip pat paaiškėjo, jog buvo gautas moters pareiškimas dėl neteisėto gyvūnų paėmimo, o vėliau ir dėl grasinimų socialiniame tinkle „Facebook“ esančiuose komentaruose. Dėl moters kreipimosi pradėti aplinkybių patikslinimai.
Primename, kad 2022 m. gruodžio 22d. priimtos įstatymo pataisos, pagal kurias Lietuvoje už žiaurų elgesį su gyvūnais baustiems asmenims draudžiama laikyti gyvūnus.
Pagal priimtas pataisas, asmuo, baustas už administracinius nusižengimus, numatytus Administracinių nusižengimų kodekse, ir iš kurio buvo konfiskuoti visi gyvūnai, gyvūno laikytoju negalės būti 2 arba 4 metus, priklausomai nuo nusižengimo sudėtingumo. Asmeniui draudimas būti gyvūno laikytoju bus taikomas atžvilgiu tų gyvūnų rūšių, prieš kurią jis naudojo neteisėtus veiksmus.
Nuteisus asmenį pagal Baudžiamąjį kodeksą už nusikalstamos veikos padarymą (kai žiauriai elgiamasi su gyvūnu, jis kankinimas, jeigu dėl to gyvūnas žuvo arba buvo suluošintas), toks asmuo vykdant teismo sprendimą ir 10 metų įvykdžius teismo sprendimą negalės laikyti visų gyvūnų rūšių.