Augintinis namuose – ne tik džiaugsmas, bet ir atsakomybė: pataria, kaip juo tinkamai pasirūpinti

2022 m. gruodžio 9 d. 10:21
Naujas augintinis – ne tik daug džiaugsmo šeimai, bet ir daug atsakomybės už jį. Specialistė pataria: prieš įsigyjant šuniuką, būtina daug domėtis, o parsivežus į namus – tinkamai juo pasirūpinti, tuomet išvengsite problemų, o laimingi jausis visi šeimos nariai.
Daugiau nuotraukų (6)
Atsakingai rinkitės augintinį
Kaniterapijos klubo vadovė, bobteilų augintoja Vytautė Matusevičienė pabrėžia, kad įsigyjant augintinį iš veisėjų, šie įprastai parūpina visus reikalingiausius daiktus: šuniukas į naujuosius namus keliauja turėdamas dubenėlį ar ėdalo, kuriuo buvo šeriamas.
Atsakingi veisėjai visuomet papasakoja, kokia išsirinktos veislės specifika. Jei šuo didesnės veislės, pataria, kada pradėti duoti papildų, kad sąnariai ir kaulų struktūra tinkamai vystytųsi.
Į naujuosius namus šuniukas įprastai keliauja gavęs pirmąjį skiepą (dviejų mėnesių), trijų mėnesių skiepijamas nuo pasiutligės. Jei augintinis jaučiasi puikiai, pas veterinarą rekomenduojama apsilankyti kartą per metus: ir norint užbėgti rimtesnėms ligoms už akių, ir paskiepyti.
Ėdalą pirkite ne bet kur
Augintinio sveikatai itin svarbus kokybiškas ėdalas. V. Matusevičienė rekomenduoja jo augintiniui nepirkti turguje, mat didesnis pavojus, kad šis atgabentas nesilaikant reikalavimų. Prekybos centruose parduodamas ekonominės klasės ėdalas.
Jeigu šeimininkai nori įsigyti profesionalaus, tikrai kokybiško ėdalo, turėtų daugiau pasidomėti ir atsakingiau rinktis. Ar išsirinktas ėdalas tinka augintiniui, padeda suprasti šuniuko tuštinimasis ir savijauta (pavyzdžiui, besikaupiančios dujos). Kitas rodiklis – kailis: atkreipkite dėmesį, ar jis blizga, ar šuo, atsižvelgiant į sezoną, masiškai nesišeria.
Ne mažiau svarbu – nekeisti ėdalo per dažnai. Organizmas prie naujo ėdalo pripranta per dvi savaites. Pašnekovė pataria pirmiausia maišyti seną ir naują ėdalą, galiausiai pradėti šerti išsirinktu nauju. Pradėjus gyvūną šerti nauju ėdalu, svarbu palaukti ne trumpiau nei mėnesį, tuomet galima tikėtis efekto.
Pasirūpinkite augintiniu žiemą
Pati Vytautė augina bobteilus, jų pėdučių žiemą papildomai netepa apsauginiu vašku. Bobteilai – ilgesnio plauko, tad nėra būtinybės, tačiau trumpaplaukiams šunims rekomenduoja naudoti batukus, ypač jei augintiniai vedžiojami netoli druskos mišiniu barstomų gatvių. Jei augintinis vedžiojamas ten, kur nėra barstomos gatvės, pakaks pėdučių vaško. Jei pėdutės papildomai netepamos, grįžus namo pašnekovė pataria šuns kojas nuplauti vandeniu.
Atsakingai nuspręskite, ar tikrai metas augintiniui
Pašnekovės žodžiais, augintinį dažniausiai įsigyja šeimos, kuriose auga vaikai. V. Matusevičienė pataria – jeigu abejojate, ar vaikas rūpinsis augintiniu, visų pirma, nupirkite žiurkėną ar kitą augintinį, pasižiūrėkite, ar vaikas atsakingai valys narvelį, šers ir girdys naująjį šeimos narį.
Pašnekovė nepataria pirkti šuniuko tiesiog laisvalaikiu peržiūrėjus skelbimus, tam svarbu subręsti emociškai, sukaupti pakankamai žinių, į tai pasižiūrėti atsakingai, nes šuniukas nėra pliušinis žaisliukas, kuris, galbūt, dėl savo savybių, nebepatiks šeimininkams.
V. Matusevičienė, visų pirma, rekomenduoja su vaikais apsilankyti parodoje, apžiūrėti norimos veislės šuniukus, pasikalbėti su savininkais. Ir nors sutinka: daugelis savininkų, tikėtina, girs auginamų šuniukų veislę, papildomai galima apsilankyti klube, paklausinėti, surinkti daug informacijos. Pirmiausia – dėl paties savęs, antra – dėl gyvūno, kuris taps šeimos nariu.
Vienas Vytautės pažįstamas, turintis keturis vaikus, atsakymo reikia šeimai autinginio ar ne, ieškojo itin išradingai. Vaikai rytais į glėbį pasiimdavo pliušinį meškiną ir apeidavo ratą, kurį eitu su šunimi. Ištvėrė savaitę, paaiškinę, kad kvailai atrodo nešiodami pliušinį meškiną lauke. Svarbu, pašnekovės žodžiais, ne tai, kas nešama rankose, bet pasiryžimas išeiti į lauką bet kokiu oru.
Ta šeima šuniuko taip ir neįsigijo. Vaikai savanoriavo prieglaudose, vedžiodavo draugų augintinius, bet patys jo neturėjo.
Pasidomėkite veislės ypatybėmis
Ar egzistuoja tinkama šuns veislė šeimai? Kiekviena veislė, paaiškino specialistė, išvesta kažkokiam tikslui. Renkantis šunį, svarbu žinoti, ko iš jo tikimasi – nuo to reikėtų pradėti. Dažnas atsakymas – turėti draugą. „Kiek įdėsite darbo, tokį draugą turėsite. Jei šuo augs voljere ar prie būdos – ko tu gali tikėtis? Kad jis vizgins uodegą praeinant?
Svarbiausia žinoti, ko nori, skaityti apie veislę, jos paskirtį, nepamiršti, kad egzistuoja ir individualus charakteris. Kitas klausimas – kokio dydžio šuns norisi. Dar vienas įsitikinimas – ilgo plauko šuo labiau šeriasi. Šeriasi visi šunys, bet, kaip rodo praktika, lengviau išsiurbiamas ilgas, o ne trumpas, plaukas.
Yra trumpaplaukiai, kurie labai šeriasi, ir ilgaplaukiai, kurie ne taip. Svarbu įsivertinti, ar yra šeimos narių, kurie, galbūt, alergiški. Dėl šios priežasties rekomenduoju apsilankyti parodoje. Jei pasireikš alergija, bus aišku, kodėl“, – komentavo pašnekovė.
Pasirūpinkite augintinio draudimu
Įsigijus augintinį, tenka rūpintis jo sveikata jam susirgus ar patyrus traumą, sykiu apsisaugoti nuo žalos, kurios jis gali padaryti namuose, svečiuose ar kelionėje – nuo šių neplanuotų išlaidų apsaugos augintinio draudimas.
Draudžiant šunį arba katę draudimo bendrovėje „If“ galima rinktis iš trijų draudimo apsaugos variantų: „If mini augintinį“, „If augintinį“ ir „If super augintinį“. „If mini augintinis“ padengia keturkojų gydymo išlaidas, siekiančias iki 2 500 eurų per metus, „If augintinio“ – iki 5 tūkst. eurų, o „If super augintinio“ – iki 10 tūkst. eurų per metus.
Taip pat, turint „If augintinio“ ir „If super augintinio“ draudimo paketus, kompensuojama augintinio kitiems padaryta žala, mokama kompensacija, jei augintinio netenkama.
Draudimo bendrovėje „If“ draudžiami įvairaus amžiaus gyvūnai, tačiau dažniau – mažesni – 2–4 metų. Draudimo apsaugą gali įsigyti tiek veislinius, tiek nekilmingus šunis ir kates auginantys šeimininkai, o keturkojai draudžiami nuo 2 mėnesių iki aštuntojo gimtadienio.
Tiesa, rekomenduojama drausti kuo jaunesnį augintinį. Tai ne tik padės nuolat pasirūpinti jo tinkama priežiūra, bet ir drausti jį iki senatvės, t. y. kol sueis 11 metų. Šis pasiūlymas galioja visiems, kurie savo keturkojį nepertraukiamai draudžia bent 5 metus, arba paprasčiau kalbant – jei savo šunį arba katę pirmą kartą apdraus iki 3-io gimtadienio.
augintinisŠuo^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.