Veterinarijos gydytoja dar kartą apie tai, kodėl būtina ženklinti augintinius, ir kada gailisi to nepadariusieji

2022 m. birželio 26 d. 10:00
Katės, šunys ir šeškai privalėjo būti suženklinti, tam skirtas ir terminas – gegužės pirmoji. Dalis šeimininkų suskubo į veterinarijos klinikas: vieni baimindamiesi gresiančių baudų, kiti – įvertinę šios nesudėtingos, tačiau svarbios, procedūros naudą. Juk jei gyvūnas pasiklystų, jį surasti būtų kur kas lengviau – toks argumentas atsakingiems šeimininkams daugiau nei pakankamas imtis veiksmų.
Daugiau nuotraukų (11)
Privalumų – keli, minusų nėra
Veterinarijos klinikos „8 drambliai“ veterinarijos gydytoja Milda Vasaitytė patvirtina: likus vos kelioms dienoms iki gegužės 1-osios augintinių šeimininkai vienas po kito varstė klinikos duris, terminui praėjus, dėl šios procedūros besikreipiančiųjų sumažėjo.
Kadangi nekalbama, kokios baudos gresia laiku naminių gyvūnų nepaženklinusių šeimininkų, kai kurie to padaryti neskuba.
Visgi, anot pašnekovės, džiugina tai, jog daugumos apsilankiusiųjų klinikoje požiūris ne trumparegiškas: šeimininkai ir patys planavo pasirūpinti augintinių saugumu juos paženklindami, o įpareigojimas tą padaryti iki gegužės, tapo motyvu procedūros nebeatidėlioti.
Ženklinimas, visų pirma, svarbus tuo, kad, augintiniui pasiklydus, jį surasti būtų paprasčiau.
Nustatyta, jog bent kartą pasiklysta vienas iš trijų šunų. O gyvūno mikroschema – patikimiausias būdas išsiaiškinti svarbiausią indormaciją apie paklydėlio savininkus bei daugiau sužinoti apie patį gyvūną: jo amžių, veislę ar sveikatos būklę.
Mikroschema, prireikus, veterinarijos gydytojams padėtų išsiaiškinti ir tai, ar gyvūnas nėra vogtas, jei šį į kliniką atvežtų ne šeimininkai.
Galiausiai, mikroschema yra būtina planuojant su augintiniu vykti į užsienį.
Pasitaiko ir kuriozų
„Kartais pasitaiko situacijų, kuomet skiriantis žmonėms ir aiškinantis, kuriam priklauso gyvūnas, prireikia pasinaudoti mikroschemoje nurodyta informacija – čia pateikiamas šeimininko vardas, pavardė, adresas ir telefono numeris. Būna atveža gyvūną užmigdyti, nuskanavus mikroschemą, paaiškėja, kad tai – visai ne jo šeimininkas. Išaiškėja, jog gyvūnas erzino kaimynus ar kažkam trukdė pasiklydęs šuo.
Ženklinimas itin svarbus ir stabdant daugintojus, mat nesunku pastebėti, kuomet vienas asmuo ženklina daug vienos veislės negrynaveislių šunų. Veterinarijos gydytojai visuomet atkreipia dėmesį į atvežtus ženklinti gyvūnus: aiškinasi, iš kur jie yra, paprašo pateikti pirkimo-pardavimo ar dovanojimo sutartį, kad įsitikintų, kaip šuo ar katė atsidūrė atvykusio žmogaus rankose“, – paaiškino M. Vasaitytė.
Veterinarijos gydytoja ramina: gyvūnui ženklinimas nėra skausminga procedūra ir užtrunka ji ne ilgiau nei skiepijimas.
Pirmiausia mikroschema išimama iš sterilios pakuotės ir nuskanuojama tam, kad būtų galima įsitikinti, jog aparate rodomas identifikavimo kodas sutampa su nurodytu ant pakuotės etiketės. Į sistemą įvedami visi būtini duomenys. Kaip juokauja gydytoja, būtent ši procedūros dalis užsitęsia ilgiausiai. O jau tuomet ryžio dydžio mikroschema įvedama po gyvūno oda.
Procedūrą pakanka atlikti vieną kartą. Pasitaiko senų, išsimagnetinusių mikroschemų, norint rasti jų vietą tenka panaudoti rentgeno aparatą, bet tokia bėda gali nutikti jau po daugybės metų.
Paženklinti privalu ne tik šunis, kates, bet ir šeškus, kurie įprastai laikomi namuose, vedami į lauką, vedžiojami mieste, gali keliauti net į užsienio šalis. Tiesa, šeškai ženklinami palyginti retai. Kačių ženklinti dauguma taip pat neskuba, mat šios paprastai laikomos namuose. Visgi pasitaiko atvejų, kuomet katė išsprunka vienintelį kartą, o rasti ją, nuklydusią toliau nuo namų, būna išties sudėtinga.
Kaip paaiškino veterinarijos gydytoja, kone kas antrą pamainą susiduria su atvejais, kuomet, nuskanavus mikroschemą, tenka aiškintis, kas į kliniką atgabento gyvūno šeimininkai.
Pačios veterinarijos gydytojos katinas paženklintas dar prieš dešimt metų, nors tuo metu informacijos apie šios procedūros naudą buvo kur kas mažiau nei dabar. „Nemažai kas stebėjosi, esą juk tai svetimkūnis gyvūno kūne. Nors mikroschema vos ryžio dydžio, ji po oda išties apčiuopiama, kai kuriuos tas išgąsdina. Be to keistumo ar nepatogumo, mikroschema neturi jokio neigiamo poveikio gyvūnui. Jei galime paklydusį augintinį rasti greičiau, tai turėtų būti svarbiausia“, – apibendrino pašnekovė.
Kaip tinkamai pasirūpinti augintiniu ir ką svarbu žinoti, tik ką įsigijus jį? Naujienų portalas lrytas.lt kartu su veterinarijos klinika „8 drambliai“ paruošė specialų testą „Ką žinai apie savo augintinį?“
Atlikę testą ir užsiregistavę turėsite galimybę laimėti savo augintiniui profilaktinės veterinarijos gydytojo apžiūrą veterinarijos klinikoje „8 drambliai“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.