Palaidi šunys gali laisvai daugintis, pernešti ligas ar jomis užsikrėsti nuo kitų neprižiūrimų gyvūnų, sukelti avariją išbėgę į gatvę, išgąsdinti ar net sukelti sveikatos sutrikimus žmonėms.
Taip pat šuo, laisvai lakstantis lauke, kai kam gali pasirodyti nereikalingas ir tiesiog trukdantis kitiems ir juo bus stengiamasi atsikratyti, todėl mes, kaip atsakingi piliečiai, turėtume neignoruoti be priežiūros lakstančių gyvūnų.
2020 m. sausio 28 d. buvo kreiptasi į VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ (toliau – GGI) dėl kelerius metus trunkančios šuns Bario nepriežiūros. Šuo jau ne pirmą kartą yra pastebėtas vienas, lakstantis gatvėje be savo šeimininko.
Pranešėja nurodė, jog visai neseniai šuo buvo kelioms valandoms pririštas ir paliktas prie parduotuvės, o jo šeimininkas, iškvietus policiją, buvo rastas sunkaus girtumo. Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymu, sąmoningas gyvūno palikimas be priežiūros, padarant jį bešeimininkiu, yra laikomas administraciniu nusižengimu.
Dėl šuns Bario saugumo GGI kreipėsi į Vilniaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą bei Vilniaus miesto savivaldybės administraciją su prašymu pradėti ikiteisminį tyrimą dėl žiauraus elgesio su gyvūnu bei užkirsti kelią ne vienerius metus trunkančiai šuns nepriežiūrai. Taip pat pagalbos buvo prašoma Lazdynų rajono, Jonažolių gatvės kvartalo gyventojų. Kadangi šio gyvūno nepriežiūros atvejis buvo oficialiai fiksuotas tik pirmą kartą, policija šeimininkui galėjo skirti tik įspėjimą.
Geruoju atiduoti šunį šeimininkas atsisakė. Taip pat policija šeimininką įspėjo, jog situacijai pasikartojus jam bus skiriama bauda ir svarstoma šuns konfiskacija. Pranešimu gyventojai buvo skatinami ir vėl pamačius šunį be priežiūros, esant galimybei, viską fiksuoti vaizdine medžiaga bei pranešti GGI organizacijai.
Kovo mėnesį GGI pasiekė nauja informacija – į prašymą stebėti šį nepriežiūros atvejį buvo sureaguota ir neabejingi žmonės dar kartą užfiksavo lakstantį palaidą Barį.
Turima vaizdinė medžiaga buvo iš karto perduota policijai. Šį atvejį komentuoja GGI įkūrėja Beatričė Vaitiekūnaitė-Pliuskė: „Dabar iš policijos laukiame žinių apie tolimesnį gyvūno likimą. Ši situacija nėra vienkartinis netyčinis nutikimas. Iš surinktos informacijos aišku, kad šuo yra neprižiūrimas eilę metų, situacijos nuolat kartojasi.
Tačiau kadangi sausį į institucijas buvo kreiptasi pirmą kartą, jos ir tegalėjo šeimininką bausti už pirmą nusižengimą priklausančia nuobauda. Dabar užfiksavus pakartotinį nepriežiūros atvejį, galime tikėtis didesnių pokyčių.
Džiugu, kad žmonės yra aktyvūs ir supranta, kad bet kokia informacija yra naudinga siekiant sustabdyti gyvūnų nepriežiūrą – pamatę be priežiūros esantį gyvūną fiksuoja ir vaizdinę medžiagą su informacija atsiunčia mums bei vietinei savivaldybei.“
Radus pasimetusį gyvūną ir norint jį atiduoti šeimininkams prašome pasinaudoti GGI paruoštu gyvūno priėmimo-perdavimo aktu.
VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“ nori priminti, kad organizacija aktyviai dirba su gyvūnų nepriežiūros ar žiauraus elgesio atvejais. Siekiama, jog už juos atsakingi asmenys ar įmonės būtų nubausti, užsiimama nuolatiniu visuomenės švietimu, teikiamos rekomendacijos bei nuolat bendraujama su atsakingomis institucijomis. Tačiau, kaip ir kiekvienai viešajai įstaigai, siekiančiai sėkmingai ir produktyviai vykdyti savo veiklą, GGI reikalinga žmonių parama. Prisidėti prie gyvūnų gerovės Lietuvoje gerinimo bei žiaurių elgesio atvejų sprendimo galite per aukok.lt platformą.
Informacija paruošta Klaudijos Benosenko iš VšĮ „Gyvūnų gerovės iniciatyvos“, siekiant skatinti žmones saugoti savo augintinius bei rūpintis gyvūnų gerove