Kaip apsaugoti keturkojį nuo vabzdžių? 4 praktiniai patarimai

2018 m. rugpjūčio 5 d. 21:47
Lrytas.lt
Vasara – uodų ir kitų vabzdžių bei mašalų suaktyvėjimo metas. Nuo vabzdžių įkandimų ir jų sukeliamų ligų neretai kenčia ne tik žmonės, bet ir jų augintiniai. Kaip šiltuoju metų laiku apsaugoti šunis nuo uodų ir kitų vabzdžių? Praktiniai patarimai ir natūralūs receptai.
Daugiau nuotraukų (3)
Kas puola?
Tam, kad tinkamai apsaugotume šunis nuo šiltuoju metų laiku puolančių vabzdžių, svarbu žinoti, su kuo kovojame. Geriausiai žinomi ir bene labiausiai Lietuvoje paplitę vabzdžiai – uodai. Beje, įdomu tai, jog kraują siurbia tik uodų patelės, kurioms žmogaus ir gyvūnų kraujas reikalingas tam, kad galėtų išnešioti savo jauniklius.
Augintinius vasarą taip pat puola upiniai mašalai – smulkūs, į museles panašūs vabzdžiai, bitės, širšės, vapsvos, itin skaudžiai kandančios tvarto musės, gyliai, sukeliantys hipodermozę, kitaip dar vadinamą gyvūnų inkštirais. Vabzdžių įkandimai gali išprovokuoti įvairius susirgimus, tokius kaip kvėpavimo sutrikimai, virškinamojo trakto pakenkimai, viduriavimas, kraujo užkrėtimas, stiprios alerginės reakcijos, patinimai, pakilusi temperatūra.
Pasirinkite tinkamas apsaugos priemones
Galima išskirti dvi pagrindines apsaugos priemonių grupes: tai natūralios ir nenatūralios apsaugos priemonės. Nenatūralios apsaugos priemonės – repelentai ir insekticidai – pasižymi stipriu poveikiu, jie gali būti purškiami, lašinami ant kailio, taip pat užsegami prie pavadėlio. Cheminių apsaugos priemonių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse arba specializuotose gyvūnų reikmenų parduotuvėse. Naudojant šias priemones, labai svarbu laikytis instrukcijose nurodytų reikalavimų ir jų neperdozuoti – per didelės cheminių apsaugos priemonių dozės gali išprovokuoti šalutinį poveikį ir sutrikdyti natūralias keturkojų organizmo funkcijas.
Kita alternatyva – natūralios apsaugos priemonės. Vabzdžiai labai nemėgsta svogūnų, česnakų bei eterinių aliejų kvapo. Iškylaujant lauke, skirtingose vietose patariama pridėlioti svogūnų gabalėlių ar nuluptų česnako skiltelių, šių daržovių kvapai atbaido vabzdžius. Taip pat rekomenduojama šuns kailį apipurkšti eterinių aliejų mišiniu arba skiesto eterinio aliejaus užlašinti tiesiai prie šuns apykaklės.
Natūralių apsauginių priemonių receptai:
Nr. 1 Gvazdikėlių eterinis aliejus: aštraus, specifinio gvazdikėlių eterinio aliejaus kvapo itin nemėgsta uodai ir kiti mašalai. Šiuo aliejumi galima patepti keturkojų antkaklius arba gaminti natūralų purškalą, 1 dalį eterinio gvazdikėlių aliejaus sumaišant su 2 dalimis vandens. Antkakliui patepti pakanka vieno lašo su vandeniu sumaišyto eterinio aliejaus.
Nr. 2 Pipirmėtės eterinis aliejus: pipirmėtės eterinio aliejaus sudėtyje esantis mentolis pasižymi tiek stipriu kvapu, tiek šaldančiomis ir vėsinančiomis savybėmis. Pipirmėtės eteriniu aliejumi galima patepti antkaklį arba gaminti vandeninį purškalą su šiuo eteriniu aliejumi (1dalis aliejaus ir 2 dalys vandens).
Nr. 3 Venkite gėlių aromatų: norėdami apsaugoti šunis nuo vabzdžių, jokiu būdu nesirinkite saldžius gėlių aromatus primenančių eterinių aliejų. Uodai ir kai kurie kiti mašalai maitinasi gėlių nektaru, todėl saldūs gėlių aromatai jiems yra itin patrauklūs.
Nr. 4 Gintariniai karoliai: manoma, kad gintaras atbaido tiek erkes, tiek kitus vabzdžius. Todėl, siekiant apsaugoti savo keturkojį nuo vabzdžių, galima ant jo antkaklio pritvirtinti specialius gintarinius pakabukus arba rinktis specialius antkaklius, pagamintus iš gintaro akmenukų.
Priemonių iš eterinių aliejų nereikėtų naudoti per dažnai – per dideli natūralių apsaugos priemonių kiekiai gali išprovokuoti alergijas. Negalima ant šuns odos tepti neskiesto eterinio aliejaus. Natūralias priemones taip pat rekomenduojama naudoti ne iš anksto, bet prieš pat einant į lauką.
Venkite pavojingų vietų
Šiltuoju metų laiku kuo daugiau laiko kartu su gyvūnais norisi praleisti gryname ore. Tačiau, siekiant apsaugoti šuns sveikatą, vabzdžių suaktyvėjimo periodais reikėtų riboti augintinio buvimą lauke. Vertėtų vengti vandens telkinių, drėgnų pievų, pelkių, pamiškių – vietų, kuriose uodų ir kitų mašalų koncentracija pati didžiausia.
Jei vis tik apsaugoti keturkojų nepavyksta, o, įkandus vabzdžiams, pasikeičia keturkojų elgesys, jie tampa vangūs, pradeda viduriuoti, praranda apetitą ar pasireiškia kiti sveikatos sutrikimai, būtina kuo greičiau kreiptis į veterinarijos specialistą.
naminiai gyvūnaiŠuoŠunys
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.