Šuns mokymas: kodėl tai svarbu ir kokių taisyklių laikytis?

2020 m. balandžio 18 d. 18:21
Erna Valčiukienė, Šunų dresūros ir sporto centras „Nasrai“, www.kinologija.lt
Kol visi kartu draugiškai su savo augintiniais leidžiame dienas karantine, Šunų dresūros ir sporto centro „Nasrai“ dresuotoja Erna Valčiukienė dalijasi savo patirtimi apie tai, kodėl ir ko reikėtų mokyti savo šunį, kad įtvirtintume pageidaujamą elgesį ir kad šuo apskritai suvoktų, ko šeimininkas iš jo nori.
Daugiau nuotraukų (2)
Visi šuniukai gimsta jau turėdami tam tikras „elgsenos programas“, kurios yra evoliucijos ir kryptingo veisimo rezultatas.
Treniruočių dėka mes galime puoselėti ir įtvirtinti pageidautiną elgesį bei mažinti nepageidautiną.
Šiuolaikinėje visuomenėje šuns treniravimas ir auklėjimas jau yra įprastas reiškinys, nes visi norime paklusnaus ir taisyklių besilaikančio augintinio.
Bet! Šunys negali laikytis taisyklių, jeigu nežino, kokios tos taisyklės yra!
Pageidautinas elgesys dažniausiai nėra savaime suprantamas šuniui, lygiai taip pat jam savaime nėra suvokiamos ir gero elgesio taisyklės.
Kodėl svarbu šunį mokyti?
Štai svarbiausios priežastys:
• Treniruotės padeda šunį lengviau integruoti į šeimą ir visuomenę.
• Treniruotės leidžia šuniui suprasti elgesio taisykles ir išvengti nereikalingo streso.
• Kokybiškai kartu leidžiamas laikas padeda išvengti destruktyvaus elgesio.
• Tinkamos treniruotės stiprina tarpusavio ryšį ir gerina kontaktą su šeimininku.
• Treniruočių dėka galima užtikrint geresnę šuns kontrolę, kas svarbu ir dėl paties šuns saugumo.
• Treniruotės suteikia augintiniui tiek fizinę iškrovą, tiek protinę stimuliaciją, kas leidžia šunims patirti emocinį pasitenkinimą.
Tinkamai išauklėtas šuo yra „patogus“ – su juo galima važiuoti atostogauti, eiti į kavinę, vestis į darbą ar pas draugus.
Šunis reikia mokyti ramiai pabūti vienus, nereaguoti į pašalinius garsus, svetimus žmones, šunis, kitus gyvūnus – tokio pobūdžio treniruotės padeda šuniui lengviau prisitaikyti prie šeimos gyvenimo.
Tinkamos fizinės ir protinės veiklos pagalba galima ne tik formuoti geras elgesio manieras, bet ir išvengti daugelio destruktyvaus elgesio apraiškų – nepageidautino lojimo, agresyvumo ir net tam tikro tipo baimių.
Paprastos komandos, tokios, kaip ateiti pakviestam, atsisėsti/atsigulti, palaukti ir eiti greta leidžia lengviau valdyti šunį pasivaikščiojimų metu, o savikontrolės lavinimas padeda šuniui išlaikyti tinkamas elgesio manieras sutikus pažįstamus žmones ar keturkojus draugus.
Valdomų ir išauklėtų šunų pasaulis gerokai platesnis ir įdomesnis – jie gali visur keliauti kartu su šeimininku, dalyvauti šeimos gyvenime – o tai jau savaime yra labai svarbi priežastis treniruoti savo augintinį.
Kartais susiduriame su kritinėmis situacijomis, kai šuo išbėga į gatvę, nusiveja katę – kontrolinės komandos, tokios, kaip pasikvietimas ar stabdymas, gali išgelbėti šuniui gyvybę.
Gerai išauklėtas šuo yra ne tik geriau valdomas, jis ir labiau atsipalaidavęs, pasitikintis savimi bei laimingesnis.
Treniruotės – tai pirmiausia kokybiškas laiko su savo šunimi leidimas, kuris padeda geriau suprasti augintinio kūno signalus ir kalbą, naudojamą komunikacijai, o tai leidžia sukurti stipresnį tarpusavio ryšį.
Kas svarbiausia mokant šunį?
Treniruojant šunį, svarbu kantrybė, empatija, žinios ir nuoseklumas.
Visi šunys gali išmokti įvairiausių pratimų, tačiau su vienais šunimis – nepriklausomai nuo veislės, lyties ar amžiaus – mokymosi procesas gali būti ilgesnis, su kitais trumpesnis. Visada naudinga pažiūrėti į treniravimo procesą, paklausiant savęs, kokiose kasdienėse situacijose mano šuniui sudėtinga gražiai elgtis ir kaip galėčiau jam padėti.
Nepamirškite, kad klysti yra žmogiška ir... šuniška!
Nei mes, nei mūsų šunys nesame robotai, visiems pasitaiko geresnių ir blogesnių dienų, todėl svarbu būti sąžiningiems savo šunims ir nereikalauti iš jų to, ko nesame jį išmokę.
Taisyklės ir ribos nėra skirtos vien draudimui – ką nors drausdami, turime parodyti šuniui, kokio elgesio iš jo pageidaujame.
Tarkim, šuo lekia pro pravertas duris – mes norime, kad jis atsisėstų ir palauktų atpalaiduojančios komandos; šuo šokinėja ant praeivių – mes norime, kad jis „nematytų“ praeivių ir stebėtų savo šeimininką; šuo neša aportą pagriebęs už krašto – mes norime, kad jis neštų jį laikydamas taisyklingai.
Pasirinkite tinkamus treniruočių metodus – efektyvius ir draugiškus šuniui – ir niekada nedarykite to, kas gali fiziškai ar psichologiškai žaloti jūsų augintinį. Netinkami metodai ir priemonės visada griauna šuns pasitikėjimą šeimininku ir kenkia tarpusavio ryšiui.
Taigi, mokant šunį, vienu šūviu nušauname net ne du, o keletą zuikių – ne tik išmokome savo augintinį komandų ir tinkamo socialinio elgesio, padedame jam suprasti taisykles, bet ir suteikiame protinę stimuliaciją, emocinį pasitenkinimą įveikus užduotis ir džiaugsmą kokybiškai leisti laiką kartu su savo šeimininku. Nepamirškite kasdien bent keletą minučių skirti pamokėlėms, mokyti naujų pratimų ir triukų, nes tai padeda šunims likti jaunatviškiems ir jaustis laimingiems bei reikalingiems!
 
Šuo^Instanttaisyklės
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.