Šios klaidos gali apkartinti jūsų atostogas su augintiniu: įvardijo, kas kelia ypač rimtą pavojų

2022 m. birželio 21 d. 09:00
Vasarą augintinių nevalia išleisti iš akių: pavojų jiems kelia ne tik saulė, bet ir vabzdžiai, augalai, vandens telkiniai. Kad atostogos neapkarstų, o augintinis, ypač kelionėse palaikantis draugiją, būtų sveikas – svarbu laikytis kelių pagrindinių taisyklių.
Daugiau nuotraukų (7)
Būtina pasirūpinti augintinio kailiu
Vasarą tvyrant karščiams, ne tik žmonėms, bet ir gyvūnams itin svarbus švarus geriamasis vanduo. Anot veterinarijos klinikos „8 drambliai“ veterinarijos gydytojos Ignės Lisauskaitės, vasarą, kuomet aplinkoje daug drėgmės, aukšta temperatūra, gyvūnai atsivėsina lekuodami. Tad dubenėlis šalto vandens būtinybė, o štai vanduo iš nepatikrintų vandens telkinių, kurie gali būti užteršti graužikų, paukščių išmatomis, augintiniui gali sukelti nemenkų negalavimų.
Paragavę tokio vandens augintiniai gali užsikrėsti pirmuonimis, o tuomet pasireikšti įvairios virškinamojo trakto problemos: viduriavimas, vėmimas, pilvo skausmai. Kad laiką leisti gamtoje būtų patogiau, veterinarijos klinikose galima įsigyti specialių, augintiniams skirtų, gertuvių.
Pavojingas augintiniams gali būti ir sūrus jūros vanduo: paragavęs jo, šuo taip pat gali pradėti viduriuoti.
Jei gyvūnas mėgsta maudytis vandens telkiniuose, pasibaigus maudynėms, jį būtina kruopščiai išdžiovinti, mat šiltas oras itin palankus daugintis įvairioms odos bakterijoms.
Šeimininkai įprastai sunerimsta, augintiniams pradėjus kasytis, po kurio laiko pastebima skausmingų, paraudusių, šlapiuojančių žaizdų, kurios, laiku nepradėjus gydymo, pradeda plisti, o situaciją tik dar labiau apsunkina prasidėjusi grybelinė infekcija.
Jei šuns ausys ilgesnės, rūpesčio taip pat preikės daugiau – po maudynių jas būtina kuopščiai nusausinti. Odos raukšlių taip pat nedera pamiršti, kitaip jos gali sudirgti, parausti. Profilaktiškai galima naudoti dezinfekuojančias servetėles raukšlėms valyti.
Įgėlimai kelia ypač rimtą pavojų
Antroji itin svarbi taisyklė, kurią neretai pamiršta šunų augintojai – iškylaujant gamtoje nesidalyti maistu, nes jis nepritaikytas gyvūnams: maiste gausu cukraus, druskos ar prieskonių.
Pasivaišinus žmonėms skirtu maistu, didėja troškulys, apkraunami vidaus organai, pavyzdžiui, inkstai, todėl nepasišalina kenksmingos medžiagos. Ypač augintiniams kenkia šokoladas, taip pat ir alkoholis.
Vabzdžiai: bitės, vapsvos – domina ir šunis, ir kates – jiems tai žaidimų objektai, tačiau keliantys nemenką pavojų. Bičių įgėlimų pasitaiko neretai: sugeliamas snukutis, pėdos, kartais – ryklė.
Įgėlus vabzdžiui, svarbu pasikonsultuoti su veterinaru: nors šunims tinka žmonėms skirti vaistai, kurių pagrindinė sudedamoji dalis – klemastinas, specialistas profesionaliai patars, kokiomis dozėmis juos suduoti gyvūnui.
Įgeltą vietą veterinarijos gydytoja patarė nuplauti, patepti valgomąja soda, o jau tuomet vykti į veterinarijos kliniką, kur bus suteikta pirmoji pagalba.
Šunys, kaip ir žmonės, gali būti alergiški bičių ar vapsvų įgėlimams, jautriausius gali ištikti anafilaksinis šokas. Patys pirmieji tokios būklės simptomai: įgėlimo vieta patinsta, parausta, yra skausminga. Jei prasidėjo anafilaksinis šokas, apsunksta gyvūno kvėpavimas – privalu nedelsiant skubėti į veterinarijos kliniką.
Ne mažiau pavojingas naminiams augintiniams ir susidūrimas su angimis arba rupūžėmis.
Apsinuodija ir namuose, ir gamtoje
I. Lisauskaitė teigė savo praktikoje susidūrusi ir su atvejais, kuomet šunys apsinuodija nuodingais augalais.
Įtarus, kad augintinis galėjo apsinuodyti, svarbu jį vimdyti, sugirdyti aktyviosios anglies tabletę, kad ši sutrauktų nuodus ir kreiptis pagalbos.
Baigiantis vasarai daugėja apsinuodijimų graužikų nuodais: spalvotos granulės sudomina šunis. Šiltuoju metų laiku augintiniai paragauja ir tarakonans skirtų nuodų, išsivolioja laukuose, kuriuose buvo pribarstyta pesticidų arba trąšų: tokiu atveju būtina kuo skubiau nuskalauti kailį ir kreiptis į veterinarą.
Šunys apsinuodija ir grybais – jiems pavojų kelia tie patys kaip ir žmonėms. Tokiais atvejais gyvūnai vemia, viduriuoja, jei suėstas grybams itin nuodingas, gali prasidėti anafilaksinė reakcija.
Katės ne mažiau smalsios, tad vasarą, susidomėjusios vabzdžiais ar paukščiais, neretai iškrenta pro pravertus langus. Taip pat apsinuodija augalais, kurių paragauja tiek kiemuose, tiek namuose, pamerkus puokščių. Joms, kaip ir šunims, pavojingi geliantys vabzdžiai.
Vasarą būtina pasirūpinti augintinių apsauga nuo blusų, kurių iš lauko ant avalynės gali parnešti ir šeimininkai, ir parsinešti patys gyvūnai. Išeitis – antkakliai nuo blusų, ant gyvūno odos, sprando srityje, lašinami lašai.
Vasarą aktyvesnės bei pavojingesnės erkės, tad labai svarbu kates ir šunis apsaugoti nuo jų pernešamų ligų.
Vasaraaugintinio sveikata^Instant
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.